vyhliadka kornaKorňa má obrovský turistický potenciál. Obec sa ho snaží rozvíjať a podporuje aj ďalšie turistické atraktivity. Najnovšou naplánovanou atrakciou je vyhliadka, ktorá má byť v mnohom unikátna

O tom, že sa v Korni snažia rozvíjať turistický ruch niet pochýb. Najnovším miestom, na ktoré sa môžeme tešiť je nádherná vyhliadka.

O tom, prečo sa rozhodli práve pre ňu hovorí starostka Korne Marianna Bebčáková: "Pri rôznych pracovných stretnutiach a rozhovoroch s Radovanom Jakušom a Petrom Kolembusom sme sa zhodli na tom, že by bolo skvelé, keby sa v obci podarilo postaviť rozhľadňu.

Našu obec, konkrétne pútnické miesto Živčáková navštevuje množstvo pútnikov, medzi ktorými je veľa vozičkárov a imobilných. Peter Kolembus prišiel s myšlienkou vybudovať vyhliadku, ktorá by bola prístupná aj pre nich. Potom by si aj takýto ľudia mohli vychutnať plnohodnotný výhľad."

Nachádzať sa bude priamo na turistickej trase

Vieme i miesto, kde sa bude nachádzať. "Miesto, kde bude vyhliadka vybudovaná je medzi osadami Varmusovci a Malíkovci, práve z tohto miesta je jedinečný výhľad na malebné kopce Javorníkov. Nachádza sa priamo na turisticky značenej trase, ktorá spája Turzovský Predmier s Konečnou v Klokočove na hranici s Českou republikou," uvádza M. Bebčáková.

vyhliadka korna v1

Výnimočný projekt

Autorkami tohto výnimočného a jedinečného projektu sú Ing. Dagmar Kapustová a Ing.arch Tereza Dupkalová. Podobu vyhliadky opisuje M. Bebčáková: "Na výstavbu vyhliadky budú použité materiály typické pre oblasť Kysúc – kameň, drevo, kov - drôt, vyjadrené moderným poňatím. Jej 3 vyhliadkové časti budú smerovať na rôzne atraktívne miesta obce Korňa – Pútnické miesto Živčáková, Ropný prameň ako aj osady roztrúsené na protiľahlých kopcoch. Zábradlie a konštrukcia je navrhnutá z kovových lamiel, ktoré majú z diaľky evokovať drôty a plechy ako súčasť typického kysuckého remesla – drotárstva.

Architektonicky je vyhliadka riešená ako jednoduchá hmota obdlžníkového pôdorysu s rozšírenou koncovou časťou pripomínajúcou tvar kysuckej drevenice v jej zjednodušenej forme, ukončenou preskleným zábradlím pre dobrý vizuálny kontakt s okolím. Súčasťou vyhliadky budú infopanely so zaujímavosťami v danej lokalite. Betónové zábradlie pri vstupe na vyhliadku bude obložené lomovým kameňom z pieskovca – ďalším dôležitým prvkom, ktorý mal dôležité postavenie pri živote Kysučanov.

Posledným materiálom, na Kysuciach zastúpeným v najväčšej miere, je drevo. To bude použité na podlahe, tak ako vždy bolo drevo pod nohami v každej drevenici. Autorka projektu sa s ním dokonalo vyhrala."

vyhliadka korna v2

Stavebné povolenie je vydané

Starostka Korne ďalej uvádza, že sa jej podarilo získať pozemky pod výstavbu vyhliadky darom od súkromných majiteľov, za čo im veľmi ďakuje. Po vyhotovení projektu sa dlhšie obdobie venovala získaniu všetkých podkladov pre stavebné povolenie a dnes hovorí, že námaha nebola zbytočná:

"Obec Korňa má vydané právoplatné stavebné povolenie a momentálne teraz čakáme na vyhlásenie výzvy, prostredníctvom ktorej by sa nám podarilo získať finančné zdroje na jej výstavbu, nakoľko z vlastných zdrojov obce to nie je možné. Pevne verím, že tento jedinečný projekt sa podarí úspešne zrealizovať počas môjho funkčného obdobia, nakoľko mám podporu aj v poslancoch OZ."

Prečítajte si o najnovších aktivitách v obci:

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: