drevina drien svib druhy vysadba 1Hľadáte pri plánovaní záhrady niečo, čo osvieži priestor aj počas zimných mesiacov? Áno, aj v týchto najchladnejších mesiacoch roka a počas skorej jari môže byť záhrada magická a farebná.

V sortimente rastlín totiž existujú aj dreviny s pestrými výhonkami a dekoratívnou kôrou. Predstavujeme vám svíb (drieň).

drevina drien 1

drevina drien 2

Rastlinný rod drieňov zahŕňa rad zaujímavých, vzhľadovo a tvarovo rozmanitých druhov. Ak hľadáte druhy s farebnými výhonkami, zamerajte sa na drieň krvavý, drieň biely a drieň výbežkavý, ktorý dnes dostanete kúpiť v mnohých pekných kultivaroch.

Tieto rýchlo rastúce druhy, nazývané svíby či driene, patria medzi najvýraznejšie dreviny zimy. Sú rozšírené vo veľkej časti Európy a v západnej Ázii. Výhodou je ich nenáročnosť, netrpia škodcami a chorobami. Ideálne je vysádzať ich na slnečné stanoviská, pretože na slnku je sfarbenie konárikov intenzívnejšie. Zvládnu ale aj tieň. Vhodné sú vlhkejšie pôdy, prispôsobia sa však aj širokej škále pôd s rôznymi stupňami pH, znesú aj suchšie a málo úrodné štrkovité pôdy, aj vlhšie podmáčanie na ílovitom podloží. Aj keď v lete pôsobia pomerne nenápadne, hra farieb sa rozohráva hneď po opadaní listov. Listy sú počas leta vajcovité, príjemne zelené, často panašované s bielymi okrajmi.

drevina drien 3

drevina drien 4

Rez je veľmi dôležitý

Aby si svoju sýtu farbu tieto dreviny udržali, je nutné kríky každý rok začiatkom jari – tesne pred pučaním prerezávať a odstraňovať najstaršie vetvy. Tie potom nahradia mladé výhonky, ktoré sú výrazne farebnejšie ako staršie. Ani radikálny rez neublíži, skôr pomôže, pripravíte sa však o kvety. Tento rez môžete vykonať tak, že zrežete celú rastlinu 10 centimetrov nad pôdou. Nezabudnite, že na drevine by nemali ostať konáre staršie ako tri roky. Rastliny po reze pohnojte kvalitným hnojivom.

Kde vyniknú najviac?

Najčastejšie ich môžete nájsť vysadené v skupinových výsadbách, pri brehoch jazierok či v záhonoch a skalkách. Výborne sa hodia aj do výsadby živého plotu, ktorý dokáže oddeliť priestor alebo jednoducho skryť pred hlukom, vetrom a pred zvedavými pohľadmi susedov. Vynikajú vysadené pred ihličnanmi či vždy zelenými rastlinami, pri brezách a vresoviskách. Dajú sa použiť aj ako podrast pod vyššie dreviny.

TIP: Skvelým podrastom pod tieto farebné svíby sú napríklad čemerice, pachysandry, nízke okrasné trávy, ako napr. ostrice či nízke bršleny.

drevina drien svib pestovanie 1

drevina drien svib pestovanie 2

drevina drien svib pestovanie 3

Podľa druhu kultivaru sa najčastejšie stretávame s farbami oranžovej, žltej, krvavo červenej, zelenkavej a purpurovej až čiernej. Medzi najobľúbenejšie patria kultivary:

  • Svíb biely SIBIRICA, ktorý vyniká koralovo červenými konárikmi a je často vysádzaný aj do parkov.
  • Svíb krvavý MIDWINTER FIRE patrí medzi najvýraznejšie. Jeho farby sú sýto červené a časť je výrazne oranžová.
  • Svíb výbežkavý FLAVIRAMEA, ktorého konáriky majú nápadnú sýto zeleno-žltú farbu.

drevina drien svib druhy vysadba 1

drevina drien svib druhy vysadba 2

drevina drien svib druhy vysadba 3

Tohto druhu drevín sa teda rozhodne nemusíte obávať. Vašej záhrade dodá úžasnú štruktúru a celková atraktivita v zime upokojí prirodzenú túžbu po farbách aj v zime. Priestor pre vyniknutie dostávajú v zimných mesiacoch aj iné druhy rastlín a drevín, napríklad ihličnany. Výber tých najkrajších a najobľúbenejších pre vás pripravujeme v ďalšom článku.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: