podprsenka1880Histórii nášho regiónu sa venujeme veľmi často. Občas sa ale nájde niečo, čo doslova vyrazí dych. Kysuckí bádatelia zaznamenali obrovský objav, ktorý môže prepísať históriu.

Kysuckého drotára zaviedlo až do Francúzska

Píše sa rok 1888. Kysucký drotár a svojrázny vynálezca Vladimír Cukrár sa vybral do Francúzska. Vyslal ho tam majiteľ bytčianskeho panstva za účelom obstarania motora pre svoj Samochod. Vtedy ešte mladý kysucký drotár s geniálnym konštruktérskym talentom výzvu na zostrojenie automobilu prijal, a tak sa vybral až do ďalekého Paríža. podprsenka1880 2Cesta mu problém nerobila, drotári boli zvyknutí cestovať aj stovky kilometrov od rodných Kysúc. Kysučan nakoniec pobudol v Paríži niekoľko mesiacov. Dosť na to, aby na vlastnej koži zažil pomery veľkomesta, tak odlišného od nášho kraja. Najskôr hľadal ubytovanie, ako popisuje vo svojich zápiskoch - „Musím nájsť nocľah zodpovedný mojemu stavu“. Z toho usudzujeme, že čo najlacnejšie. V miestnych pohostinstvách zažil rozšafnosť miestnych Parížaniek.

 

Vlado si život v Paríži užíval plnými dúškami. Aj napriek tomu, že už bol toho času ženatý, neodolal čaru jednej nemenovanej dámy. Keď videla na vlastné oči, ako zručný drotár narába so svojím nástrojom, rýchlo sa doňho zaľúbila. Technicky zdatnému Vladovi, aj napriek citovému rozpoloženiu neušiel fakt, ako ťažko sa vyzlieka miestnym dámam z korzetu, ktorý bol v tých časoch veľmi populárny. A tak sa pustil do práce s jasným cieľom – pomôcť dámam z jarma vtedajšej módy. Po niekoľkých dňoch drôtovania a iných pokusoch prišiel s famóznym nápadom. Vo svojich zápiskoch si napísal: „Všetko zbytočné preč a nech ostane len to, čo náleží.“ Túto vetu o mnoho rokov neskôr parafrázoval v úplne inej historickej súvislosti aj Gustáv Husák: „Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické…“ To však s našim príbehom ale nesúvisí.

prva podprsenkaDrotárske dielo majstra citlivo zrekonštruovali drotár R. Hozák a P. Kolembus

Kysučan vynašiel podprsenku!

Je začiatok zimy 1888. Siedmeho decembra v Paríži Kysučan Vladimír Cukrár ako prvý zostrojil podprsenku! Čo sa presne stalo v tých dňoch sa už asi nedozvieme, o tejto udalosti chýbajú akékoľvek záznamy. Mnoho strán v zápiskoch kysuckého génia totiž chýba. (Podľa spolku priateľov Vlada Cukrára chýbajúce strany neskôr vytrhla a zničila jeho vlastná manželka). Tak či onak, história dlho o genialite kysuckého drotára mlčala. Ako autorku modernej podprsenky historické záznamy uvádzajú Francúzku Herminie Cadolle alebo Američanku Marie Tucek. Za skutočnú vynálezkyňu modernej podprsenky sa ale považuje Američanka Marie Phelps Jacobová, ktorá ju vyrobila roku 1913 a získala na ňu aj patent. Meno nápaditého Kysučana encyklopédie módy doteraz nespomínajú.

podprsenka1880 3Pôvodná fotografia z Paríža, k rekonštrukcii fotodokumentácie sa podujali fotograf J. Cabadaj, Anetka Zemanová a Peter Kolembus
Vlado Cukrár zo svojho vynálezu teda nezbohatol, aj keď určitý čiastkový úspech zaznamenal. Bohužiaľ sa vtedy jeho vynálezu tešili len ženy nižších mravov, takže drotárova podprsenka neprenikla do vyšších spoločenských tried. Môžeme povedať bohužiaľ. Naše dejiny mohli byť bohatšie o ďalšie významné meno. Koľko géniov takto zapadlo do zabudnutia? Na základe drotárovho vynálezu však prišli iní k obrovským majetkom. Podprsenka je dodnes základom ženského šatníka.

Na Kysuciach sa nápad neujal

podprsenka1880 4Azda nikto sa nečuduje, že nápad génia z Vysokej nebol docenený ani na rodných Kysuciach. Je to veľká škoda, náš kroj by bol obohatený o zaujímavý prvok. Doba v roku 1888 na to nedozrela. Svet ešte nebol na odvážny módny nápad pripravený, tobôž v našom regióne. Jediný zdokumentovaný prípad nosenia podprsenky bol zaznamenaný napodiv u Cukrárovej ženy. Tá si nosením vtedajšej výstrednosti privyrábala pri regrútovaní vojakov, za čo od miestneho richtára inkasovala nemalé prostriedky. Dokonca bola privolaná na verbovačky do okolitých obcí ako sú Zákopčie, Raková či do Turzovky. Tieto slová potvrdzuje aj historik Marián Liščák: „Verbovačky prebiehali zaujímavým spôsobom, pri ktorom sa často využívali rozličné presviedčacie „metódy“ na mládencov, aby podpísali kapituláciu.

Rodina Vlada Cukrára si síce finančne polepšila, ale takýto spôsob obživy jeho ženy sa zasa nepáčil samotnému vynálezcovi. Preto sa rozhodol prvú podprsenku na svete schovať tak, aby ju nikto nenašiel. Jeho dielo bolo teda viac ako 130 rokov ukryté. Čírou náhodou našiel záhadnú vec český chatár pri vypratávaní starej vysockej drevenice. Svoj nález náležite oznámil príslušným orgánom. Ten bol kysuckými múzejníkmi a taktiež priateľmi spolku Vlada Cukrára podrobený výskumu. Na túto udalosť bola z prostriedkov EÚ zorganizovaná konferencia po názvom „Európske hodnoty a tvorba historických kontextov vzájomnosti“. Zúčastnení bádatelia jednomyseľne pravosť historického nálezu potvrdili.

povalaNa tejto povale došlo k neobyčajnému nálezu

K dielu kysuckého drotára sa vyjadrila aj majiteľka predajne spodnej bielizne IKONNA Lenka Detková: „Je zaujímavé, že aj po viac ako sto rokoch pôsobí podprsenka moderne.“

Kysučanom patrí veľká vďaka!

Kysučania môžu byť na svojho rodáka právom hrdí. Po zostrojení prvého automobilu a ďalších objavov sa Kysučan Vlado Cukrár zapísal aj do histórie v oblasti módy! Už teraz môžeme povedať – prepisujeme históriu a to nielen Kysúc!
Veľká vďaka patrí pánovi starostovi obce Vysoká nad Kysucou Antonovi Varechovi za to, že pomáha oživiť pamiatku legendárneho drotára. Poďakovanie tiež patrí aktívnym členom spolku Priateľov Vlada Cukrára Jaroslavovi Cabadajovi, ktorý pomohol pri fotorekonštrukcii fotografií, Petrovi Kolembusovi – vedúcom spolku PVC, aktívnej členke – modelke Anetke Zemanovej, Janke Kolembusovej zo spoločnosti CB Media, drotárovi Róbertovi Hozákovi, ktorý pomohol pri citlivej rekonštrukcii drotárskeho diela a taktiež kysuckým múzejníkom.

Jedno z monumantálnych diel kysuckého drotára - "Samochod Kisucki"

Prečítajte si aj: 

Pozornému čitateľovi zaiste neujde fakt, že článok bol zverejnený 1.apríla.2021
Autor: Priatelia V. Cukrára
Foto: Jaroslav Cabadaj, Peter Kolembus

Ak sa vám toto dielo páči, zazdieľajte na Facebooku

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: