Tretia vlna pandémia už udrela naplno, Žilinský samosprávny kraj pokračuje v reprofilizácii lôžok.

Epidemiologická situácia v kraji sa zhoršuje a pociťujú to aj nemocnice. Žilinský samosprávny kraj pokračuje v intenzívnej príprave svojich nemocníc na tretiu vlny pandémie - župné nemocnice doposiaľ reprofilizovali 164 lôžok, pripravené sú na 2. a 3. etapu reprofilizácie v prípade nárastu hospitalizácií. "Pre pacientov s ochorením COVID-19 je vyčlenených 42 invazívnych a 23 neinvazívnych umelých pľúcnych ventilácií (high flow). Aktuálne je z nich už 18 obsadených pacientmi, ktorých zdravotný stav sa výrazne zhoršil a vyžaduje si podporu dýchania," uvádza Lucia Lašová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.

Najkritickej situácia je v Kysuckej nemocnici

Žilinská župa včera informovala, že v nemocnici v Čadci prijali za uplynulých 24 hodín prijali do Kysuckej nemocnice 18 nových pacientov. V nemocnici platí od 27.9.2021 do odvolania zákaz návštev hospitalizovaných pacientov. Okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto patria k najmenej zaočkovaných okresom na Slovensku. Podľa údajov na korona.gov.sk bolo k 3.10.2021 v oboch okresoch plne zaočkovaných 36 % obyvateľov.

Celkovo sa v župných nemocniciach na COVID-19 lieči 66 pacientov a v celom kraji takmer 140. Krízový stav hlásia aj zo Žilinskej nemocnice, ktorá je spádovou pre Horné Považie. Krajská samospráva už bola nemocnicami požiadaná o presuny pacientov medzi regiónmi.

nemocnica cadca

VakciZuzka naďalej robí výjazdy do miest a obcí

Vakcinačná linka od 19. júla zaočkovala 4 927 obyvateľov, do miest a obcí v kraji uskutočnila 104 výjazdov, v šiestich obciach dokonca očkovala dvakrát. Záujemcovia sa nemusia vopred registrovať, stačí prísť na miesto očkovania s občianskym preukazom a kartičkou poistenca.

Všetci záujemcovia o očkovanie majú k dispozícii aj pevnú sieť očkovacích centier, kde ich zaočkujú bez registrácie, zvoliť si môžu podľa typu vakcíny. „Každý jeden zaočkovaný občan môže svojím zodpovedným rozhodnutím znížiť tlak na zdravotníctvo a zabrániť opakovaniu scenára z poslednej vlny pandémie,“ doplnila na záver predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: Kysucká nemocnica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: