weigela rumba okrasny krikVajgela je veľmi atraktívny opadavý, okrasný krík pochádzajúci z Číny, Kórey a Japonska. Veľmi často je považovaný za atraktívny hlavne vďaka svojim trúbkovitým kvetom, ktoré majú zvyčajne ružovú, červenú alebo bielu farbu.

Vajgélie sú pomerne nenáročné na pestovanie. Obľubujú slnečné stanovisko, ale znesú aj prípadný polotieň. Vhodná pôda pre pestovanie je dobre priepustná, mierne kyslá až neutrálna.

okrasny krik pestovanie

Vajgélie sú mrazuvzdorné a dobre sa kombinujú s inými okrasnými kríkmi a rastlinami, a tým pridávajú záhrade pekný farebný akcent. Vajgela sa využíva na výsadbu v parkoch alebo v okrasných záhradách.

vajgela okrasny krik pestovanie2

vajgela okrasny krik pestovanie

Medzi najpopulárnejšie druhy vajgélie patria odrody:

Vajgela Florida „Bristol Ruby“

Tento kultivar je obľúbený hlavne kvôli intenzívne červeným kvetom, ktoré veľmi priťahujú pozornosť včiel a motýľov. Vajgela Florida Bristol Ruby kvitne od jari až do leta v kontraste s tmavozelenými listami. Ker je stredne veľký a môže dosiahnuť výšku približne 1,5 až 2 metre.
vajgela bristol ruby okrasny krik

vajgela bristol ruby okrasny krik2

 

Vajgela Florida „Nana Variegata“

Táto odroda je zaujímavá hlavne pestrým sfarbením listov. Listy sú malé zelené s bielym alebo krémovým okrajom. Kvety vajgélie Nana Variegata sú na rozdiel od ostatných odrôd menšie, bledoružové, prípadne biele s ružovým stredom. Ker je kompaktného, hustého tvaru a dobre sa hodí do menších záhrad, prípadne do nádob, nakoľko dosahuje výšku približne 1 ‒ 1,5 metra.

vajgela nana okrasny krik

vajgela nana okrasny krik2

vajgela nana okrasny krik3

Vajgela Florida „Candida“

Je odroda s krásnymi, veľkými zvonkovými kvetmi bielej farby. Tieto kvety sú veľmi atraktívne v spojení s tmavozelenými listami tejto rastlinky. Na jeseň je atraktívna tým, že sa listy sfarbujú do červenej až purpurovej farby. Výška tohto kríka v dospelosti je približne 1,5 ‒ 2 metre a hodí sa na výsadbu do živých plotov, prípadne do nádob na terasu.

vajgela candida pestovanie tipy 2

vajgela candida pestovanie tipy 1

 

Vajgela Florida „Alexandra“

Je zaujímavý krík práve farbou lístia. Farba lístia je vínovočervená až hnedá s purpurovými kvetmi, ktoré kvitnú od mája do augusta. Krík dorastá do výšky približne 4 metre a do šírky približne 150 cm. Tak isto je vhodná ako solitér, prípadne na výsadbu do živých plotov alebo črepníkov.

vajgela okrasny krik pestovanie alexandra1

vajgela okrasny krik pestovanie alexandra2

 

vajgela tipy starostlivostNáš tip

Vajgélie vyžadujú minimálnu starostlivosť, avšak odporúčame ich pravidelne zalievať, a to hlavne počas suchého obdobia.

Dobre im prospeje aj hnojivo, prípadne dobre prezretý kompost, ktorý podporí ich kvitnutie. Mladé rastlinky je dobré od začiatku tvarovať strihom, aby si vytvorili kompaktný vzhľad v dospelosti. U starších rastlín strih nie je potrebný.

V prípade potreby môžete zostrihať staré, uschnuté konáriky, ak by sa narúšal tvar rastliny. Určite vyskúšajte aj vajgéliu na kmienku, ktorá veľmi dobre vynikne v záhradách ako solitér.

 

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: