palmy pestovanie 001Vedeli ste, že aj na Kysuciach je možné pestovať palmy? Marián Kucharčík z Garden centra - Záhradníci.sk v Oščadnici nám zodpovedal otázky o ich pestovaní v našom regióne.

Prečo ste sa rozhodli predávať palmy?

Palmy a exotika na slovenskom trhu s rastlinami chýbali a bola to aj otázka veľkého dopytu zo strany zákazníkov. Ľudia v posledných rokoch čoraz viac vyhľadávajú do svojich záhrad či na terasy niečo nezvyčajné, čo nemá doma každý, a aj preto sa palmy ci subtropické ovocne stromy tešia veľkému záujmu. Vzhľadom na dobré dlhoročné vzťahy medzi nami a partnermi v Španielsku sme sa stali jedným z výhradných dovozcov paliem a exotických rastlín pre slovenský trh.

palmy pestovanie 004

Je pestovanie paliem možné aj v našich podmienkach?

Áno, skutočne existujú druhy paliem, ktoré vieme pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Každý nadšenec dovoleniek a letovísk si tak môže vysadiť palmičku aj na vlastnej záhrade a pripomínať si dovolenkové dni plné oddychu. Prvým dôležitým krokom je výber správneho mrazuvzdorného druhu. Z tisícok druhov paliem z celého sveta sú to väčšinou druhy, ktoré majú svoj pôvod v severnej Amerike, Číne či v Európe.

Aké druhy sa dajú u vás kúpiť?

V našej ponuke nájdete viacero mrazuvzdorných druhov. Medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie patrí Trachycaprus Fortunei (palma konopná), Chamaerops humilis (palmička nízka), Trachycarpus Wagnerianus a tiež Sabal Minor.
Sabal minor odoláva chladu a mrazu najviac, a to až do -20 °C. Za ním nasleduje Trachycarpus Wagnerianus (-19 °C) a Trachycarpus Fortunei (-17 °C). Za zmienku určite stoja aj Brahea arbata a Butia capitata.

palmy pestovanie 010Trachycarpus Wagnerianus

palmy pestovanie 007Sabal Minor

Aký druh ako odborník doporučujete odporúčate vysádzať, a ktorý radšej pestovať v kvetináči?

Najväčšiu istotu budete mať, ak do zeme vysadíte druhy Trachycarpus Fortunei alebo Trachycarpus Wagnerianus, prípadne aj Chamaerops humilis CERIFERA. Kusy, ktoré chcete do zeme vysadiť, by mali mať vypestovaný aspoň desaťcentimetrový kmeň. Na pestovanie v kvetináči si nechajte druhy Brahea a Butie. Samozrejme, pokiaľ investujete do kvalitných polykarbonátových skleníkov, ktoré v zime bezpečne palmu chránia, nie je problém vysadiť aj tieto palmy.

palmy pestovanie 001Brahea Armata

palmy pestovanie 003Chamaerops Humilis

Sú palmy náročné na pestovanie? Čo je pri ich pestovaní najdôležitejšie vedieť? Sú náchylné na choroby?

Dobrá drenáž je dôležitá. Aby ste zlepšili pôdu, pridajte aj kompost alebo organické hnojivá. Mrazuvzdorné palmy sú odolné voči suchu, ale na začiatok a po výsadbe budú potrebovať primerané zavlažovanie. Udržujte pôdu mierne vlhkú, ale vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu, ktoré by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov.  Mulčovanie okolo paliem pomôže udržiavať pôdu vlhkú. Aj keď sú mrazuvzdorné palmy odolné voči chladu, je vhodné poskytnúť im ochranu. To môže zahŕňať zahalenie koruny vrstvou netkanej textílie alebo použitie ochranných konštrukcií, drevených či kovových. Na zimu listy zviažte. Palmy dobre odolávajú škodcom, náchylné sú najčastejšie počas zimných mesiacov, kedy ich môže pri veľkej vlhkosti postihnúť hubové ochorenie.

palmy pestovanie 006

Je predaj exotiky pre ľudí a zákazníkov atraktívny? Vyhľadávajú nákupy výlučne exotických rastlín?

Áno, dopyt po exotických rastlinách u nás rastie každým rokom. V prvých rokoch nakupovali ľudia v našom záhradnom centre skôr klasické rastliny a stromy, pričom palmy len obdivovali, ale nechceli riskovať. Toto už posledné roky neplatí a mnohokrát dovážame exemplárne kusy priamo na objednávku zákazníka. Tieto palmy potom putujú k zákazníkom po celom Slovensku a Česku.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: