testovanie polski lekari 002S celoplošným skríningom na ochorenie COVID-19 v Žilinskom kraji pomáha viac ako 50 poľských zdravotníkov.

Celoplošný skríning na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku realizuje od 18. do 26. januára 2021. Poľskí zdravotnícki pracovníci, ktorí sú špeciálne školení na záchranárske operácie (medzi nimi lekári, zdravotné sestry, hasiči) sa pripojili k slovenským tímom a doplnili už pripravené testovacie miesta. Na území Žilinského kraja pôsobí celkom 55 zdravotníckych pracovníkov, ktorí boli rozmiestnení do šiestich okresov - Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Tvrdošín.

,,Je to znakom dobre fungujúcich susedských vzťahov. S Poľskou republikou máme rozbehnutú spoluprácu v rámci mnohých cezhraničných projektov a veľmi si vážim, že táto spolupráca pokračuje aj v ťažkých časoch pandémie, s ktorou zápasí celý svet. Posledné mesiace sú pre zdravotníkov ťažkou skúškou, mnohí idú až na hranice svojich síl. Napriek tomu nestrácajú ľudskosť a pomáhajú tam, kde je to potrebné," povedala županka Erika Jurinová.

Veľvyslanec Poľskej republiky Krzysztof Strzałka ohodnotil prítomnosť poľských zdravotníkov ako znak solidarity, ktorá je základnou hodnotou poľského štátu a ktorá spája naše národy v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie. ,,Veľmi sa teším, že naši zdravotníci budú v prihraničných oblastiach tu v Žilinskom kraji, tiež aj na Spiši a Šariši a budú pracovať v odberových miestach spolu so slovenskými zdravotníkmi," dodal.

Celkom na Slovensku pomáhalo počas víkendového testovania viac ako 200 poľských zdravotníkov a záchranárov.

polski lekari testovanie v

Vytvorili viaceré mobilné odberové miesta

Žilinský samosprávny kraj vníma testovanie ako účinný nástroj v boji proti ochoreniu COVID-19, nakoľko pomáha zachytiť nositeľov infekcie. V rámci celoplošného skríningu požiadalo kraj niekoľko obcí o podporu.

,,V obci Belá, Turček, Pribylina a  Turčianskych Tepliciach sme zastrešili testovacie prevádzky po odbornej aj administratívnej stránke. Celkom sme pomohli vytvoriť päť detašovaných odberových miest," povedala županka Erika Jurinová. Ako dodala, v Turčianskych Tepliciach boli vytvorené dve odberové miesta, v ostatných obciach po jednom MOM.

Kraj naďalej prevádzkuje desať mobilných odberových miest a to v zdravotných centrách v Bytči, Turzovke, v Kysuckom Novom Meste, v Liptovskom Mikuláši a v Liptovskom Hrádku, ale aj v troch krajských nemocniciach a jednej poliklinike - v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne a v Oravskej poliklinike v Námestove.

Od otvorenia mobilných odberových miest, teda od 18.11.2020 do 21. 01.2021 otestovali spolu 43 535 ľudí a z toho mali 3122 pozitívnych na ochorenie COVID 19 ( tj. 7,17%). ,,Zároveň musím povedať, že už dlhší čas vnímame v našich odberových miestach zvýšený záujem obyvateľov o testovanie a zároveň nám klesá percentuálny počet infikovaných," doplnila županka Erika Jurinová. Vo štvrtok 21.januára otestovali krajské mobilné odberové miesta 3184 obyvateľov a zaznamenali 44 pozitívnych tj. 1,38%.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: