Vlado Troják popisuje v druhej časti ďalšiu desiatku kysuckých cyklotrás a zaujímavostí.

20. Ponad bystrickú dolinu

Údolím rieky Bystrica, alebo cez kopce ponad dolinu? Zatiaľ čo prvá trasa je až detsky jednoduchá, tá druhá prináša okrem zvýšenej obtiažnosti aj adrenalín a endorfíny. Tu žije najviac veľkých šeliem v CHKO Kysuce. Mal som tú česť stretnúť tu vlka. Značnú časť cyklotrasy tvorí prekvapivo kvalitný asfalt, ale je tu aj jeden krátky, čisto terénny úsek. Cesta sa krúti popod známu samotu s dreveničkami na Brízgalkách a prechádza vrchom Kýčera. Tu sa križuje viacero turistických trás, pričom jedna z nich vedie až na samotný vrchol Veľkej Rače. Žiadne chaty, žiadne stavby, len jednoduchá lesná zvážnica uprostred kysuckej prírody. Na trasu je možné pripojiť sa aj v Novej Bystrici a naopak odpojiť sa z nej je možné po viacerých značených turistických chodníkoch.

Na mape: ponad bystrickú dolinu


19. Starý košiar a cyklotrasa pod Malým Príslopom

Z Oščadnice -Lalíkov cez Závozy vedie viac ako 13 km dlhá, v mapách značená cyklotrasa do osady Švancarovci. Stúpa do nadmorskej výšky cez 900 metrov a vinie sa popod tisícovky Veľký Príslop, Maguru a Kykulu. Je to väčšinu času nenáročná lesná zvážnica. Pre mňa najuhrančivejšia časť sa nachádza v jej závere. Moravské a starý košiar. Vypadá to tu ako z reklamy na cykloturistiku. Aby som nezabudol, nie je nutné držať sa len značenej cyklotrasy, je tu totiž hneď niekoľko ďalších cestičiek po ktorých sa dá na Moravské dostať a všetky sú rovnako pekné.

Na mape: cyklotrasa a starý košiar


18. Moskali, Príslop a Zadedová

V Oščadnici ešte chvíľu zotrváme. Najprv som myslel, že okolie Veľkej Rače zhrniem do jedného príspevku, lenže v týchto horách je toľko nádherných zákutí, že to jednoducho nebolo možné. Napríklad cyklotrasa stúpajúca z Vyšného konca ku chatám na hrebeni. Miestami je stúpanie pomerne prudké, ale za sucha stále dobre zjazdné.

Historicky sú Kysuce kraj skúpy na hrady či zámky. V čom však možno držia celonárodný prím (spolu s Oravou), sú kaplnky a kríže. Malé, veľké, staré i nové. Drevené, kamenné, občas trošku gýčové, ale stále pekné. Hádam všetky stoja na zaujímavých miestach. Často na križovatkách ciest. Aj na tak krátkom úseku ako je tento sa ich nachádza viacero. Pri chatách na hrebeni potom aj jedna z tých novších.

Na mape: cyklotrasa cez osady pod Veľkou Račou


17. Ku rozhľadni na Hladkom vrchu

O čom chcem písať, nie je rozhľadňa samotná a nádherný výhľad z nej, ale červená turistická trasa prechádzajúca hrebeňom Kysuckej vrchoviny v jej blízkosti, spájajúca Krásno nad Kysucou a sedlo Rovné s prístreškom a kaplnkou. Tu je možné pokračovať ďalej po červenej značke, alebo zbehnúť či do Kysuckého Lieskovca, alebo do Klubiny po trasách značenými žltou farbou. Okrem príjemných miest na zastavenie v podobe novej rozhľadne, alebo spomenutého prístrešku je tu tiež perfektný pocit z jazdy. Tradičné kysucké kamenno-hlinené podložie, niekoľko výhľadov najmä na Malú Fatru, či rýchly lúčny zjazd do Klubiny. To všetko si tu človek užije.

Na mape: po červenej ku rozhľadni

 
16. Klokočovské skálie

Prejsť cez Prírodnú rezerváciu Klokočovské skálie po modrej značke na bicykli je viac ako krkolomné, ale s prižmúreným okom a s bicyklom na rameni sa to dá. Stojí to za to. Viac známejšie sú síce kamenné gule na Megoňkách (ešte o nich bude reč), ale aj tu, kúsok nad Hrubým bukom, príroda doslova čaruje. Osobne som guľu našiel len jednu ale viac ako ona, uchvátilo ma celé skalnaté bralo v ktorom je osadená.

V blízkom okolí tu potom je ešte pár ďalších lokalít ktoré stoja za návštevu. Mediálne známy Sudopark a tiež kaplnky u Pantokov a v Jelitove (aj so zdrojom výbornej pramenitej pitnej vody). Cestní cyklisti zaiste ocenia okruh cez Hlavice po novom asfalte.

Na mape: Klokočovské skálie


 15. Komákovci

 

V Zákopčí je veľa osád a samôt ukrytých kade tade po kopcoch, ktoré by si zaslúžili miesto v tomto zozname. Lenže to by bolo nadlho spomenúť ich ak nie všetky, tak aspoň väčšinu z nich. Preto ich tu zastúpi z môjho pohľadu tá najmalebnejšia, osada u Komákov. Mikrokysucký Vlkolínec. Osada či skôr samota, je ľahko prístupná od Hotelu Severka v osade u Polievkov, kde končí asfaltová cesta. Od Komákov potom vedú hneď dva nenápadné (turisticky neznačené) a relatívne krátke chodníčky pod Jakubovský vrch. Obidva sú ako stvorené pre rýchly zjazd. Osobne to mám u Komákov a smerom k Jakubovskému vrchu ešte radšej v zime, keď to pod nohami poriadne vŕzga a nezriedka sa brodím po kolená v snehu. Až vtedy to má tie správne kysucké grády.

Na mape: u Komákov

14. Živčáková

Nenápadný kopec medzi Korňou a Turzovkou je zaujímavý hneď z viacerých dôvodov. Zatiaľ čo od Korne ponúka chvíľami poriadne strmú asfaltovú cestu, smerom do Turzovky na Vyšný koniec pre zmenu perfektný trailový zjazd po krížovej ceste. Len pre zjazdárov doplním, že chodník býva v lete a hlavne o víkendoch hojne využívaný pešími návštevníkmi pútnického miesta, pre ktorých je primárne určený, tak opatrne a s veľkým rešpektom. Na kopci samotnom potom stojí nový kostol s vežou slúžiacou ako rozhľadňa, tiež Kaplnka s prírodným amfiteátrom a vyviera tu samozrejme známy prameň, pre ktorý pútnici prichádzajú občas z až nečakaných diaľok.

Na mape: Živčáková


13. Kasárne

Viac než o stredisku plnom chát a penziónov pod Veľkým Javorníkom, bude tento príspevok o ceste. Začína v Makove, prechádza cez sedlo pod Lemešnou a pri dĺžke 9 kilometrov zdoláva prevýšenie 365 metrov. Táto asfaltová cesta lesom je asi tým najkrajším stúpaním vhodným pre cestné bicykle, čo na Kysuciach máme. Vyhráva okrem prostredia aj vďaka veľmi nízkej intenzite premávky a možnosti zísť z Kasární hneď viacerými ďalšími cestami či už smerom na Veľké Karovlice, alebo do Štiavnika a ďalej do Bytče. O napojení na Beskydsko - Javornícku magistrálu nehovoriac.

Na mape: cesta na Kasárne


12. Bukovské okruhy

Pod všeobecným pojmom Bukovské okruhy rozumieme súbor starých asfaltových ciest vinúcich sa popod vrchol Javorské. Od Čadečky, poza Drahošanku, ponad Bukov a Oščadnicu. Tam všade sú kilometre ciest pekným prostredím. Kto chce okúsiť aj trochu terénu, môže to zobrať po hrebeni cez vrchol spomenutého kopca (konkrétny okruh s prejazdom cez Javorské príde na pretras o chvíľu).

Zvlášť pekný úsek je cez oščadnickú osadu Kubušovci so záverečným krátkym prudkým výšlapom na miestnu kalváriu. Bukovské okruhy sú ľahko prístupné aj priamo z Čadce cez Bukov a ponúkajú nečakane veľa možností pre nenáročnú horskú cyklistiku.

Na mape: jedna z mnohých možností ako prejsť časť Bukovských okruhov

 

11. Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Múzeum v doline Chmúra ponúka všetko čo sa od takej zbierky kysuckých dreveníc očakáva. Bohatý program vkusne prezentujúci ľudové tradície, ale napríklad aj unikum v podobe stále funkčnej úvraťovej železnice. Kúsok pod skanzenom je tiež nenápadná odbočka na starú asfaltovú cestu plnú lesných serpentín vedúcu do sedla Demänová, kde sa stretávajú horné stanice kysuckej a oravskej železničnej trate.

Na mape: skanzen a horská cesta do sedla Demänová


Prečítajte si prvú časť série o kysuckých cyklotrasách a zaujímavostiach:


Ďalšie zaujímavé články Vlada Trojáka:

Autor a foto: Vlado Troják
ďalšie cyklopotulky nájdete aj na blogu: vlado3.blogspot.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: