pestovanie slivka1Slivka je jedným z najobľúbenejších ovocných stromov s pestrým využitím. Plody sa dajú konzumovať za surova, sušené alebo zavárané.

Zo sliviek sa vyrába lekvár, využívajú sa v kozmetickom priemysle a nezabudnime spomenúť aj populárny destilát ‒ slivovicu. Okrem toho plody sliviek obsahujú veľký podiel vlákniny, ktorá podporuje činnosť tráviacej sústavy, čím prispieva k správnemu fungovaniu organizmu. Majú modrú až modrofialovú farbu a väčšina sa dá ľahko oddeliť od kôstky. Slivka je z rodu kôstkovín Prunus domestica, kam patria aj druhy ako ringlota či mirabelka.

pestovanie slivka2

pestovanie slivka dzem

Pár rád o pestovaní:

Stanovisko

Vysadeným slivkám sa bude dariť na rovinatom, ale aj na mierne svahovom mieste. Stanovisko by malo byť teplé a chránené pred severným vetrom. Vyhovujú jej stredne ťažké úrodné a vlhké pôdy.

Výsadba

Stromček pred výsadbou ponoríme aspoň na niekoľko hodín do vody. Následne vykopeme jamu, ktorá by mala byť aspoň 2x väčšia ako samotný koreňový systém. Hlinu odporúčame premiešať s dobre vyzretým kompostom, napríklad v pomere 3:1, alebo granulovaným hnojivom. K stromčeku pribite aspoň jeden oporný kôl, ktorý sa k nemu priviaže. Nezabudnite dať medzi kôl a stromček nejakú mäkkú zábranu, aby sa kôra nepoškodila.
Slivky sadíme do sponu v rozmedzí 7 x 5 m, aby mali dostatok svetla, a najlepšie je vysádzať ich na jar alebo na jeseň.

pestovanie slivka3

pestovanie slivka4

Medzi obľúbené odrody patria tieto slivky:

Slivka Herman

Je veľmi skorá, samoopelivá odroda, ktorá začína rodiť 2 ‒ 3 rok po výsadbe. Plody sú oválne, stredne veľké, mierne kyslej chuti. Slivka sa veľmi ľahko oddeľuje od kôstky. Strom je dostatočne odolný voči mrazu a kmeň je stredne náchylný voči chorobám.

pestovanie slivka herman 1

pestovanie slivka herman 2 

Slivka Stanley

Je veľmi populárna, stredne skorá odroda, ktorej plody dozrievajú koncom septembra. Plody sú sladké, šťavnaté a ľahko sa oddeľujú od kôstky. Strom dorastá do výšky cca 3 m a je dobre odolná voči chorobám.

pestovanie slivka stanley 1 

pestovanie slivka stanley 2 

Topgigant Plus

Je veľmi obľúbená odroda, ktorá vznikla krížením odrôd čačanská najbolja a President. Má veľmi veľké plody sladkej chuti, ktoré sa ľahko oddeľujú od kôstky. Slivka je dobre tolerantná voči šárke a je čiastočne samoopelivá.
pestovanie slivka rady

Mirabelka Nancyská

Je samoopelivá odroda, ktorá má menšie, ale zato šťavnaté, sladké žlté plody s červeným líčkom. Vďaka vysokému obsahu cukru je veľmi dobrá na pálenie.

pestovanie slivka mirabelka 1 

pestovanie slivka mirabelka 2 

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk 

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: