petra svabikovaČastokrát sme brzdené predsudkami, pričom nie je dobré porovnávať sa s generáciou našich mám.

Pokladám sa za šťastnú ženu, manželku môjho milovaného manžela, matku troch zdravých krásnych dcér. S manželom vedieme spolu rodinnú firmu a popritom s ďalšími troma kamarátkami, organizujeme v Čadci už niekoľko rokov akciu s názvom Burzoblška. Chceme vytvoriť platformu pre ženy s deťmi, kde sa môžu stretávať a prezentovať svoje handmade výrobky. Ambície v zvyšovaní úrovne žien v regióne máme vysoké. Sme 4 ženy a zároveň matky s desiatimi deťmi.

Avšak ťaháme za kratší koniec. A hlavne tie, ktoré majú rodiny a popri rodinách sa realizujú akoukoľvek formou. Dôležitý oznam na začiatok: tento článok nie je smerovaný k žiadnemu feministickému hnutiu, ani k myšlienke odradzujúcej od tradičnej rodiny, ani k ničomu. Ide o jednoduchú úvahu nad bežným rodinným životným štýlom žien v našej spoločnosti. Verím, že sa tu veľa žien nájde a s nadhľadom pomenujeme veci pravými slovami.

Už 10 rokov idem približne rovnakým tempom z materskej na materskú. Pred prvým tehotenstvom som pracovala v bankovníctve a na materskú som odchádzala z riadiacej pozície. Presťahovala som sa z Bratislavy naspäť do Čadce. Celkom veľká zmena pre mňa. Jediné čo sa nezmenilo dodnes je potreba sebarealizácie. A všetci dobre vieme, že každá správna Mama sa venuje deťom a nie práci… počujete to? Neznie vám to zvláštne?

Nedávno uviedla moderátorka Veronika Ostrihoňová vo svojom príspevku na sociálnej sieti, že nemá inú možnosť ako vychovávať zo svojej čerstvo narodenej dcéry superženu. Pre porovnanie uviedla, že v prvom štvrťroku 2018 bola priemerná mužská hodinová mzda 7,45 EUR na hodinu, zatiaľ čo ženy zarobili len 5,97 EUR. Ďalej k téme pridala, že tri štvrtiny Slovákov stále verí, že ženina úloha je primárne v starostlivosti o rodinu a domácnosť.

Ako nájsť v tejto oblasti čo najlepší konsenzus? Ako nájsť rovnováhu medzi prácou a rodinou?
Každá prijímame túto situáciu ináč, niektorá sa uberá cestou sarkazmu, iná prská hnev kade chodí, ďalšia ho rieši pasivitou. Veľa žien na materskej trpí nízkym sebavedomím. Práca spojená s domácnosťou a deťmi je často nedocenená a hlavne jednotvárna. Operieš pradlo, ožehlíš, poskladáš do skríň a pri takej 5-člennej rodine to môžeš celé zopakovať od začiatku, o nie viac ako dva dni. Navaríš, jedlo sa zje tak do 20tich minút, umyješ riad a toto všetko môžeš o pár hodín urobiť od začiatku.

petra svabikova rodina

Role ženy sú multipotenciálne: kuchárka, upratovačka, záhradníčka, opatrovateľka, zdravoťáčka, k tomu ešte príťažlivá manželka, ambiciózna žena na trhu práce atď. Spoločnosť nám za vzor dáva dokonalú ženu, ktorá má nastylovanú domácnosť, je trendovo upravená, venuje sa sebe aj deťom, s manželom chodí často na dovolenky, vedie zdravý životný štýl, športuje, atď...
Známy český pedagóg Marek Herman často uvádza vo svojich príspevkoch, že zo žien – matiek sa vytráca neha, v rodinách matky zastávajú role slúžky a nemajú nastavené hranice.
Viem, že môj manžel nechce zámerne obmedzovať moje príležitosti či dávať prednosť vlastným ambíciám pred tými mojimi. No aj napriek tomuto mám často pocit, že sa v celej tejto téme vytráca spravodlivosť. Moja cesta v hľadaní tej správnej miery stále pokračuje. Jedno však viem, že síce pôjdem za svojimi ambíciami slimačím tempom, ale aspoň nepôjdem proti sebe.

Častokrát sme brzdené predsudkami, pričom nie je dobré porovnávať sa s generáciou našich mám.
Chcem sa zaujímať o to, čo sa deje v našom meste. Viesť svoje dcéry k tomu, že nie sme tu len my. Aby vedeli, že to, čo vidia na sociálnych sieťach je len časť, maličká časť tohto celku. Posilňovať ich v kritickom postoji, aby vždy spochybňovali to, čo vidia na internete a pátrali po reálnosti. A popritom všetkom, aby nezabudli na vieru.

Veľmi si želám, aby deti videli matky, ktoré nestratili svoje ambície. S prihliadnutím na potreby rodiny, ale aj tie svoje.
Myslím si, že nikdy nebolo lepšie ako je dnes. Je obrovské množstvo príležitostí. Internet dokáže byť dobrý sluha a zlý pán – ponúka nám skutočne obrovské množstvo pre sebarealizáciu. Napríklad aj na prácu z domu popri našich milovaných rodinách.


Autor: Petra Švábiková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: