medovnik kornaUpomienkový predmet vyrábajú miestni pekári - manželia Mlkvikovci a turisti si ho môžu kúpiť priamo v ich pekárni.

Starostka obce Korňa Marianna Bebčáková prišla s vynikajúcim nápadom, akým možno reprezentovať obec Korňa. Turisti si od teraz môžu kúpiť tradičný korňanský medovník so symbolmi obce. O tom, ako nápad vznikol rozpráva: "Vždy mám rada, keď si z turistiky po našom krásnom Slovensku viem priniesť domov nejaký upomienkový predmet či maškrtu. Moje deti sa na to vždy tešia a čakajú, čo to tentoraz bude.

Dlho som premýšľala, čo by bolo typické pre našu obec a zároveň, čo by ju vystihovalo. Tak ma jedného dňa napadlo, že by to mohol byť práve medovník – prírodný. Slovo dalo čin a už sme to s manželmi Mlkvikovími spoločne prebrali a musím povedať, že sa medovník vydaril nielen o vzhľade ale predovšetkým aj po chuti."

medovnik korna v

Medovník s reliéfom znaku obce Korňa

Medovník má pripomínať prírodu a miestne suroviny, ktoré sú dostupné v našom regióne. "Najskôr manžel vyrobil formu z lipového dreva na ktorej sú zobrazené symboly našej obce, 3 lipy a tečúci potok. Potom sme sa pustili do výroby medovníčka. Dalo nám to trošku zabrať, pretože skoro každé cesto pri pečení rastie, ale nakoniec sa podarilo upiecť koláčik s reliéfom znaku obce. Použili sme med, múku a slivkový lekvár, všetko suroviny, ktoré sa v našom regióne používajú už dlhé roky a určite ich má doma aj každá kuchárka z Korne," hovorí pani Mlkviková.

medovnik korna v2

Kúpite ho v pekárni manželov Mlkvikovcov v Korni

Tradičný korňanský medovník vznikol ako upomienkový predmet a vyrábajú manželia Mlkvikovci, miestni pekári. V Korni sa tak okrem ošetrenia stáročných líp na Vigľaši a výstavby včelnice podaril v rámci projektu Dedičstvo erbov a tradičných remesiel obcí Korňa a Bíla ďalší krásny nápad. Medovník si môžete kúpiť priamo v pekárni manželov Mlkvikovcov v Korni.

autor: redakcia
foto: obec Korňa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: