cyklotrasaVlado Troják pripravil článok, kde popisuje TOP 30 kysuckých cyklotrás a zaujímavostí. Prečítajte si prvú časť jeho článku.

"Budem sa venovať hlavne lokalitám a trasám prevažne na horných Kysuciach, pretože tie dolné nemám toľko prejazdené ani prechodené aby som si trúfal hodnotiť ich," píše Vlado Troják.

30. Cez Grúň a Jurošovský vrch

Cez Kukoľanku, Bzdivonku a Prielač vedie od Korcháňa červená turistická trasa, ktorá trochu nečakane a nezmyselne pred Jurošovským vrchom odbočuje dole do Rakovej. Pritom by bola ohromná škoda ten kúsok hrebeňa cez Grúň a Jurošák vynechať.

Celá hrebeňovka v dĺžke približne 12 kilometrov má jedno kritické miesto a tým je prudké stúpanie na Prielačský vrch, pokiaľ po trase ideme v smere práve od Korcháňa. Tradične, ako hádam na všetkých kysuckých hrebeňoch, treba na trase počítať s príležitostnými mlákami, ale nie je to nič, s čím by si človek neporadil. Pekné výhľady, blízkosť mesta a väčšinu času pohodová hlinená cesta, sú dôvodom prečo Jurošovský vrch nesmie v takomto zozname chýbať.

Na mape: cez Grúň a Jurošovský vrch

29. Korniansky ropný prameň

Toto miesto nie je zaujímavé ani tak tým ako vypadá, ale tým čím je. Prírodnou pamiatkou a svetovou raritou. Legenda hovorí, že tu tečie čierna voda, ktorú chodili piť čerti. Zo zeme tu na povrch totiž vyviera ropa. Nemožno čakať žiadne vizuálne príťažlivé gejzíry, skôr len akési ropou páchnuce bahnisko pri cestičke na okraji lúky. Pretože ropa vyviera iba pár metrov od hlavnej cesty idúcej Korňou, určite stojí toto nenápadné miesto aspoň za krátke pristavenie počas výletu do korňanských hôr.

kysuce cyklotrasy 020

Na mape: Korniansky ropný prameň

28. Kaplnka na Medvedej skale a lesný trail

Fotografia žiaľ nezachytáva aktuálny žalostný stav. Stromy zmizli a ostala len holá skala s malou nenápadnou drevenou kaplnkou. Stojí na hranici s Českou republikou kúsok pod vrcholom Veľkého Polomu. Slúži aj ako križovatka ciest. A na jednu nenápadnú lesnú cestičku smerom ku inej kaplnke chcem upozorniť. Spočiatku celkom obyčajná široká zvážnica, mení sa časom na úzky kamenistý chodníček strácajúc sa v tráve a medzi stromami.

Toto miesto si uchováva originálny a divoký charakter. Keď sa povie "kysucká príroda," vybaví sa mi medzi prvými práve tento v mapách nevyznačený chodník medzi dvomi kaplnkami. Každého pravoverného horského cyklistu jeho prejazd musí pohladiť po srdci.

Na mape: trail medzi dvomi kaplnkami

27. Park pri Kysuci

Všedný krátky cyklochodník popri Kysuci a takmer v centre mesta. Čo už na ňom môže byť zaujímavé? "Ročná doba," odpovedal by som bez zaváhania. Jazdím po ňom rutinne a takmer denne ale v októbri, keď listy chytia povestný zlatý odtieň, zrazu si ten kratučký úsek popri rieke náramne užívam. Navzdory typickému mestskému ruchu a bezdomovcoch pijúc víno a polihujúc na lavičkách.

Na mape: cyklochodník v parku pri Kysuci

26. Trojmedzie

                                

Miesto kde sa stretávajú hranice troch štátov. Je zaujímavé práve a len tým. V hlbokej rokline uprostred malého potoka stojí hraničný kameň v tvare ihlanu. Jednou nohou na Slovensku, druhou v Česku či Poľsku. Drevený mostík ponad potok je už pár rokov minulosťou a tak dostať sa v súčasnosti na druhý breh (bez pomoci Charóna) je na tomto mieste s bicyklom priveľmi komplikované. Našťastie sa to dá poľahky inokade. Je to škoda, pretože susedné štáty tu v blízkom okolí ponúkajú toho dosť. Napríklad Hrčavu s dreveným kostolom a kúsok ďalej začína super hrebeňovka cez Gírovú.

Na mape: Trojmedzie

25. Kaplnka na Muřínkovom vrchu

kysuce cyklotrasy 001

Keď som písal o kaplnke na Medvedej skale pred chvíľou, spomenul som že lesný chodník vedie ku ďalšej kaplnke. Ňou je Kaplnka na Muřínkovom vrchu. Rovnako aj táto je zároveň križovatkou ciest a stojí na štátnej hranici. Je zároveň cenným zdrojom pitnej vody a vhodným miestom na krátky odpočinok počas náročného horského výletu. Ešte sa mi nestalo, či v treskúcej zime, či v parnom lete, aby som tu nestretol živej duše. Hoci toto miesto sa nachádza ďaleko od najbližších obydlí a môže pôsobiť opustene, opak je pravdou. Pretože cesty a turistické chodníky ktoré sem vedú zo všetkých svetových strán, či už šotolinové alebo kamenisté a plné prudkých úsekov, sú všetky zaujímavé.

Na mape: Kaplnka na Muřínkovom vrchu

24. Pamätníky obetiam a hrdinom druhej svetovej vojny a bunkre

kysuce cyklotrasy 014

Hoci okolo nich jazdím pomerne často, tak pri nich zvyčajne nezastavujem, hádam s výnimkou sochy partizána na Makove, ktorý ma víta zakaždým keď sa vraciam z Valašska. Okrem neho je tu ešte pomník obetiam tragédie na Semeteši, pamätník Tri kríže na Stratenci a samozrejme veľa bunkrov.

Na ich lokalizáciu slúžia rôzne webové stránky (napríklad: kysuce.oma.sk). Mám však podozrenie, že na nich nie sú vyznačené úplne všetky kysucké bunkre.

Na mape: pamätníky a niektoré bunkre

23. Mosty v Krásne nad Kysucou

Pri jazde po nich si človek ani neuvedomí po akých technických skvostoch ide. Mám skúsenosť zo susedných štátov že k takýmto, nebojím sa povedať európskym unikátom, by viedli dobre značené náučné chodníky a obce by ich propagovali v turistických centrách a bedekeroch. Ich bezprostredné okolie by nepochybne bolo vzorne upravené a reprezentujúce. Most ktorý som objavil úplnou náhodou v Krásne u Blažkov má, ako som zistil, už bezmála 200 rokov (natrafil som ale tiež na zdroj, ktorý hovorí že ešte nemal 150 rokov, tak neviem).

V jeho blízkosti možno nájsť informačnú tabuľu, a rozpadajúce sa schodíky vedúce kamsi do trávou a kríkmi zarastenej rokle niekam pod most, po ktorých som sa v cyklistických tretrách neodvážil zostúpiť. Našťastie z druhej strany tam viedol nenápadný, ešte viac zarastený lesný chodník. Toto miesto aj vďaka rozpadajúcemu sa vraku vypadá svojim spôsobom poeticky; ako kulisa z nejakého post-apokalyptického filmu. Pravdou ostáva, že takto by to pri takej vzácnej pamiatke určite vypadať nemalo. Zvlášť keď most môže byť pokojne najstarší a najdlhší celokamenný funkčný most na Slovensku (nedisponujem relevantným zdrojom, aby som toto tvrdenie na 100% potvrdil). Ďalší unikát potom stojí priamo v Krásne. Najväčší železobetónový most na Slovensku pred pár rokmi prešiel rekonštrukciou a cyklisti ho dobre poznajú, pretože popodeň vedie obľúbená cyklotrasa bystrickou dolinou.

kysuce cyklotrasy 012

Na mape: Mosty v Krásne

22. Rodný dom a chodník Jozefa Kronera v Staškove

Chodník Jozefa Kronera, tak ako je vyznačený, meria viac ako 15 km. Na bicykli je zjazdný v celej svojej dĺžke. Začína v centre Staškova a končí pri kaplnke na Muřinkovom vrchu. Ak môžem poradiť, určite zaujímavejšie absolvovať ho na bicykli je v smere od Kaplnky dole do obce. Obmieňajú sa na ňom hádam všetky druhy povrchov. V spodnej časti je to nádherná poľná cesta cez lúku, v prostrednej a hornej sa pridávajú na striedačku lesné cesty -rozbité aj kvalitné a nechýba ani panelovka. Miesta na trase ako vysoký drevený Kríž, kaplnka v Jelitove, či osady Prachniarovci a Za Bahaňou patria vizuálne spolu s rodným domom Jozefa Kronera a kaplnkou na Muřinkovom vrchu k tomu najzaujímavejšiemu.

Na mape: Kronerov chodník

21. Brest u Papaji a buk u Klapky

Ten prvý, brest u Papaji na Makove, pozná asi veľa ľudí. Ten druhý, buk u Klapky, dovolím si tvrdiť že asi málokto. Ja som ho objavil tiež vlastne len náhodou, keď som si značku s pamätným stromom všimol v mapách. Pritom leží len kúsok od známej Beskydsko-javorníckej magistrály na pomedzí medzi osadou Petránky a Chotárnym kopcom. O buku toho veľa neviem, tak aspoň základné info o breste. Jeho vek sa odhaduje na takmer 500 rokov a obvod kmeňa vo výške 130 cm od zeme má úctyhodných 625 cm. Pri koreňoch ešte oveľa viac.

Na mape: Brest a buk


Prečítajte si ďalšie články Vlada Trojáka:

Autor a foto: Vlado Troják
ďalšie cyklopotulky nájdete aj na blogu: vlado3.blogspot.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.