m bebcakova02Korňa má potenciál sa stať významnou turistickou obcou na Kysuciach. So starostkou obce Ing. Mariannou Bebčákovou sme sa rozprávali nielen o cestovnom ruchu ale aj vízii urobiť obec krajšou a lepšou aj pre jej obyvateľov.

Máte víziu urobiť z Korne významnú turistickú obec na Kysuciach? Čo okrem Živčákovej chcete ponúknuť?

Jednoznačne chcem našu obec zviditeľniť, pretože naozaj máme turistom čo ponúknuť. Prírodu mám veľmi rada, o čom svedčí aj trávenie môjho voľného času. Každý voľný víkend som buď na bicykli alebo pešo v našej prírode. Každým dňom sa uisťujem, že naša obec je nádherná. Jedinečným unikátom v strednej Európe je Korňanský ropný prameň, ktorý sa nám minulý rok podarilo zatraktívniť. Určite stojí za návštevu veterný mlyn, ktorý sa nachádza v osade u Šulcov. Pri hlavnej ceste je postavená replika tohto veterného mlynu. Vo vnútri mlynu je umiestnený mechanizmus, prostredníctvom ktorého v minulosti mleli ľudia múku.

Na Vigľaši sa nachádzajú tri mohutné chránené lipy. Ďalšia azda najmohutnejšia chránená lipa v obci  sa nachádza v osade Grúň, ktorá má obvod kmeňa viac ako 6 m. Po mojich potulkách našou dedinou som objavila najstarší most v obci, ktorý sa nachádza v osade u Bugali a preteká popod neho Dáždený potok. Je to historický most, ktorý bol postavený z lomového kameňa ešte počas druhej svetovej vojny.

Milovníci turistiky si u nás prídu na svoje, v obci je vyznačené značné množstvo turistických trás. Jedna z najkrajších vedie na Beskyd, odkiaľ sa za dobrej viditeľnosti môžu turisti kochať nádhernými výhľadmi na vrcholy Malej Fatry a Západných Tatier. Určite odporúčam turistické trasy vyššie položenými korňanskými osadami ako aj  turistickú trasu na chatu Kmínek. Odporúčam aj návštevu pútnického miesta Živčáková, návštevu kostola Božškého srdca Ježišovho ako aj pastoračné centrum, ktoré v minulosti slúžilo ako kostolík.


Starostka Marianna Bebčáková miluje turistiku


 

Veľa vecí sa snažíte robiť vlastnými silami. Dá sa to?

Bez šikovných zamestnancov si to ani neviem predstaviť. Je to obrovský prínos pre našu obec. Kupujeme len materiál a vďaka ich šikovným rukám sa nám podaril už veľký kus práce. Vybudovali sme oddychovú zónu a oplotenie pri ropnom prameni, nové oplotenie pri replike veterného mlynu, prístrešok nad uvítacou tabuľou pred vstupom do obce, nové informačné tabule pred obecným úradom, autobusové zastávky, drevené koše na triedený odpad, opravujeme a budujeme  mosty a cesty v obci a  množstvo ďalších udržiavacích prác, ktoré robia našu obec lepšou a krajšou. Zamestnancom obce vďačím za úspechy, ktoré sme v poslednom období dosiahli.

 

Máte aj predstavu ako urobiť obec krajšou? Aký bude mať prínos pre občanov Korne?

Moja predstava je jasná, chcem naďalej pokračovať  v rozbehnutých veciach. Základom je čistá obec, pravidelne robíme brigády, či už s turistami, zamestnancami obce ako aj so žiakmi základnej školy. Zbierame odpad v lese, čistíme okolie rieky. Vybudované turistické atrakcie sa snažíme  udržiavať a ošetrovať, postupne plánujeme v spolupráci s OCR Kysuce vyznačiť v obci jednotlivé osady. Na výbornú hodnotím spoluprácu s riaditeľom OCR Kysuce Mgr. Radovanom Jakušom, ktorý je zžitý s kysuckým prostredím, často od neho čerpám inšpirácie. Aj naši občania sa cítia oveľa lepšie, svoje voľné chvíle trávia v príjemnom prostredí našej obce. Verím, že návštevnosť turistov podporí aj miestnych podnikateľov, ktorí poskytujú reštauračné a ubytovacie služby.

 

Cítite v obci podporu vo vašej práci?

Určite áno, podporu cítim  zo strany poslancov obecného zastupiteľstva, od zamestnancov obce, ale aj od našim občanov. Sami sa  často ponúknu, že sú ochotní pomôcť, či už prácou alebo aj materiálne. Veľmi si to vážim, teší ma to a najmä posúva ďalej.

m bebcakova 

Myslíte si, že Korňa raz bude zaujímavá aj pre zahraničných turistov, respektíve, aby turista uvidel viac ako Živčákovú? Aké konkrétne projekty pripravujete?

Pevne verím, že Korňa je zaujímavá pre zahraničných turistov už teraz vďaka pútnickému miestu Živčáková. Nádherný chrám, ktorý je postavený v našom katastri s vyhliadkovou vežou, je klenot našej obce. Na pútnické miesto nechodievajú len veriaci, ale aj neveriaci, práve kvôli luxusnému kruhovému výhľadu z veže chrámu na okolitú krajinu.

V súčasnosti máme rozbehnutý projekt prostredníctvom OCR Kysuce na výstavbu Múru histórie Kysúc, ktorý je vo fáze rozostavania. Projekt je zameraný na zachovanie historického dedičstva a architektúry Kysúc. Stavebné práce realizujeme prostredníctvom našich zamestnancov. Ďalej máme rozpracovaný projekt za účelom zatraktívnenia prírodného dedičstva pri Korňanskom ropnom prameni. Projekt realizujeme dodávateľsky, pri hlavnej ceste pribudne oddychová zóna ako aj informačné tabule a pod samotným ropným prameňom bude umiestnené umelecké dielo, ktoré bude slúžiť ako pútač k ropnému prameňu. Mikroprojekt je v rámci cezhraničnej spolupráce financovaný zo zdrojov VÚC Žilina.  Viac však nechcem prezradiť, bude to prekvapenie jednak pre našim občanov a jednak pre turistov. Aktívne sa pripravujeme a čakáme na vyhlásenie výzvy, ktorá bude zameraná na výstavbu vyhliadky.

Projekt máme spracovaný, prebehlo už aj územné konanie a momentálne vybavujeme stavebné povolenie. Pevne verím, že sa nám podarí sa v nadchádzajúcom roku zapojiť do výzvy, ktorá bude zameraná na výstavbu už spomínaného projektu, nakoľko z obecného rozpočtu to nie je reálne.

Ďakujem pekne za rozhovor.

Zhováral sa Peter Kolembus

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: