osada trnkovciMáte radi tradičnú ľudovú architektúru Kysúc a turistiku? Potom Vám odporúčame návštevu osady Trnkovci v obci Zákopčie.

Osady v obci Zákopčie nikdy nesklamú svojho návštevníka, výnimkou nie je ani osada Trnkovci, ktorá sa nachádza pod Marťáckym vrchom. Nejedná sa o veľké osídlenie. Zaujímavosťou osady je malá kaplnka priamo v jej centre a kríž na okraji. Núdza nie je ani o krásne výhľady priamo z osady na veľkú časť obce Zákopčie a okolité osady. Ak by sa niekomu predsa len málilo výhľadov, navštíviť môže rozhľadňu na Marťackom vrchu, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 854 metrov a od osady je vzdialená približne 1 kilometer.

osada trnkovci 005

Vráťme sa však späť do osady Trnkovci. Osada sa nachádza pod názvom „Trinkowe“ na mapách II. vojenského mapovania z 19. storočia. Cez osadu vedie modrá turistická trasa; Cesta Vila Galvánka, ktorá končí pri kostole v Zákopčí. Teda osada je prístupná i z tohto smeru, dĺžka trasy predstavuje cca 3,5 kilometra. My sme použili trasu, ktorá začína v obci Zákopčie, časť U Rulcov. Táto trasa bez turistického značenia má približne 1 kilometer, cesta je spevnená a široká.

osada trnkovci 012

Pri vstupe do osady Vás privíta krásna drevenica, žiaľ chátrajúca. V centre osady nájdete už spomínanú kaplnku, respektíve prístrešok, ktorý chráni stĺp s podstavcom. Na stĺpe je umiestnená socha, pravdepodobne vyobrazujúca Pannu Máriu, ktorá na rukách drží malého Ježiška. Podstavec obsahuje informácie o staviteľoch objektu; „Tento pomnik dali vystavit Jano Trnka Červenka ... Eva Trnka 1904.“ Objekt bol renovovaný v roku 1978 p. Zajacovou. Renovácia v roku 1978 zrejme zakryla ďalší text, ktorý sa na podstavci nachádzal a v súčasnosti je nečitateľný. Za osadou nájdeme oplotený kríž s Ukrižovaným, podľa údajov uvedených v spodnej časti tu bol kríž osadený v roku 1921.

osada trnkovci 016

Najbližšími osadami sú Marťákovci (vzdialená cca 500 m) a Bednárovci (vzdialená cca 711 m). Obe osady sa nachádzajú v katastrálnom území obce Zákopčie. Údaje o trase vedúcej do osady čerpané z mapy.cz (turistická mapa).

  • Alternatívny názov osady: U Trnkov.
  • Historický názov osady: Trinkowe (?), II. vojenské mapovanie.
  • Prístup do osady: nenáročný.
  • Začiatok trasy, meranie od: Zákopčie, U Rulcov.
  • Dĺžka trasy: cca 1 km, zdroj: mapy.cz.
  • Prevýšenie trasy: cca 141 m, zdroj: mapy.cz.
  • Nadmorská výška osady: cca 736 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
  • Zaujímavosti v osade: "kaplnka" - podstavec so stĺpom a sochou (GPS: 49.382201, 18.728350 ), kríž (GPS: 49.383961, 18.729165).
  • GPS osady: 49.382240, 18.728020.
  • Znázornenie trasy na mapy.cz: https://sk.mapy.cz

Webové sídlo: kysuckoukrajinou.sk
Facebook: www.facebook.com
YouTube kanál: Kysuckou_krajinou

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: