muskat starostlivostMuškáty, tiež známe ako pelargónie, sú najpopulárnejšie izbové a záhradné rastliny. Vďaka svojim žiarivo farebným kvetom a vonkajšiemu vzhľadu rozžiaria každý balkón či záhradu. Ich latinský názov Pelargonium je odvodený od gréckeho slova pelargós, teda bocian.

Vyčnievajúce „tyčinky“ z kvetov muškátov botanikom pripomínali dlhý bocianí zobák. Tieto najviac pestované okrasné rastliny na svete sú známe svojou nenáročnosťou a schopnosťou kvitnúť počas dlhého obdobia.

Pestovanie a starostlivosť o muškáty

Starostlivosť o muškáty je pomerne jednoduchá, avšak vyžaduje niekoľko základných krokov. Prinášame Vám niekoľko tipov pre starostlivosť o muškáty:

muskaty ako pestovatOsvetlenie: Muškáty potrebujú dostatok svetla na to, aby mohli správne rásť a kvitnúť. Miesto s priamym slnečným svetlom je najlepšie, ale muškáty môžu dobre prosperovať aj pri jemnom zatienení. V závislosti od konkrétneho druhu muškátov je vhodné zabezpečiť im aspoň 4 ‒ 6 hodín svetla denne.

Zálievka: Udržiavajte pôdu vlhkú, ale nie premočenú. Muškáty preferujú stredne vlhkú pôdu. Pred zalievaním skontrolujte, či je vrchná časť pôdy suchá, a potom ju dostatočne zalejte. Je dôležité zabrániť pretečeniu vody a hromadeniu sa v miske pod rastlinou.

Hnojenie: Muškáty potrebujú pravidelné hnojenie, ktoré podporí zdravý rast a bohaté kvitnutie. Používajte hnojivo pre kvetinové rastliny s vyšším obsahom draslíka, ktorý podporuje kvitnutie. Hnojivo aplikujte podľa odporúčaní výrobcu, väčšinou raz za mesiac počas vegetačného obdobia.

Odstránenie vyblednutých kvetov: Pravidelné odstránenie vyblednutých kvetov je dôležité pre podporu nového kvitnutia a udržanie zdravého vzhľadu rastliny. Odstránenie kvetov sa môže robiť ručne, pričom sa odreže celý kvet aj s časťou stonky.

Prerezávanie: Prerezávanie muškátov pomáha udržiavať ich tvar a kompaktnosť. Ak rastlina začne byť príliš dlhá a vetvitá, môžete ju skrátiť o polovicu jej výšky. Prerezávanie tiež podporuje tvorbu nových výhonkov a kvetov.

Zimné obdobie: Niektoré druhy muškátov sú citlivé na nižšie teploty. V zimnom období ich môžete presunúť dovnútra, do priestoru s teplotou okolo 10 ‒ 15 °C. Zníženie zálievky počas zimy je tiež vhodné.

muskaty ako pestovat rady

Najbežnejšie druhy muškátov

Základné skupiny muškátov tvoria ťahavé a vzpriamené. Toto delenie je založené na ich rastovom habituse a spôsobe rastu.

Ťahavé muškáty

Ich výhonky sa vytiahnu a plazia po zemi alebo visia z kvetinových nádob. Výhonky sa môžu aj prepletávať a tvoriť krásne závesy. Ťahavé muškáty sú často využívané na vytváranie živých závesov na terasách, balkónoch alebo v záhradách. Príkladom je Pelargónia papierová (Pelargonium peltatum), ktorá je veľmi obľúbená ako závesná rastlina.

muskat tahavy pestovanie1 

muskat tahavy pestovanie2 

muskat tahavy pestovanie3 

Vzpriamené muškáty

Tieto muškáty majú vzpriamený rastový habitus, kde sa ich stonky vypínajú nahor. Majú kompaktnú a vzpriamenú formu, ktorá je ideálna pre pestovanie v kvetinových záhonoch, nádobách alebo ako izbové rastliny. Vzpriamené muškáty sú bežnejšie ako ťahavé muškáty a zahŕňajú druhy ako Pelargónia zónová (Pelargonium × hortorum) a mnoho ďalších odrôd.

muskat stojaty pestovanie1 

muskat stojaty pestovanie2 

muskat stojaty pestovanie3 

Výber medzi ťahavými a vzpriamenými muškátmi závisí od Vašich preferencií a miesta, kde ich chcete pestovať. Ak máte priestor na zavesenie rastlín alebo preferujete závesy, ťahavé muškáty sú skvelou voľbou. Ak však potrebujete rastliny, ktoré budú rásť vzpriamene alebo budú vhodné na výsadbu do zeme, vzpriamené muškáty budú lepšou voľbou.

Ďalšie obľúbené druhy:

Existuje mnoho druhov muškátov s rôznymi farebnými kvetmi a vzormi listov. Niektoré z najbežnejších typov muškátov zahŕňajú:

Pelargónia zónová (Pelargonium × hortorum): tento druh muškátu má veľké, farebné kvety a je k dispozícii vo viacerých odrodách.

pelargonia zonova pestovaniePelargónia zónová

Pelargónia vonná (Pelargonium graveolens): tieto muškáty majú výraznú vôňu a sú často používané v parfumérii a aromaterapii.

pelargonia vonna pestovaniePelargónia vonná

Pelargónia papierová (Pelargonium peltatum): tento druh má plazivé výhonky a je vhodný na pestovanie v závesných kvetinových nádobách.

Pelargónia citrónová (Pelargonium citrosum): muškát s citrónovou arómou, často pestovaný na odstraňovanie hmyzu.

pelargonia citronova pestovaniePelargónia citrónová

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk 

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: