Arónia (Aronia melanocarpa) patrí medzi známe drobné ovocie pôvodom zo severnej Ameriky, ktoré sa pestuje pre svoje zdravé plody a estetické hodnoty. Práve tie ju robia obľúbenou voľbou pre pestovanie v domácich úžitkových, ale aj okrasných záhradách.
Ak chcete pestovať zdravú aróniu, tu je niekoľko užitočných tipov:
Výber vhodného miesta
Arónia je odolná rastlina, ktorej sa dobre darí v rôznych pôdnych podmienkach, ale uprednostňuje dobre priepustnú pôdu s pH okolo 6,0 až 6,5. Vyberte miesto s dostatkom slnečného svetla, pretože arónia potrebuje aspoň 6 hodín slnečného svetla denne pre optimálny rast a plodenie. Vyhnite sa príliš tienistým oblastiam, kde by rastlina mohla mať problém s plodením. Rastliny je ideálne vysádzať vo vzdialenosti približne 1,5 až 2 metra od seba, aby mali dostatok priestoru na rast.
Zavlažovanie
Arónia potrebuje dostatočnú vlhkosť najmä počas obdobia rastu a plodenia. Udržujte preto pôdu vlhkú, ale nie príliš premokrenú. Pravidelné zavlažovanie je obzvlášť dôležité počas prvých rokov, kedy sa rastlina zakoreňuje.
Hnojenie
Arónia nepotrebuje veľa hnojív, ale môžete ju obohatiť kompostom alebo organickým hnojivom na jar.
Ochrana pred škodcami a chorobami: Arónia je pomerne odolná voči škodcom a chorobám. Občas môže byť napadnutá voškami, voľomkami alebo múčnatkou. Pravidelné kontrolné prehliadky sú v tomto prípade najlepšou prevenciou.
Rez
Prerezávanie arónie je dôležité pre udržanie zdravého rastu a tvorby plodov. Rez môžete vykonať na jar – pred novým rastom. Odstráňte mŕtve, poškodené konáre a prípadne skráťte rastlinu podľa potreby.
Zber plodov
Aróniové plody dozrievajú na konci leta alebo na jeseň, zvyčajne medzi augustom a septembrom. Zrelé plody majú tmavú farbu a sú mäkké.
Plody arónie majú mnoho zdravotných výhod. Medzi najvýznamnejšie patria:
- Vysoký obsah antioxidantov: Arónia obsahuje množstvo antioxidantov, ako sú fenoly, antokyány a flavonoidy. Tieto zlúčeniny pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele, čo znižuje riziko ochorení srdca, niektorých druhov rakoviny a iných chronických ochorení.
- Podpora zdravia srdca: Pravidelná konzumácia plodov arónie môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, čo prispieva k zdraviu srdca. Antioxidanty v arónii tiež pomáhajú chrániť cievy pred poškodením.
- Zlepšenie imunitného sytému: Arónia obsahuje vitamín C a ďalšie zložky, ktoré posilňujú imunitný systém a pomáhajú bojovať proti infekciám.
- Zlepšenie trávenia: Plody arónie obsahujú vlákninu, ktorá je prospešná pre tráviaci systém. Pomáha regulovať trávenie a zlepšuje črevnú pohyblivosť.
- Podpora zdravia mozgu: Arónia obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť zlepšiť kognitívne funkcie a pamäť. Tieto zlúčeniny majú protizápalové a ochranné účinky pre mozog.
Okrem týchto benefitov majú plody arónie tiež ďalšie vlastnosti, ako je podpora zdravej pokožky, ochrana očí, zlepšenie metabolizmu a regulácia hladiny cukru v krvi.
Pamätajte, že arónia je viacročná rastlina a jej plné plodenie môže trvať niekoľko rokov. Vďaka trpezlivosti a starostlivosti si budete môcť vychutnať tieto mimoriadne zdravé plody z vlastného pestovania.
Arónie najobľúbenejších odrôd si môžete zakúpiť v našom záhradnom centre v Oščadnici alebo online na e-shope: www.zahradnici.sk
https://www.mojekysuce.sk/viac/dom-a-zahrada/aronia-je-mimoriadne-zdrave-drobne-ovocie-mame-uzitocne-tipy-k-jeho-pestovaniu#sigProIddbb94b2742
autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk
Prečítajte si aj:
- Araukária andská alebo Monkey Puzzle Tree – pestujte exotický ihličnan z andských hôr
- Vypestujte si okrasnú čerešňu Kiku Shidare. Prinášame tipy
- Slivka je obľúbené ovocie. Naše tipy na pestovanie a obľúbené druhy
- Jabloň Coccinella je obľúbená, i keď málo známa. Naše tipy na pestovanie