Michaela korbasovaMoje prvé fotografie sú úplne amatérske, fotila som všetko naokolo. Pri prvých fotografiách som ani netušila, že sa raz tomu budem v takejto miere venovať. Ale určite budem na sebe ďalej pracovať a zdokonaľovať sa v tom čo robím - hovorí o sebe Michaela Korbašová

 

Ako dlho fotíš a ako si sa k dostala k fotografovaniu?

Fotenie ma fascinovalo a lákalo od ranného detstva. Otec sa v mladom veku venoval foteniu, dokonca si fotografie aj sám vyvolával. Máme doma veľa starých, ešte čiernobielych fotografií, ktoré si často prezeráme.

Začiatky:

Keď som začala chodiť na strednú školu dostala som svoj prvý fotoaparát. Fotila som prírodu, kvety, zvieratá, zaujímavé miesta, ktoré sme s rodinou navštívili a chceli si zachovať spomienky. Neskôr prišla príležitosť fotiť podujatia u nás v obci. Na fotografie bol celkom dobrý ohlas od ľudí a potom sa to už rozbehlo.

fotenie miska

Moje meno je Michaela Korbašová, pochádzam z Kysuckej dediny, Skalité. S manželom vychovávame 2 deti, máme radi zvieratká, a tak sa spoločne staráme o nášho psíka a domácu perzskú mačičku. Veľmi radi chodíme na prechádzky, túry alebo len tak do lesa. K láske k prírode sa pridalo fotografovanie, ktoré sa stalo dôležitou súčasťou môjho života. Zameriavam sa predovšetkým na fotenie portrétov a svadieb avšak v každej voľnej chvíli sa vyberiem niekam do prírody.
Fotografovanie sa stalo mojou veľkou vášňou, neviem si predstaviť deň bez foťáku v ruke. :-)

Čo pre teba znamená fotenie?

Fotenie sa stalo dôležitou súčasťou môjho života, začala som inak vnímať svet a na všetko už pozerám ako keby "cez objektív". Fotografia je odrazom môjho vnímania daného momentu, ktorý chcem zachytiť. Ukázať potenciál možno obyčajnej veci, situácie,.. z iného uhlu. Keď sa to podarí zachytiť výsledok je jedinečný.

Čo najradšej zachytávaš svojim objektívom?

Najradšej fotím portréty a svadby v prírode, tomu by som sa chcela aj naďalej venovať.

svadba

A čo deti? Ešte ich baví robiť modelov?

Zo začiatku ich to celkom bavilo. Teraz už menej, treba nejaký úplatok, ale ešte občas prídu, keď dofotím a vidia výsledok, vypýtajú si tiež takú fotku. Ešte radšej fotia, takže sa niekedy vymeníme a musím modela robiť ja.

deti foto michaela korbasova 2020 001 deti foto michaela korbasova 2020 002

Čo podľa teba musí spĺňať dobrá fotografia?

Dobrá fotografia by mala v sebe niesť odkaz. Odkaz autora ako vníma daný moment, pri fotení ľudí zase zachytiť ich emóciu, aby pri pohľade na fotografiu im prebehol daný okamžik. To sú podľa mňa dobré fotografie. Keď zachytia naše spomienky, ktoré sa už nikdy presne takto nezopakujú.

Má mať podľa teba fotografia nejaký príbeh - dušu?

Áno, ako som už spomínala. Ale záleží aj na tom čo chceme fotografiou povedať alebo na čo by mala byť určená.

Čo ti preblisne hlavou keď vidíš niektoré prvé svoje fotografie? Máš nejakú obľúbenú fotografiu na ktorú si pyšná?

Prvé moje fotografie sú úplne amatérske, fotila som všetko naokolo, pri prvých fotografiách som ani netušila, že sa raz tomu budem v takejto miere venovať.
Vyslovene obľúbenú fotografiu nemám, veľmi však sa mi páčia fotografie, ktoré sme fotili za veľmi chladného dňa v októbri vo vode. Doteraz obdivujem to dievča čo si tam vliezlo. Vznikli však nádherné fotografie na ktoré som dosť pyšná, že práve ja som ich autorom.

tverei foto michaela korbasova 2020 001

tverei foto michaela korbasova 2020 002

Na ktoré fotenie rada spomínaš?

Veľmi rada spomínam na fotenie so speváčkou Michaelou Martykanovou z kapely Koma, fotili sme pre ich nový album TELL ME KNOW. Hneď sme si sadli, veľa sme sa nasmiali a na konci si aj zaspievali. To bol skôr môj trapas. :-D

cd foto michaela korbasova 2020 001

Niekoľko rokov si pracovala vo firme CB Media - čo ti to dalo do ďalšieho života? Využiješ niečo z toho, čo si sa tam naučila?

Táto práca mi dala veľa, usmernila ma živote, dala mi smer, v tom čo chcem robiť ďalej a čo ma baví. Objavila som v sebe opäť kreativitu, o ktorej som si myslela, že už vo mne nie je. Veľa som sa tam naučila čo využívam aj naďalej. Grafike sa stále aktívne venujem. Napríklad som robila grafický návrh pre novú prírodnú kozmetiku Zojiva, následne aj fotenie produktov.

Čo ťa okrem fotografovania baví a ako najradšej tráviš svoj voľný čas?

Voľný čas rada trávim so svojou rodinou, priateľmi a so psom Endym . Radi cestujeme a chodíme na turistiku, samozrejme s foťákom v ruke, takže veľa fotografií v mojom archíve je aj z turistiky.

Čo by si chcela dosiahnuť, nejaký sen či už vo fotografovaní alebo v osobnom živote.

Mojim snom je venovať sa foteniu naplno a robiť fotografie, ktoré budú robiť ľuďom radosť. Čaká ma ešte dlhá cesta a nie ľahká, konkurencia na tomto trhu je momentálne dosť vysoká. Preto sa snažím, aby sa moje fotografie odlišovali od iných.
V osobnom živote by som nemenila nič, sme zdraví, to je hlavné. Mám milujúcu rodinu, ktorá ma podporuje, za čo som im veľmi vďačná.

A čo plány do budúcna?

Plány do budúcna si nikdy nerobím, čo príde to príde. Mam rada spontánne rozhodnutia. Ale určite budem na sebe ďalej pracovať a zdokonaľovať sa v tom čo robím.

priroda foto michaela korbasova 2020 006

Miška ďakujem ti za rozhovor, prajem všetko dobré a teším sa na ďalšie stretnutie a nové fotografie.
Zhovárala sa Jana Kolembusová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: