peta svabikovaRozhovor s podnikateľkou Peťou Švábikovou, pre ktorú je rodina prvoradá. Je tak trochu inšpiráciou pre všetky ženy, že keď sa chce, tak sa aj dá...

 

Si zakladateľkou Burzoblšky ako táto aktivita vznikla?
Bol to vlastne bazár rôznych vecí na zelenej lúke v Milošovej. Po tejto akcii sme sa s ďalšími maminami spojili a skúsili ďalší bazár už v priestoroch vedľajšej ZŠ. Akcia sa postupne menila do dnešnej podoby.

 

Čiže Burzoblška je...?
Je to momentálne priestor hand made tvorby žien z regiónu Kysúc a bazár kvalitných vecí. Taktiež je to miestom stretávania sa žien s rovnakými záujmami. Celá akcia sa skôr uberá cestou podpory Hand made tvorby, ale radi by sme ďalej podporovali aj myšlienku Slow fashion a teda podpora udržateľnosti módneho priemyslu. Môžeme prispieť minimálne aj tým, že sa bude na akcii posúvať nosené šatstvo či veľa iných vecí, ktoré my ženy kupujeme do našich rodín. Je to téma, ktorá sa nás všetkých týka, a budeme radi, ak sa zapoja aj ostatné ženy a túto myšlienku nám pomôžu v regióne podporiť.

z burzoblskyZ Burzoblšky...

 

Si rodinne založená, ak môžem spomenúť, máš tri deti. Ale zároveň si plná aktivít, máš skúsenosti s biznisom, managementom a tak ďalej. Ako sa to dá celé skĺbiť?

Nemyslím si, že je nejaký zaručený recept na skĺbenie. Niekedy to ide ľahšie, niekedy ťažšie. Najťažšie to je keď deti ochorejú. Niekedy mi pomáha moja disciplína, inokedy nie je vhodná, je to citlivá oblasť, ktorá si vyžaduje citlivý prístup. Ale toto sa mi osvedčilo aj v práci aj v rodine – Mäkko na ľudí, tvrdo na vec. Je veľa možností ako si zefektívniť deň.

 

Pre mnohé ženy si však inšpiráciou. Vráťme sa teda trošku k motivovaniu a získaniu nejakého aktívneho a pozitívneho pohľadu na svet, špeciálne orientovanú na ženy. Vidíš sa v budúcnosti v tejto oblasti?

Možnože si to takto ani neuvedomujem, ako to vplýva na druhé ženy. Vidím však, že ženy sa ma pýtajú presne na tie isté otázky. Ako to zvládam, stíham? Odkiaľ beriem nápady, keďže pôsobím aj v iných oblastiach. A ja si dovolím tvrdiť, že u mňa práve materstvo otvorilo pred deviatimi rokmi studnicu nápadov a kreativity. Z čoho som sama prekvapená, pred deviatimi rokmi to bol skôr mužský svet biznisu, ktorý ma veľmi bavil. Teraz je to o spájaní toho čo som sa naučila v korporátnom biznise, mojim samoštúdiom a s mojimi aktuálnymi projektami. Ale tie už sa točia okolo detí, rodín s deťmi a žien. Táto doba nám ženám veľmi praje. Ak žena naozaj chce, nehľadá výhovorky prečo by veci nemali ísť, tak má cestu otvorenú. On-line biznis ponúka nám ženám veľmi veľa, či už sú to ženy doma s deťmi, alebo pracujúce, ktoré si chcú rozbehnúť svoje podnikanie najskôr popri istej práci, alebo ženy, ktoré sa chcú prosto realizovať.

rodina je prvorada

 

Chceš tieto skúsenosti posunúť ďalej?

Áno, pracujem na tom, avšak veľmi pomaly, s ohľadom na potreby mojej rodiny. Dievčatá majú teraz 9 rokov, 5 rokov a najmladšia 11 mesiacov. Nápadov mám veľmi veľa, zapisujem si všetko, a pomaličky aplikujem.

 

No ale predsa, ten čertík tu v hlave je. Pripravuješ si nový blog, niečo o ňom?

Predstava o blogu bola vo väčšom rozsahu, ale povedala som si, že začnem v malom, aby som niekde tie nápady a zaujímavé myšlienky umiestňovala. Neskôr sa tento priestor rozvinie. Pripravujem blog, ktorý je viac-menej vyústením mojich aktivít. Burzoblška, aktivity na sociálnych sieťach, tipy a odporúčania pre rodiny s deťmi, ktoré cestujú do Chorvátska a mnohé iné. Zatiaľ takto a neskôr by som tu chcela vytvoriť priestor na podporu žien, ktoré pracujú z domu ako ja.

 

Ešte sa vráťme k tým kysuckým ženám, ktoré sú povedzme aktívne a majú ambície. Máme tu dosť zaujímavých ľudí?

Áno, máme tu veľmi veľa zaujímavých ľudí. S niektorými sa už neoficiálne stretávame tak raz za mesiac keď dáme večer deti spať. Pri čaji rozoberáme všetko čo sa týka biznisu aj rodiny. Sú to veľmi inšpiratívne stretnutia, kde si odovzdáme zaujímavé tipy, či brainstorming. Inokedy sa stretneme s deťmi, ale riešime poväčšine témy ako materstvo a každá svoj pracovný kreatívny priestor.

 

Máš ešte jednu srdcovku a to je Chorvátsko. Prečo ste sa rozhodli ponúkať ubytovanie v domčekoch práve v Chorvátsku, vo Vodiciach?

Chorvátsko sa udialo neplánovane. Kúpili sme si pred 7 rokmi mobilný domček vo Vodiciach pri mori. Najstaršia dcéra mala silný atopický ekzém, liečili sme ho hlavne klimatoterapiou. Momentálne máme domčeky 4 a vytvorili sme tu dovolím si tvrdiť, výnimočné miesto na oddych. Či už je to v mesiacoch apríl, máj na ozdravné pobyty, jún, júl, august a september na dovolenku pre rodinky. Venujem sa písaniu na tému klimatoterapie a vlastne všetkému čo súvisí s cestovaním a pobytom v Chorvátsku pre rodiny s deťmi. V najbližšom čase uverejním na tomto webe aj komplexného sprievodcu pre rodiny s deťmi v Chorvátsku – pôjde o informácie, ktoré sa ma hostia za tých 7 rokov pýtali najčastejšie – aby som to nemusela stále rozpisovať jednotlivo.

 

Teraz ste schopní ponúkať Vodice komukoľvek...

Áno, komukoľvek. Klientelu máme už vybudovanú, máme hostí, ktorí sa stále vracajú a teším sa z vynikajúceho hodnotenia na Bookingu. Väčšina hostí sú rodiny s deťmi počas hlavnej sezóny. Mimo sezóny je to rôzne, firmy si urobia krátke dovolenky so svojimi zamestnancami, alebo obľúbené tematické pobyty zamerané na cvičenie alebo už spomínané ozdravné pobyty. Mimo sezónu sú ceny veľmi priaznivé. Za seba môžem povedať, že ja milujem túto krajina hlavne mimo hlavnú sezónu, kedy je tu klíma najprínosnejšia pre ducha a telo. Sezóna je každý rok vypredaná, tak z toho usudzujem, že to robíme s mužom dobre. Na našej stránke prebieha dvakrát do roka aj súťaž o dvojtýždňový ozdravný pobyt. Tento raz to vyhral Erik, ktorý vycestuje so svojou maminou už v máji.

 

Peťka, prajem všetko dobré, nech sa darí, ďakujem za rozhovor.

Zhováral sa Peter Kolembus

peta svabikova2

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: