otuzilci kysuceMôžete ich zhliadnuť otužovať sa v potoku v obci Povina. Kto sú Kysucké svište? Slávko Šlapko vám to ozrejmí.

Ako si sa dostal k otužovaniu?

K otužovaniu som sa dostal začiatkom minulého roka. S príchodom pandémie sme mali na nejaký čas voľno v práci, s kamarátmi sme chceli robiť niečo užitočné pre svoje zdravie. Predsa len to bol zo začiatku taky boom, nikto nevedel čo nás čaká. Zdravie máme vždy iba jedno, preto si ho treba vážiť a robiť všetko pre to, aby bolo čo najpevnejšie.

otuzilci kysuce2Jedno ráno sme sa dohodli, že sa pôjdeme okúpať do potoka, už dávnejšie sme čítali o širokom spektre priaznivých účinkov z pobytu v ľadovej vode. Na začiatok sme boli traja, prvý vstup do vody sa nám veľmi zapáčil a spravili sme z toho 12-dňovú šnúru, pocity z toho boli neskutočné. Nie je nič krajšie, ako keď spravíte niečo užitočné pre seba, svoje zdravie. Vaše telo sa vám vždy, naozaj vždy odvďačí.

Váš počet celkom narástol. Koľko vás je teraz? Sú medzi vami aj ženy?

Celkový počet svišťov je cca 50, pravidelné otužovanie prebieha 3-4 krát týždenne, vždy to absolvujeme skupinka 10-20 ľudí. Sú medzi nami 3 ženy, ktoré si osobne veľmi vážim pretože chodia pravidelne, majú skalopevné odhodlanie a chuť pre túto myslím si že pre bežného smrteľníka na prvý pohľad dosť extrémnu aktivitu. Predsa len kúpať sa medzi ľadovými kryhami, vo vode ktorá má pod 0°C je pre ženy z môjho pohľadu veľmi obdivuhodné.

Nečakal som taký počet. Ktorý potok, rieku považujete za svoje "zázemie"? Kde sa najčastejšie stretávate?

Naše najčastejšie navštevované miesto je potok v hornej časti obce Povina, kde sme si to veľmi obľúbili a je to pre nás to najkrajšie miesto v okolí. A predsa len horský prítok je vždy chladnejší ako voda niekde na jazere a pod., a o to tu ide.

otuzovanie v2

Máte nejakú metodiku, tréningový plán?

Vždy je to skôr také spontánne, každopádne platí pravidlo že sme vo vode vždy minimálne 5 minút, avšak tí odvážnejší zostávajú 7-12. Po tom ako vylezieme z vody si dáme na brehu spoločnú rozcvičku na zahriatie, drepy, beh a podobne. Samozrejme v doprovode dobrej nálady, eufórie a toho neopísateľného pocitu z toho, že sme spravili niečo tak veľmi užitočné pre seba, svoje zdravie, psychiku.

Tak poďme od začiatku :) Ako začať s otužovaním?

Hovorí sa, že každý by mal začínať najskôr doma so studenou sprchou, postupne pridávať a až potom ísť vyskúšať pobyt priamo niekde v potoku. Áno, určite sa stým stotožňujem, telo treba pripraviť na tu záťaž postupne.

Avšak v rámci môjho pôsobenia mám aj takú skúsenosť, keďže na začiatku sme boli 3 odvážni, teraz nás je spomínaných cca 50. Ľudia sa postupne pridávali, keďže naše aktivity propagujeme na sociálnych sieťach, a vždy keď prišiel niekto nový, dal to s nami aj bez týchto nazval by som predohier doma v sprche :) Jednoducho prišiel, videl skvelú partiu, vošiel do vody, vydržal 5 minút, vyšiel von a mal zo seba ten najlepší pocit, pretože ja osobne v tomto hektickom období ani lepší pocit nepoznám.

otuzovanie v

Súhlasím, vyskúšané na vlastnom tele :) Aké konkrétne zdravotné účinky môže nový otužilec očakávať?

V prvom rade samozrejme posilňujete imunitu. Imunita tela je ako sval, pokiaľ s ňou budete pracovať, stane sa pevnejšia, odolnejšia a pružnejšia, budete menej náchylný na ochorenia a baktérie, telo sa im dokáže oveľa lepšie brániť.  Zlepšuje sa celková termoregulácia tela, menej sa potíte, v lete dokážete oveľa lepšie zvládať horúčavy.

Psychická odolnosť - vaša myseľ dostáva každým vstupom do vody šok, s ktorým sa dokážete veľmi rýchlo vysporiadať. Týmto sa naučíte oveľa lepšie zvládať  ťažké a stresujúce životné situácie. Zrýchlenie metabolizmu, vplyvom chladu začnú biologické procesy v tele rýchlejšie pracovať, telo dostáva teplotný šok s ktorým sa snaží v čo najkratšom čase vyrovnať, čo vedie aj k odbúravaniu podkožného tuku. Rýchlejšia regenerácia svalstva, kĺbov, šliach, odstránenie zápalových ochorení,  podpora tvorby testosterón, zvýšenie elasticity ciev, odstránenie reumatických problémov.

No a v neposlednom rade, pokiaľ sa dostanete do takej skvelej partie ako sú napr. Kysucké svište, všetky tieto spomínané benefity spojíte s trávením voľného času s úžasnými ľuďmi, a otužovanie sa pre vás stane neoddeliteľnou súčasťou vášho životného štýlu.

otuzovanie v3

Predpokladám, že ste teraz také voľné združenie. Chystáte si založiť oficiálny klub, zúčastňovať sa na celoslovenských podujatiach?

Áno, samozrejme plánujeme založiť aj klub. Čo sa týka podujatí, mám na to taký svoj pohľad. Všetci to robíme v prvom rade každý pre seba. Avšak čo sa týka nás ako celku, snažíme sa motivovať okolie, rozšíriť náš tím a prijímať nových členov. Chcem aby ľudia vnímali význam otužovania, aby si k tomu našli cestu. Preto som určite aj za veľké podujatia  kde sa spojí viac tímov, kde sa propagácia vplyvu chladu na telo dostane do podvedomia aj ľudí, ktorí zatiaľ nenabrali odvahu respektíve sa boja začať. Nikdy nie je neskoro, hlavne treba začať a robiť to pravidelne, vaše telo sa vám mnohonásobne odvďačí.

To sú pekné slová na záver. Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: