Pestovanie čučoriedok je skvelý spôsob, ako získať sladké a výživné plody priamo z vlastnej záhrady. Čučoriedky patria do čeľade vresovcovitých a sú známe svojou chuťou, bohatým obsahom vitamínov a antioxidantov.
Pripravili sme pre Vás pár informácií o ich pestovaní a zdravotných benefitoch, ktoré môže pravidelná konzumácia čučoriedok priniesť.
Ak plánujete pestovať čučoriedky, je dôležité zvoliť kombináciu minimálne dvoch odrôd, ktoré plodia v podobnom období. Rozlišujú sa skoré, stredne skoré a neskoré odrody.
- Skoré odrody plodia už v polovici júla, patrí sem napríklad odroda Duke či Patriot.
- Stredne skoré odrody sú najrozšírenejšou skupinou – s obľúbenými odrodami, ako napríklad Bluecrop, Chandler či Toro. Dozrievajú v auguste.
- Neskoré odrody plodia na konci augusta a začiatku septembra, napríklad odroda Darrow.
Čučoriedky potrebujú dobre priepustnú, mierne vlhkú a kyslú pôdu. Výsadbové jamy je teda potrebné naplniť kyslou pôdnou zmesou, ktorú si môžete pripraviť z rašeliny, záhradnej zeme a piesku alebo zakúpiť hotový substrát pre kyslomilné rastliny. Vyberte slnečné miesto, prípadne polotieň. Čučoriedky vyžadujú aspoň 6 hodín slnečného svetla denne.
Starostlivosť o čučoriedky zahŕňa pravidelné zalievanie, najmä počas suchých období. Mulčovanie okolo rastlín pomáha udržiavať pôdu vlhkú a znižuje výskyt buriny. Veľmi dôležité je aj pravidelné hnojenie rastlín. Vhodné sú organické hnojivá s obsahom dusíka.
Plody čučoriedky sú nielen chutné, ale majú aj množstvo zdravotných výhod. Tu je niekoľko benefitov:
- Čučoriedky sú bohaté na antioxidanty, vitamíny C a E, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele. Voľné radikály sú molekuly spôsobujúce poškodenie buniek a môžu prispieť k vývoju ochorení, ako sú srdcové choroby, rakovina a neurodegeneratívne ochorenia.
- Udržiavajú zdravie mozgu, pretože prispievajú k zlepšeniu kognitívnych funkcií, pamäte a ochrane mozgových buniek pred starnutím a oxidatívnym stresom.
- Zlúčeniny, ktoré sú súčasťou chutných čučoriedok, tiež pomáhajú chrániť očné tkanivo pred poškodením a môžu pomôcť znížiť riziko vzniku sivého zákalu.
- Obsah vlákniny je dôležitý pre správne trávenie a zdravie čriev. Pomáha pri prevencii zápchy a ďalších tráviacich problémov. Svojím antibakteriálnym účinkom bojujú proti hnačke. V tomto prípade je ideálne pripraviť čaj z mladých listov a vysušených plodov.
- Prispievajú k zdraviu srdca a ciev. Obsahujú flavonoidy, ktoré pomáhajú znižovať zápal a zlepšujú cirkuláciu krvi. Pravidelná konzumácia čučoriedok môže pomôcť znížiť krvný tlak, cholesterol a riziko vzniku srdcových chorôb.
- Vysoký obsah vitamínu C pomáha posilniť imunitný systém a chrániť organizmus pred infekciami.
Okrem uvedených výhod majú čučoriedky aj ďalšie pozitívne účinky na zdravie, ako je podpora chudnutia, upokojenie nervov, zlepšenie činnosti lymfatického systému, zlepšenie kože a znižovanie zápalu v tele. Pomáhajú pri zápale močového mechúra. Sú nízkokalorické, obsahujú veľa vody a sú bohaté na živiny, čo ich robí výbornou voľbou pre zdravú stravu.
Pustite sa aj Vy do pestovania čučoriedok a čoskoro sa môžete tešiť z vlastnej úrody čerstvých bobúľ. Môžete ich konzumovať surové, pripraviť z nich džemy, zaváraniny, zmrzlinu či použiť ich do chutných koláčov a dezertov.
https://www.mojekysuce.sk/viac/dom-a-zahrada/planujete-pestovat-cucoriedky-mame-pre-vas-dobre-rady#sigProIdecea86b02f
autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk
Prečítajte si aj:
- Je krásna a nenáročná. Vypestujte si okrasný krík Vajgela
- Arónia je mimoriadne zdravé drobné ovocie. Máme užitočné tipy k jeho pestovaniu
- Araukária andská alebo Monkey Puzzle Tree – pestujte exotický ihličnan z andských hôr
- Exotiku pestujeme aj na Kysuciach. Záhradníci z Oščadnice dodávajú palmy na celé Slovensko a do Česka