osada rakova vMáte radi tradičnú ľudovú architektúru Kysúc a turistiku? Odporúčam Vám návštevu jednej zaniknutej osady v obci Raková.

Tento začiatok príspevku o kysuckých osadách je už azda tradičný. Avšak lokalita, respektíve osada, ktorú si dnes predstavíme rozhodne tradičná nie je. Návšteva zaniknutej osady spĺňa iba atribúty turistiky, osada duchov Vás neohúri architektúrou drevených chalúp a hospodárskych zázemí, napriek tomu sa jedná o krásne miesto, kde v minulosti žili ľudia. Zostali tu po nich iba kamenné pivnice, ktoré spočívajú pod napadaným lístím.

osada rakova 005

Zaniknutá osada sa nachádza v katastri obce Raková, pod vrchom Bahaňa (827 m n.m.), ktorý sa vypína nad obcami Raková i Staškov. Vďaka II. vojenskému mapovaniu z 19. storočia vieme určiť pravdepodobný názov osady a počet domov v nej. Osadu nachádzame na mapovom liste pod pomenovaním „Czubka.“ Na základe vojenskej mapy ďalej zisťujeme, že v osade mohlo stáť 4 – 5 chalúp a 2 hospodárske objekty. Pravidlom mapovania bolo, že murované (kamenné) chalupy sa znázorňovali v podobe červených obdĺžnikov a drevené chalupy v podobe čiernych. Ťažko však určiť, či pod čiernymi obdĺžnikmi hľadať chalupy alebo hospodárske zázemie. Neďaleko osady viedla cesta, ktorou by ste sa dostali do súčasnej osady Kuchriská v obci Raková.

osada rakova 011

Osada „Czubka“ nie je jedinou zaniknutou osadou, či samotou pod vrchom Bahaňa. Na rakovskej strane tu v minulosti existovali ďalšie sídelné jednotky, ich názvy poznáme taktiež vďaka II. vojenskému mapovaniu; Milova, Buczek, Kubrikova, Krisofik i Krssla. Nižšie v doline to už bola spomínaná osada Kuchriská („Kukrjska“) a na opačnej strane osada Školníkovci („Skolnik“), obe osady existujú dodnes a patria do katastra obce Raková. Zo zaniknutých lokalít bola zrejme najväčšou osadou práve „Czubka.“

osada rakova 016

Na súčasných katastrálnych mapách je v tejto oblasti zakreslených celkovo 5 malých parciel, ktoré svojim pôdorysom pripomínajú uloženie zaniknutých chalúp. Priamo v zaniknutej osade môžeme v teréne pozorovať polia, na ktorých v minulosti ľudia pestovali a chovali dobytok. Ohúria i veľké stromy, zachytené zrejme i na vojenskom mapovaní. Medzi stromami a pod ich lístím nachádzame roztrúsené staré pivnice a kamenné podmurovky bývalých chalúp. Zbytky jednej chalupy sú zastrešené provizórnym prístreškom a na pivnici sú osadené dvere. Stopy po živote ľudí sa všade navôkol.

Turistická trasa samozrejme do osady nevedie, najlepší prístup vedie z osady Kuchriská v obci Raková. Kuchriská sú prístupné i autom, ďalej pokračujte pešo po štrkovej ceste lesom, tesne pred zaniknutou osadou sa cesta zmení na tradičnú lesnú cestu, trasa je dlhá cca 1,4 kilometra.

Informácie o zaniknutej osade:

  • Historický názov osady: Czubka (?), II. vojenské mapovanie.
  • Prístup do osady: nenáročný.
  • Začiatok trasy, meranie od: osada Kuchriská, Raková.
  • Dĺžka trasy: cca 1,4 km, zdroj: mapy.cz.
  • Prevýšenie trasy: cca 118 m, zdroj: mapy.cz.  
  • Nadmorská výška osady: cca 739 m n. m., zdroj: mapy.cz.
  • GPS osady: 49.471845, 18.680791.
  • Znázornenie trasy na mapy cz: https://sk.mapy.cz

Webové sídlo: kysuckoukrajinou.sk
Facebook: www.facebook.com
YouTube kanál: Kysuckou_krajinou

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: