magnolia ako pestovatMedzi prvé rozkvitnuté okrasné jarné stromy a kríky patrí aj magnólia. Na svete je známych až 120 druhov týchto stromov, ktoré nás na prvý pohľad upútajú svojimi krásnymi veľkými, rôznotvarovými farebnými kvetmi a očarujúcou sladkou vôňou. Avšak ani po odkvitnutí magnólia nestráca svoje čaro.

Počas celého roka ju zdobia jej veľké, pri konkrétnych druhov tzv. voskové zelené listy. Na jeseň po odpadnutí listov zostávajú na magnólii plody, ktoré sú krmivom pre vtáky v zime. Odrody môžu byť poloopadavé, opadavé či stálo zelené.

magnolia pestovanie 1 

magnolia pestovanie 2 

Pestovanie magnólie je nenáročné. Zvládne aj horšie podmienky, ako napr. mráz, mierne sucho a väčšinu škodcov. Nezabúdajte ale na to, že aj keď je magnólia odolná voči mrazu, jarné mráziky môžu kvety poškodiť. Preto magnólii vyberajte skôr slnečné až polotienisté južné stanovisko, ktoré je viac chránené pred zimou a zimným vetrom.

magnolia pestovanie rady 1 

magnolia pestovanie rady 2 

Magnólii vyhovuje výživná, priepustná, mierne kyslá pôda, no nemá problém sa prispôsobiť aj iným typom pôdy. K bohatšiemu kvitnutiu prispieva aj hnojenie. Hnojivo môžeme aplikovať od marca do septembra, pričom vhodnou voľbou je aj jednorazová aplikácia pomaly rozpustného hnojiva počas marca. 

Pri výbere magnólie dbajte hlavne na to, aká vysoká bude v dospelosti, nakoľko niektoré druhy vedia narásť až do 25 m a do šírky až 6 m. Tak aby ste ju nemuseli neskôr príliš veľa zostrihávať, nakoľko jej rany sa hoja príliš pomaly.

vyber magnolia

Rozmnožovanie magnólie:

Magnóliu pestujeme zo semena alebo si ju môžeme rozmnožiť odrezkami. Rozmnožovanie odrezkami je výhodnejšie, nakoľko magnólia pestovaná zo semena zakvitne až v neskoršom veku. Môže to byť 10 – 15 rokov.
Počas jari alebo skorého leta odoberieme 12 – 15 cm odrezky zo stromu. Sú to mladé, zelené alebo polozdrevnatené koncové výhonky, ktoré zbavíme listov a ich šikmú reznú ranu namočíme do rastového stimulátora, a následne zapichneme do nádoby s vlhkým štrkom jemnej frakcie, piesku a trochy substrátu. Nádobu umiestnime na vlhké, tienisté miesto, kde substrát udržujeme vlhký, no nie premočený. Odrezky by sa mali zakoreniť do 2 – 3 mesiacov, niektoré vyženú i lístky. Následne presadíme odrezky do väčšej nádoby so zmesou záhradného substrátu s pieskom. Odrezky tam necháme do nasledujúcej sezóny a až potom ich vysádzame do záhrady.

magnolina rozmnozovanie 1 

magnolina rozmnozovanie 2 

magnolina rozmnozovanie 3 

Najčastejšie pestované druhy magnólií u nás:

Magnólia ľaliokvetá (liliflora) - Svoje pomenovanie si získala vďaka tvaru kvetov, ktorý pripomína tvar ľalie. Je to nižší kultivar, ktorý dorastá do výšky 4 m a je to aj jeden z najrozšírenejších druhov na trhu, čo sa týka rozmanitosti farieb a tvarov. Listy sú oválne, lesklé, 10 – 15 cm dlhé a majú sviežo zelenú farbu.

magnolia druhy 1

magnolia druhy 2

Magnólia soulangova (soulangeana) - Je najkrajšou a najmrazuvzdornejšou odrodou. Zároveň je aj najpestovanejšou odrodou u nás. Dorastá do výšky 6 – 10 m a kvitne od marca do mája. Je dominantou v záhrade. Taktiež sa dá zakúpiť v rôznych farebných či tvarových variáciách.

Magnólia hviezdokvetá (stellata) - Jej pôvod je z Japonska a dorastá do výšky 2,5 m, jej šírka môže byť až 2x väčšia ako výška stromu. Kvety sú výrazne voňavé, kvitnú začiatkom apríla a majú tvar hviezdy.

magnolia druhy 3 

magnolia druhy 4

Magnólia veľkokvetá (grandiflora) - Má obrovské, vždyzelené lesklé listy s kožovitou štruktúrou, ktoré majú na spodnej strane ohromujúcu hrdzavohnedú farbu. Jej kvety sú veľké cca 20 cm, krémovej farby. Táto magnólia je mrazuvzdorná len do -20 °C, preto sa jej najlepšie darí v južnejších oblastiach, prípadne ju treba na zimu zazimovať.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: