dialnica d3 2Po sérii správ o odďaľovaní výstavby D3 na Kysuciach sa pre Kysučanov črtá malé svetielko nádeje ďalšieho pokračovania výstavby.

Po takmer dvojročnom tlaku  na ministerstvo a NDS sa podarilo opäť vypísať súťaž na projektovú dokumentáciu úseku D3 Kysucké Nové Mesto-Oščadnica. Veľká vďaka p. Grapovi za dennodenné bombardovanie Ministerstva Dopravy.


Prečo opätovné vypísanie súťaže trvalo 18 mesiacov?

Bola to premyslená štátna obštrukcia? Myslíme si že áno. Dnes vieme, že Ministerstvo dopravy nemôže spravovať “regionálna”politická strana.

Dali sme si tú prácu a materiál o potrebe D3preEurópu sme na rôznych stretnutiach, konferenciách a mítingoch odovzdali takmer všetkým politickým stranám. Považovali sme to za mimoriadne potrebné. Diskutovali sme o potrebe urýchlenia výstavby v kontexte TEN-T koridoru EU, potrebe jednej miliardy € na dokončenie D3/R5 a medzinárodných záväzkoch Slovenska.
Dôležité bude to dostať do reálneho programového vyhlásenia vlády a finančného plánu 2021-27.
O to budeme naďalej bojovať, čo nám vedomosti a sily budú stačiť.

Okrem týchto zásadných politických stretnutí sa pod krídlami Žilinskej župy zúčastňujeme všetkých pracovných aj kolaudačných konaní. Zúčastnili sme sa aj na predjednávaní projektu TransTritia v Gliviciach. Je to veľký projekt dopravných prepojení medzi Slovenskom, Poľskom a ČR, hlavne v globálnych dopravných sieťach. Prekládkové terminály, železnice a cestné prepojenia.
Ohromné množstvo dát a informácií je potrebné spracovať a publikovať.

dialnica d3 1


Petičný výbor čakajú ďalšie úlohy

Petičný výbor s predstaviteľmi Jozef Grapa a Matej Fabšík čakajú veľké úlohy dokončiť myšlienku “urýchlenia výstavby D3”.

Prvé dve etapy sú za nami.
1.etapa upozornenie na dopravný problém Kysúc,protesty,petície boli úspešné. Hodiny v hlavných časoch televízii, stovky článkov… Dnes je to téma na Slovensku aj EÚ.
2.etapa boli rokovania na všetkých úrovniach riadenia štátu,bolo to hľadanie podpory a spolupráce.
Ostala 3.etapa: presvedčiť Slovensko o potrebe uvoľniť ohromné množstvo financií a dokončiť D3 ako hlavný severo-južný koridor. V čase keď sú cesty zlé na celom Slovensku to bude veľká úloha. Dostať projekt dostavby D3 do EU financovania bude tiež vyžadovať podporu celého Slovenska. Tu pripravujeme projekt “Industriálneho srdca Európy-Žilina, Ostrava, Katovice” a “Ekonomický prínos dopravného tranzitu D3-D1-D4 do štátneho rozpočtu za 50 rokov.” Chceme dokázať,že investícia do D3 je mimoriadne prínosná a oplatí sa. Cestné hospodárstvo je o ekonomike.

Potom už samotná výstavba bude veľká výzva pre región, ale verím že to spoločne zvládneme.


Prečítajte si aj:

Podvod na Kysučanov? Dostavba diaľnica D3 sa odsúva, jednou z príčin môžu byť aj čísla

Pripravili návrh riešenia križovatky KNM. Dá sa to rýchlo!

Križovatka v KNM už mesiace nie je inteligentná

Ing.Ľubomír Jánoška
Združenie podnikateľov Kysúc
D3preEurópu, Žilinská župa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: