Podiel zaočkovaných nad 50 rokov bude jedným z parametrov novoschváleného Covid automatu.

Okres Čadca má spomedzi všetkých slovenských okresov najmenej zaočkovanej populácie nad 50 rokov. Podľa štatistík k 3. augustu je zaočkovanosť v okrese iba na úrovni 42 %. Okres Kysucké Nové Mesto má takisto nízky podiel, a to len 45 %. Práve podiel populácie nad 50 rokov, ktorá je už plne zaočkovaná bude zohrávať úlohu pri určení stupňa rizikovosti novej verzie Covid automatu. Bude sa používať päť farieb - zelená, oranžová, červená, bordová a čierna.

Nová verzia Covid automatu začne platiť od pondelka 16. augusta. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky uvádza: „Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu nakazených napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Čím viac očkovaných v tejto skupine ľudí bude daný okres mať, tým bude väčšia šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia.“

Okrem zaočkovanosti sa pri určovaní farby bude prihliadať na počet prípadov ochorenia covid-19 za uplynulých sedem dní v prepočte na stotisíc obyvateľov. Kritériom bude aj zhodnotenie epidemiologickej situácie regionálnymi hygienikmi.

Takto sú rozdelené okresy podľa Covid automatu od 16.8.2021

covid automat 16 8zdroj: korona.gov.sk

Kysuce zrejme opäť čakajú prísnejšie opatrenia

K celoslovenskému lockdownu by už teda nemalo dôjsť, podstatné teraz budú opatrenia v regiónoch. Kysuce môžu kvôli nízkej miere zaočkovanosti starších obyvateľov dostať sever Slovenska do vyšších pásiem v regionálnej charakteristike automatu.

Jedným zo spôsobov ako zvýšiť počet zaočkovaných je aktivita Žilinskej župy, ktorá do jednotlivých miest a obcí kraja vysiela očkovaciu jednotku VakciZuzka, ktorá očkuje jednodávkovou vakcínou Janssen. Očkovalo sa už vo viacerých kysuckých mestách a obciach, ďalšie výjazdy pravdepodobne ešte budú.

Menia sa pravidlá pre prevádzky

Po novom sa prevádzky budú rozhodovať za akých podmienok budú mať otvorené. V zelenej fáze je otvorené pre všetkých. V oranžovej sa už môže prevádzkar rozhodnúť či otvorí iba pre zaočkovaných alebo pre skupinu tzv. OTP (očkovaní, testovaní a tí, čo COVID-19 prekonali). V ďalších stupňoch sa pravidlá už len sprísňujú.

autor: redakcia
foto: pexels.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: