vianocne stromceky pestovanieNormandská jedľa a smrek pichľavý sú obľúbené vianočné stromčeky, ktoré vám záhradu ozdobia po celý rok.

Normandská jedľa – Abies Nordmanniana

Jedľa normandská, známa aj ako kaukazská jedľa, je ihličnatý strom kužeľovitého tvaru s jemným zeleným, hustým a krásne voňajúcim ihličím pochádzajúca z Malej Ázie a Kaukazu. Názov nesie po svojom objaviteľovi, botanikovi Alexandrovi von Nordmannovi.

normandska jedla pestovanie 1

normandska jedla pestovanie 2

normandska jedla pestovanie 3

Farba ihličia je z vrchu krásne zelená, lesklá a zo spodu tvorí dvojitý rad ihličia bielej farby. Jedľa normandská dorastá do výšky cca 30 m, no vo svojom domácom prostredí môže dosiahnuť výšku až 60 m. Okrem solitérnej výsadby v záhrade je jedľa normandská obľúbeným vianočným stromčekom.

Jedľa normandská má červenohnedé šišky dlhé cca 20 cm, ktoré rastú vzpriamene na vetvách. Tieto jedle sa zvyknú pestovať na vyhradených plantážach, ale môžeme ju vypestovať aj u nás.

normandska jedla sisky 1

normandska jedla sisky 2

Jedľu vysádzame do priepustnej vlhkej pôdy na slnečné stanovisko, prípadne do polotieňa. Môžeme ju však pestovať aj v dostatočne veľkom kvetináči a na Vianoce si s ňou môžeme skrášliť náš príbytok. Stromček v interiéri umiestnime čo najďalej od zdroja tepla a pravidelne ho zavlažujeme. Takto v miestnosti môže byť stromček najviac 10 dní. Optimálna teplota by mala byť okolo 18 – 22 °C.

jedla pestovanie

Nezabudnite stromček pred prenesením do vnútra domu aklimatizovať, a to tak, že ho najskôr prenesiete z vonku do chladnejšej miestnosti a až potom do tepla. Takto to urobte aj pri prenášaní stromčeka do záhrady, aby neutrpel teplotný šok.

jedla vysadzanie 1

jedla vysadzanie 2

jedla vysadzanie 3

Smrek pichľavý

Smrek pichľavý je stálo zelený strom vysoký 30 – 40 m, pravidelne kužeľovitého tvaru. Už z názvu môžeme vidieť, že smrek má tvrdé pichľavé ihličie, ktoré je kosákovito zahnuté, sivozelenej až striebristo bielej farby, ktoré vyrastá v kruhu na konárikoch. Je to nenáročná drevina, ktorá dobre znáša tuhé zimy i horúce letá. Jeho pôvod je z juhozápadnej časti Severnej Ameriky, zo Skalnatých vrchov. U nás ho môžete vidieť v rôznych záhradných parkoch či mestách.

Plody – šišky smreka pichľavého sú živičnaté, cca 10 – 15 cm dlhé, podlhovasto valcovité, svetlo hnedej farby.

smrek pestovanie rady 1

smrek pestovanie rady 2

smrek pestovanie rady 3


Smrek pichľavý je nenáročná drevina, ktorá dobre znáša sucho aj mestské znečistenie. Obľubuje polotieň, ale aj slnečné stanovisko.

Tak isto je smrek pichľavý veľmi obľúbeným vianočným stromčekom, ktorý môžeme pestovať v kvetináči a na Vianoce si ho môžeme preniesť do interiéru. Tu platia tie isté rady, ako sú uvedené pri normandskej jedličke.

smrek vianocny stromcek 0

smrek vianocny stromcek 1

smrek vianocny stromcek 2

smrek vianocny stromcek 3

Teraz už si len stačí vybrať ten správny vianočný stromček, pri ktorom zavládne tá pravá vianočná nálada a ktorý nám bude zdobiť záhradu počas teplých mesiacov.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať