s1 rychlostna cestaPoliaci napredujú so stavbou rýchlostnej cesty S1. K našim hraniciam by sa mali dostať v roku 2023.

Výstavba rýchlostnej cesty S1 v Poľsku napreduje. Predpokladom je, že by mala byť dokončená v roku 2023. Čo by jej dostavba znamenala pre Kysuce sa dozviete v článku Ešte väčšie kolóny na Kysuciach? Poliaci chcú v roku 2023 dokončiť S1.

S1 v Poľsku je tak pekným príkladom na to, že je cesty možné stavať rýchlo. Na opačnej strane spektra sú žiaľ Kysuce, kde sa téma diaľníc skloňuje už 25 rokov. Kysučania sa právom obávajú čo sa bude diať pri zvýšenom počte vozidiel na cestách v čase, keď S1 už bude dokončená.

Pripomeňme si čo je S1

S1 je jednou z častí VI koridoru Transeurópskej cestnej siete, ktorej úlohou je spojiť pobrežia Baltského mora s krajinami južnej Európy. V Poľsku sa dokončujú dva úseky - jeden je od uzla Kosztowy II pod Mysłowicami po uzol Suchy Potok v meste Bielsko-Biała, druhý úsek vedie medzi obcami Przybędza a Milówka. Z nášho pohľadu je S1 pokračujúcou cestou zo Skalitého smerom do Poľska. Toto prepojenie môže mať veľký význam z hľadiska rozvoja - Kysuce a Slovensko sa stanú súčasťou priemyselných častí blízkych regiónov v Českej republike a Poľsku.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: