delosperma drevina ako pestovatAk hľadáte rastliny, ktoré by mohli poslúžiť ako náhrada trávnika v problematických častiach záhrady, zamerajte sa na pôdopokryvné dreviny.

Túto významnú skupinu rozhodne netreba podceňovať, pretože poskytuje mnoho výhod a riešení v záhrade. Pomôžu zazeleniť aj väčšiu plochu v tieni a pod stromami, oživia ťažko dostupné miesta záhrady a úzke priestory, dokážu spevniť a stabilizovať svahy. Pôdopokryvné dreviny sa môžu použiť aj ako prevísajúci prvok na múroch. Veľmi obľúbené sú tiež na výsadbu v skalkách či v nádobách, z ktorých prevísajú cez okraje. V neposlednom rade je hodnotný aj ich estetický efekt, pretože mnohé z nich ponúkajú okrem celoročného sfarbenia aj kvety či farebné plody.

podopokryvne dreviny pestovanie 1

Charakteristický pre pôdopokryvné dreviny je nízky rast s plazivými výhonkami, ktoré sa rozrastajú do okolia a vytvárajú tak husté koberce. Tie pomerne rýchlo pokryjú a uzavrú povrch. Rastliny tak ochránia pôdu pred vysúšaním, zabránia erózii a rastu buriny, tiež pôdu obohatia o humus. Táto skupina drevín je nenáročná a nebudete mať s ňou veľa práce.

podopokryvne dreviny pestovanie 2 

podopokryvne dreviny pestovanie 3 

podopokryvne dreviny pestovanie 4 

Pripravili sme pre Vás tipy na tie najobľúbenejšie druhy. Podľa stanoviska si môžete vyberať z rastlín na slnečné alebo tienisté miesta.

Pôdopokryvné dreviny na slnečné miesta

Skalníky

Husté listy skalníkov sú oválne, tmavozelené, lesklé a u väčšiny kultivarov neopadávajú. Na jar výhonky pokrývajú biele drobné kvety, namiesto ktorých sa neskôr objavujú červené plody.

skalniky pestovanie 1 

skalniky pestovanie 2 

Bršleny

Bršleny pútajú pozornosť predovšetkým svojimi kožovitými listami a zaujímavým sfarbením. Podobne ako skalníky neopadávajú a v zime sa najčastejšie sfarbujú do odtieňov ružovej a bordovej. Týmto hustým kríkom sa najviac darí v priepustných a vlhkých pôdach.

Na slnečné miesta môžete bez problémov okrem skalníkov a bršlenov vysádzať aj rôzne trvalky, ako napríklad rozchodníky (Sedum), materinu dúšku (Thymus), zbehovce (Ajuga) či poludňovky (Delosperma).

delosperma pestovanie 1Delosperma

rozchodnik pestovanie 1Rozchodník

Pôdopokryvné dreviny na tienisté miesta

Borievky

Ihličnaté pôdopokryvné dreviny sú výborné najmä pre svahy a ťažko udržiavateľné miesta v tieni. Favoritom pôdopokryvných ihličnatých drevín je jednoznačne borievka (Juniperus), ktorá je prakticky bezúdržbová, veľmi dobre odolná voči mrazom a suchu. V záhradných centrách nájdete v ponuke mnoho kultivarov, z ktorých možno spomenúť napríklad:

borievka drevina pestovanie 1 

borievka drevina pestovanie 2 

Tietisté a polotienisté miesta vyplníte tiež zimozeleňom (Vinca minor), pachysandrou či pľúcnikom (Pulmonaria).

zimozelen pestovanieZimozeleň

pachysandra pestovaniePachysandra

Riešenie problematických a ťažko dostupných častí záhrady nemusí byť v konečnom dôsledku vôbec také nudné a fádne, ako by sa mohlo zdať. Vyberte si svojho favorita alebo kombinujte a docieľte tak výbornú kompozíciu. To už necháme na Vás 😊

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: