korna mostV Nižnej  Korni v osade u Bugali sa nachádza najstarší most v obci. Tento klembovitý most je postavený z kameňa vyťaženého z lomu.

Podľa starostky obce Marianny Bebčákovej most postavili ešte za čias druhej svetovej vojny miestni osadníci Stolaríkovci,  Horčičákovci a Korčekovci. Žiaľ už ani jeden z nich nežije, kameň lámali v miestnom lome na Skaline, odkiaľ ho za kravami na povoze zvážali k dažďovému potoku a svojpomocne most postavili. Na klembe mostu je do kameňa vytesaný rok, v ktorom bol most postavený 1943.

most korna2

Kde na bývali v minulosti kameňolomy na Kysuciach?

 Na túto otázku nám dal odpoveď pracovník Kysuckého múzea PhDr. Marián Liščák, PhD:
„Ľudia v minulosti získavali kameň pre svoje potreby predovšetkým z riek, ale kde to bolo možné, tak si robili aj menšie lomy. Okrem toho v dobách feudalizmu na Kysuciach fungovali aj väčšie lomy na kameň, ktoré sa nachádzali v Starej Bystrici, Svrčinovci, Čiernom, Skalitom a Kysuckom Novom Meste, v ktorých sa kameň lámal priamo pre potreby obcí, panstiev, či stolice. Vo všeobecnosti sa kameň ťažil všade tam, kde to bolo možné, avšak v kameňolomoch sa ho dalo vyťažiť na jednom mieste omnoho viac.“

Viete o tom, že na Kysuciach máme pravdepodobne aj najdlhší celokamenný most na Slovensku? 

Most sa nachádza pri vstupe do Krásna nad Kysucou od Kysuckého Nového Mesta smerom do Blažkov konkrétne pri odbočke na Nižné Vane. Samotný most sa tiahne ponad malé, no svahmi prudké údolie. Jeho výška 10 m, dĺžka 53,4 m s jedným krásnym, vysokým kamenným oblúkom.

Autor: redakcia
Foto: Marianna Bebčáková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.