petra svabikovaKožné ochorenie s názvom rosacea by sa podľa nej malo stať otvorenou témou. Petra v rozhovore rozpráva svoj príbeh.

Prečo si sa rozhodla o tomto ochorení otvorene rozprávať?

Rosaceu riešim už takmer 8 rokov a predtým ďalšie 4 roky som riešila dcérin atopický ekzém. Obe sme mali dosť ťažké formy, takže sme zmenili od základov našu životosprávu.

Tieto problémy a s nimi súvisiace zmeny tak zasiahli do rôznych oblastí života, že u mňa prirodzene prišla potreba zdieľať svoje skúsenosti. Najskôr som cítila potrebu napísať svetu, prečo mám stále červenú tvár - asi som si myslela, že bude menej tých pohľadov, ktoré mi robili zle. Ale na moje prekvapenie sa stalo niečo iné. A to bol môj pohľad - na problém, na seba a na okolie. Zdieľanie svojho príbehu a súdržnosť ľudí s rovnakými problémami majú zázračné účinky. Pomáhame si navzájom a už dnes je z toho pekná banda príjemných empatických ľudí.

Určite si aj na internete hľadala ďalšie informácie...

peta svabikova rozhovor3Áno, ako každý človek, veľa som hľadala na internete. Lekári vám dajú liečbu, ale s celkovým režimom, ktorý je veľmi náročný si musíte poradiť sám. Na internete som našla veľa informácií, ktoré faktory dokážu stav pleti s rosaceou veľmi zhoršiť. Nenašla som žiaden zdroj, kde by sa pojednávalo o probléme celkovo. Pretože to nie je len o kozmetike.

Myslíš, že sa ľudia hanbia hovoriť o kožných ochoreniach?

Okolo kožných ochorení je v spoločnosti veľká hanba. Ľudia sa hanbia ukazovať, hanbia sa hovoriť o probléme - cítia sa menejcenní - v zamestnaní, vo vzťahoch, v živote celkovo. Deti, dospelí to majú rovnako. Dcéra mi častokrát plakávala prečo nemôže mať hladkú kožu ako jej kamarátky.

Chcem, aby sa o tejto téme aj na Slovensku začalo atraktívnym spôsobom písať, hovoriť, zdieľať. Potom sa budeme cítiť menej divne. A nejde tu prosím o to, aby nás niekto ľutoval - my si poradíme. Ale o to, aby pacienti s kožnými ochoreniami neporovnávali s ľuďmi so zdravou pleťou. Chcem, aby sa viac šírila myšlienka Skinpositivity.

Od kedy si to začala vnímať ako problém? Ako sa to začalo prejavovať?

Práve to bol môj problém. Keby som začala už ten prvý fliačik riešiť u dermatológa a nečakala. Veď to prejde, veď som tehotná, veď hormóny… až keď som sa vrátila z pôrodnice a pediatrička mojej dcéry mi povedala, že nie - takto to nemá byť, nech to okamžite riešim.. . začala som.

Avšak prejavy rosacei sú veľmi rôzne a stále veľa dermatológov dlho určuje diagnózu. U mňa to bola najskôr nesprávna liečba, ktorá mi stav zhoršila. Ku kožným problémom sa pripojili aj iné zdravotné problémy a začal sa kolotoč návštevy špecialistov.

rosacea rozhovor v

Kedy si sa dozvedela svoju diagnózu?

Kompletnú a správnu diagnózu som sa dozvedela až po 1,5 roku od prvého problému. Kompletnú a správnu diagnózu som dostala u MUDr. Frličkovej zo Žiliny. Vtedy som sa dozvedela, že sa nejedná iba o starostlivosť o pleť, ale o zmenu životosprávy. Dostala som liečbu a ostatné už bolo na mne. Vôbec som však nevedela, čo všetko bude treba upraviť. Hľadala som na internete, v knihách, na zahraničných weboch. Odborných článkov je stále málo a poväčšine opakujú stále to isté a to pri režime nepostačuje.

Petra svabikova rozsaceaMohla by si vysvetliť, čo je rosacea? 

Rosacea je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, ale vhodnou liečbou u dermatológa a dermatokozmetikou či zmenou životosprávy, dokážete s ňou žiť v pokoji. Postihuje poväčšine oblasť tváre a má rôzne prejavy - začervenanie, papuly, pustuly, prejavuje sa aj ako očná rosacea. Je s ňou spojená celkovo narušená kožná bariéra. Toľko iba v skratke.

Zamieňa sa toto ochorenie s inými?

Áno, často sa zamieňa či u nás pacientov, alebo aj veľa lekárov ju najskôr diagnostikuje inak. Často mi ľudia píšu, že až keď vymenili dermatológa, dostali túto diagnózu. Keď vidím tie rôzne prejavy na fotkách - tak je to veľmi náročné. Rosacea má veľa podôb.

Po čom sa ti pleť zhorší? Čo nepriaznivo pôsobí na stav pleti?

A toto je práve kameň úrazu. Je veľmi široká škála provokačných faktorov a človek si musí odsledovať tie svoje. Napríklad: slnko, horúci vzduch, mráz, vietor, vlhkosť, sauna, fyzická záťaž, niektoré športové aktivity, fénovanie, varenie, žehlenie, glutén, cukor, víno, asi u každého je to pivo, kvasené fermentované potraviny, potraviny s obsahom histamínu - tu je toho veľmi veľa, pálivé, korenené jedlo, menštruačný cyklus, stres, nedostatok spánku… určite som nevymenovala všetky.

Predpokladám, že si vyskúšala všetko možné. Čo odporúčaš - aký postup majú zvoliť čitatelia, ktorý majú pocit, že sa stretávajú s niečim podobným?

Rosacea je prehnaná zápalová reakcia na minimálne podnety. Moja cesta už dnes je práve vo zvyšovaní odolnosti, zlepšovaní imunity. V kozmetike sa snažím stiahnuť zápalový prejav a posilovať kožnú bariéru, v strave sa snažím jesť potraviny, ktoré ma nedráždia, avšak jedálniček mať pestrý a vyvážený inými potravinami. Čo sa týka poveternostných podmienok - tu je to ťažké: keď je mráz, tak som zabalená, že mi len oči vidieť, keďže mám malé deti a sme často vonku - toto neviem až tak ovplyvniť - ale keď idem von, tak si dávam určité produkty, ktoré mi pleť viac ochránia.

A dôležitá je psychická pohoda – za významný míľnik považujem zbaviť túto chorobu dominancie nad našim životom. Keď sa človek dostane do kolotoča provokačných faktorov a dostáva pomyselné facky z každej strany - nádej, pokoj a nadhľad je tá správna cesta. Preto si spolu veľmi pomáhame. Pozerať sa na náš problém s nadhľadom a tí, čo už sú v pokojnej fáze pomáhajú tým, čo sú na začiatku a zmietajú sa v hurikáne.

rodina

O tejto téme si začala písať články...

Téma je totiž tak obsiahla, že by som radšej odporúčala, aby si ľudia pozreli náš nový web s názvom skozounatrh.sk, kde nájdu celý môj príbeh. Každý deň pridávame nové a nové články, príbehy ľudí s rosaceou a overené tipy kozmetiky. Keď mi niekto napíše a prosí o radu, čo s katastrofálnym stavom pleti a je už po liečbe dermatológa... neviem čo napísať skôr - prioritne stále smerujem ľudí k dermatológovi, aj keby ho mali zmeniť.

Potom po konzultácii so svojim obvodným lekárom navštíviť špecialistu, hlavne gastro a alergológiu, reumatológiu. Ideálne je, keď s vami celým procesom hľadania prejde váš obvodný lekár a pozerá na problém komplexne.

Ďakujem za rozhovor.

zhovárala sa Janka Kolembusová

Prečítajte si aj:

  • S Petrou Švábikovou sme už v minulosti robili rozhovor - šikovná Kysučanka sa totiž venuje hneď viacerým aktivitám. Nechajte sa inšpirovať našim rozhovorom a prečítajte si aj jej názor na to, ako nájsť rovnováhu medzi prácou a rodinou.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: