osada hlboke makov vMáte radi tradičnú ľudovú architektúru regiónu Kysuce, turistiku, krásnu prírodu a výhľady? Potom Vám odporúčame návštevu osady Hlboké, ktorá sa nachádza v obci Makov.

Osady obce Makov Vás rozhodne nikdy nesklamú, nech sa už vyberiete akýmkoľvek smerom. Výnimkou nie je ani osada Hlboké, ktorá sa nachádza na česko – slovenskom pohraniční v časti obce Potok. Nadmorská výška osady predstavuje cca 812 m n.m., najvyššími kopcami sú Beskyd (900 m n.m.) a Korytové (882 m n.m.) a najbližšie osady zastupujú osídlenia; Smutníky (vzdialené cca 660 m) a Bulovci (vzdialené cca 440 m).

osada hlboke makov 012

Prístup do osady je nenáročný a možný autom po asfaltovej ceste. My sme auto zaparkovali pri malej kaplnke, od ktorej už uvidíte prvé chalupy osady. Podľa mapy.cz sa táto oblasť nazýva; Sedlo nad Bitalovcami. Zo sedla, respektíve od kaplnky sme pokračovali pešo po modrej turistickej trase a zároveň cyklotrase. Prevažná časť objektov osady Hlboké sa nachádza na spomínanej modrej turistickej trase a asi štyri objekty nájdete učupené pod svahom.

osada hlboke makov 002

Odporúčam pokračovať po modrej a následne červenej turistickej trase cca 1,2 kilometra k vrchu Beskyd (900 m n.m.) na česko – slovenskú hranicu, kde stoja zvyšky pôvodnej Masarykovej chaty, ktorá roku 1952 vyhorela. V súčasnosti tu stojí nový objekt Masarykovej chaty. Na mieste zaujme i drevená socha s názvom „Stĺp česko – slovenskej spolupráce.“

Osada Hlboké je výnimočná. Ukrýva totiž dve zaujímavé a krásne nehnuteľné národné kultúrne pamiatky

Jednou je roľnícky dvor z 19. storočia (dom a stodola s maštaľou) a druhú národnú kultúrnu pamiatku predstavuje pivnica na zemiaky z konca 19. storočia. Viac o týchto nehnuteľných národných kultúrnych pamiatkach sa dočítate tu www.mojekysuce.sk

Roľnícky dvor

rolnicky dvor makov1

rolnicky dvor makov2

rolnicky dvor makov3

 

Pivnica

pivnica makov

Trošku z histórie osady

Prvé náznaky osídlenia v miestach súčasnej osady sa objavujú na mapových listoch I. vojenského mapovania z 18. storočia. Vďaka II. vojenskému mapovaniu z 19. storočia poznáme zrejme i pôvodný názov osady, ktorý znel „Mihalzi“ – „Mihatzi.“ Na mape je zakreslených osem objektov, zrejme chalúp. Podľa vzdialenostnej mapy Uhorska z rokov 1897 až 1903 sa osada volala „Beszkyd.“ Názov „Hlboké“ sa uvádza na topografickej mape z roku 1955, zdroj: www.staremapy.sk.

  • Historický názov osady: Mihalzi – Mihatzi (?), II. vojenské mapovanie. Beszkyd, vzdialenostná mapa Uhorska.
  • Prístup do osady: nenáročný.
  • Parkovanie: malá kaplnka – Sedlo nad Bitalovcami (GPS: 49.391033, 18.452597).
  • Nadmorská výška osady: cca 812 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
  • Zaujímavosti v osade: roľnícky dvor (GPS: 49.391106, 18.448588) a pivnica na zemiaky (GPS: 49.391223, 18.446844).
  • GPS osady: 49.39116, 18.44681.

Webové sídlo; https://kysuckoukrajinou.sk/
Facebook: /groups/kysuckoukrajinou/
Instagram; www.instagram.com
YouTube; youtube.com/@kysuckou_krajinou

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: