kornanske osady 3Vyberte sa spoznávať osady Korne - nový náučný chodník vám ukáže ich čaro.

Obec Korňa vás chce pozvať na nenáročnú prechádzku naprieč svojimi osadami. V rámci projektu „Cesta korňanskými osadami“ ktorý sa zrealizoval vďaka podpore z Nadačného fondu Mobis v Nadácii Pontis bol vybudovaný nový náučný chodník a jeho značenie.

Začíname v osade U Dubači

Prechádzku novým chodníkom zorganizovala obec v závere septembra 2021. Zúčastnili sa na nej nielen miestni obyvatelia ale i z okolitých obcí. Na prekvapenie prišli aj ucelené rodiny s malými deťmi. "Pred Penziónom Kriváň sme sa stretli v poobedňajších hodinách a spoločne sa vydali asfaltovou cestou cez osady U Dubači, Barčákovci a U Bugali – tu sme sa zastavili a poobzerali si historický klembovitý most, ktorý bol postavený ešte za čias druhej svetovej vojny miestnými osadníkmi. Na jeho stavbu použili lomový kameň, ktorý zvážali nakonských a kravských povozoch. Odtiaľ už pokračovala lesná cesta cez osady U Pozlátky až do U Šulcov," hovorí starostka obce Korna Marianna Bebčáková.

Mlyn v osade U Šulcov

Osada U Šulcov vám môže byť známa tým, že sa v nej nachádza starý veterný mlyn, ktorý je považovaný za kysucký unikát. V minulosti ho jeho majitelia používali na mletie obilia. Veterný mlyn miestni obyvatelia volali aj ,,korňanský povetrňok“. Technická pamiatka ale bola vo veľmi zlom stave a mlyn je nefunkčný.

M. Bebčáková uvádza, že sa obec Korňa po súhlase so súčasnými majiteľmi zapojila do projektu VÚC Žilina na záchranu tejto technickej pamiatky. Obec bola úspešná v projekte a v súčasnosti ho pracovníci obecného úradu opravujú.

kornanske osady 3

Z osady Sadlekovci až na Šľahorku

Vyšliapaný chodníček ďalej pokračuje do osady Sadlekovci až na Šľahorku, kde je čarokrásna príroda a počas nádherného jesenného počasia mali turisti krásne výhľady na osady na protiľahlých kopcoch – na Škorňov Grúň a až do Lazu. V osadách obdivovali dreveničky s prídaškami, kamenné chlievy a stodoly vyznačujúce sa tradičnými prvkami kysuckej architektúry. Zo Šľahorky pokračuje asfaltová cesta do osady U Majtána.

"Osady sú zväčša pospájané lesnými cestami a chodníčkami. Všetky navštívené osady sú označené novými smerovníkmi, je na nich uvedený názov osady s nadmorskou výškou a erbom obce Korňa. V strede značenia je srdiečko, ktoré vo väčšine prípadov zachytáva najkrajšiu časť osady. Označenie osád vyrobili šikovní zamestnanci obce a peniaze na materiál obec získala z grantu Nadácia Mobis – nadačný fond Pontis.

Všetci turisti si so sebou odniesli krásny zážitok a viacerí z nich mali premiéru – spoznali tak odľahlé časti našej krásnej Korne. Celý okruh merá cca 11 km," dodáva M. Bebčáková. Je to nenáročná prechádzka vhodná aj pre rodiny s malými deťmi a seniorov. Spoznáte nové zákutia a zaujímavosti v obci.

Prečítajte si aj:

 autor: redakcia
foto: obec Korňa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: