zilinska zupa ockovanie 1Žilinský kraj reaguje na zvyšujúci sa počet záujemcov o očkovanie. V aktuálnom týždni navýšil očkovacie kapacity o 3 500, občania majú k dispozícii viac než 12 400 termínov na očkovanie. 

Záujem o očkovanie pocítili vo všetkých pevných očkovacích centrách v kraji, ktorých je jedenásť. Výrazne vyšší počet očkovancov hlási aj výjazdová vakcinačná linka VakciZuzka.

Hoci čakáreň stále ponúka dostatok voľných miest, všetky očkovacie body hlásia zvýšený záujem, zdravotníci často dokonca očkujú aj po ukončení stanovenej očkovacej doby. „Evidujeme, že do očkovacích centier prichádzajú okrem registrovaných aj neregistrovaní, ktorých je minimálne rovnaký počet. To spôsobuje vyššiu koncentráciu ľudí, ktorí sa dostavia podľa ich záujmu, čo následne musíme riešiť a nastavovať kapacitné možnosti oveľa operatívnejšie. Každý zaočkovaný človek pomáha znižovať enormný tlak na nemocnice. Najdôležitejším dôvodom pre očkovanie by malo byť zdravie, nie výhody, ktoré z očkovania môžu plynúť,“ vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

"Krajská samospráva komunikuje na dennej báze so všetkými očkovacími centrami a je pripravená navyšovať počet termínov podľa aktuálnej potreby, prípadne znovuotvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline. V súčasnosti zvýšený záujem postačuje kompenzovať Epidemiologická ambulancia, ktorá už druhý týždeň očkuje nepretržite sedem dní v týždni. Od svojho spustenia v ambulancii podali už 14 651 vakcín, no len v mesiaci november to bolo viac než 3 000. Až 25 % zaočkovaných prišlo do ambulancie z iných krajov, prevažne z Trenčianskeho samosprávneho kraja,"uvádza ŽSK.

zilinska zupa ockovanie 2

Župa posilňuje výjazdy do regiónov

VakciZuzka doteraz navštívila 126 miest a obcí, kde zaočkovala 7 154 občanov, v aktuálnom mesiaci to bolo už 1 829. Na vopred stanovených výjazdoch už i výjazdová jednotka používa vakcínu Pfizer, aby mohla v regiónoch očkovať aj treťou dávkou. Kvôli mimoriadnemu záujmu sa do niektorých obcí zdravotnícky tím vracia opakovane aj počas jedného dňa. Krajská samospráva zároveň vychádza v ústrety aj firmám, ktoré požiadali o výjazdové očkovanie.

Erika Jurinová hovorí: „Záujem občanov o vakcináciu je dobrou správou pre náš kraj i Slovensko. Motivácia k očkovaniu je rôzna, jedným z dôvodov je určite i sprísňovanie opatrení na národnej úrovni, po ktorých voláme už niekoľko týždňov. V týchto časoch je však veľmi dôležité, aby chorí včas kontaktovali svojho lekára a zahájili správnu liečbu. Prosím všetkých obyvateľov, aby boli k sebe ohľaduplní a zodpovední. Pre všetkých nastal náročný čas. Snažíme sa neustále zdôrazňovať, že cieľom všetkých opatrení i očkovania nie je farba v covid automate, či možnosť ísť si nakúpiť, ale predovšetkým ochrana vlastného zdravia, životov svojich blízkych a stabilizácia kolabujúceho zdravotníctva.“

Možnosť výberu očkovacieho centra podľa typu vakcíny

Najviac využívanou vakcínou je Pfizer, nasleduje Janssen a Moderna. Občania si môžu zvoliť očkovacie centrum podľa typu vakcíny, pravidelne aktualizované informácie nájdu na web sídle kraja i krajskom FB.

autor: redakcia
foto a zdroj: ŽSk

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: