ceresna kiku shidare tipyV našom novom článku Vám chceme predstaviť výnimočne elegantný strom ‒ čerešňu okrasnú KIKU SHIDARE, ktorú je možné pestovať na celom území Slovenska. Na jar Vás príjemne prekvapí svojím bohatým kvitnutím.

Čerešňa okrasná (Prunus serrulata) KIKU SHIDARE je odroda okrasného stromu so širokou korunou, ktorá je známa svojimi jemne previslými vetvami. Tieto vetvy jej dodávajú unikátny a elegantný vzhľad. Vo svojej dospelosti dosahuje výšku okolo štyroch až šiestich metrov.

okrasna ceresna pestovanie 1

okrasna ceresna pestovanie 2

Svetloružové kvety čerešne sa objavujú od apríla do mája v hustých kvetenstvách. Skladajú sa z množstva lupeňov a majú príjemnú vôňu.  Veľmi často sa s touto odrodou stretávame aj vo verejných parkoch, záhradách či alejách. Je cenená pre svoju dekoratívnosť a prekrásny vzhľad počas kvitnutia.

ceresna kiku shidare

KIKU SHIDARE je pôvodom z Japonska. Sakury alebo „japonské čerešne“ sú tam národným symbolom a veľmi ceneným stromom. V japonskej kultúre sú symbolom krásy a tiež pominuteľnosti života. Sú neodlúčiteľným symbolom jari a predstavujú nový začiatok.

Pestovanie tohto okrasného stromu nie je vôbec náročné a pokiaľ dodržíte zopár podmienok, odvďačí sa Vám výnimočnou krásou. Tu je zopár tipov pre úspešné pestovanie:

  • Stanovisko: KIKU SHIDARE vyžaduje slnečné stanovisko. Určite vyberte miesto, kde sa jej dostane minimálne 6 hodín denného slnka.
  • Pôda: Zvoľte dobre priepustnú a výživnú pôdu. Ťažká a zle odvodnená pôda môže negatívne ovplyvniť rast a zdravie stromu. Pridávaním kompostu alebo iného hnojiva môžete pomôcť zlepšiť pôdnu štruktúru.
  • Zálievka: Pravidelne zalievajte najmä mladé stromy, aby sa správne ujali. Počas suchých období je nevyhnutná zálievka aj pri dospelých stromoch. Pôda by mala ostávať vlhká, nie premočená.
  • Rez: Veľmi dôležitý je pravidelný rez, ktorý udržiava požadovaný tvar. Podporí tiež ďalší rast a kvitnutie. Rez je nutné vykonať v dobe, keď strom nekvitne. Odstráňte všetky mŕtve, poškodené alebo prekrížené vetvy.
  • Mrazuvzdornosť: KIKU SHIDARE je všeobecne odolná voči mrazu. V extrémne chladnom počasí môžete koreňové časti ochrániť pomocou mulču.

Okrasná čerešňa KIKU SHIDARE je stále populárnejšou nielen v Japonsku, ale i po celom svete. Je nielen krásna, ale má tiež bohatú symboliku. Aj preto je medzi záhradníkmi a milovníkmi prírody veľmi cenená a obľúbená. Jej estetickú hodnotu určite oceníte aj Vy.

ceresna kiku shidare pestovanie 005

Pokiaľ hľadáte solitér alebo niečo, čo oživí skupinovú výsadbu, okrasná čerešňa KIKU SHIDARE môže byť tou správnou voľbou. Nájdete ich aj v našej ponuke >>

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: