s1 polsko przybedzaV Poľsku pokračuje výstavba rýchlostnej cesty S1. Pozrite si video, ako pokročili práce v úseku Przybędza-Milówka.

Rýchlostná cesta S1 v Poľsku v úseku Bielsko - Biała – Zwardoń má byť dokončená v roku 2023. O tom, čo by táto skutočnosť znamenala pre Kysuce píšeme v článku Ešte väčšie kolóny na Kysuciach? Poliaci chcú v roku 2023 dokončiť S1.

Čo je S1

S1 predstavuje časť VI koridoru Transeurópskej cestnej siete, ktorá spája štáty pobrežia Baltského mora s krajinami južnej Európy. Koridor prebieha v prioritnej osi TEN-T č. 15: Gdansk - Brno/Bratislava - Viedeň. V Poľsku sú potrebné už len dva úseky na dokončenie - jeden je dlhší, od uzla Kosztowy II pod Mysłowicami po uzol Suchy Potok v meste Bielsko-Biała, kratší úsek zase vedie medzi obcami Przybędza a Milówka.

Začiatok približne 135-kilometrového úseku S1 je na križovatke na diaľnici A1 pri medzinárodnom letisku Katovice v Pyrzowiciach. Existujúci úsek do Podwarpia, ktorý má dĺžku približne 12 km a v dĺžke takmer 10 km je diaľnicou s polovičným profilom je aktuálne vo výstavbe na plný profil - bude mať dva pruhy v každom smere. Dokončený má byť v roku 2021. Nasledovný úsek od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej, ktorý má dĺžku takmer 8 km, je zase obojmernou dvojpruhovou cestou. Cieľom je ho do roku 2022 prestavať na cestu s parametrami rýchlostnej cesty.

K uzlu, ktorý je na Brzęczkowice na priesečníku s diaľnicou A4 sa dostaneme po už sprístupnenej rýchlostnej ceste. Úsek by sa po ukončení investície mal od diaľnice A1 po A4 prekonať za necelých 20 minút. Ak pokračujeme po súčasnej S1 smerom na juh, dostaneme sa po približne 6 km na miesto, kde sa už začala výstavba nového úseku S1, od uzla Kosztowy II, ležiaceho na okraji Mysłowic, po uzol Suchy Potok v Bielsko-Białej. Tu sa už spoja existujúce úseky S1 z Bielsko-Białej v smere do Zwardonia /rovnako aj cesta S52 z Bielsko-Białej do Tešína/ s cestou S1 od Mysłowic smerom na Dąbrowu Górniczu a následne k letisku Katovice v Pyrzowiciach a ku križovatke diaľnice A1 pri letisku. Plánom je na takmer 40-km úseku rýchlostnej cesty so štyrmi pruhmi v plnom profile pridať osem cestných uzlov a dve stanovištia obsluhy cestujúcich. Dokončiť sa má v roku 2023.

Tento termín by sa mal zhodovať s realizáciou kratšieho úseku medzi obcami Przybędza a Milówka. Ide o úsek vedúci cez horský terén. Rýchlostná cesta má viesť cez pásmo pohoria Beskid Żywiecki, jej súčasťou preto bude 11 inžinierskych objektov v celkovej dĺžke približne 3,8 km. V rámci nich budú ešte 4 estakády a dva tunely v plnom profile, teda dvojrúrové. Prvý bude pod masívom Barania Góra, druhý pod masívom Bialozynsky Gron. Dokončením tohto úseku sa tak spoja do jedného celku už teraz používané časti S1 - išlo by o úsek od Bielsko-Białej po uzol Przybędza a časť od Milówky po hranicu so Slovenskom v Zwardoni.

Vo videu si môžete pozrieť ako prebiehali práce v úseku Przybędza-Milówka.

 


Vizualizácia S1 Bielsko - Biała – Zwardoń

Pozrite si aj:

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: