bolgusovia stara bystricaMáte radi tradičnú ľudovú architektúru Kysúc a turistiku? Potom Vám odporúčame návštevu osady Bolgušovci v Starej Bystrici.

Aktuálne katastrálne mapy označujú názov osady Bolgušovia/ Bolgušovci ako zaniknutý, nepoužívaný, dokonca táto oblasť nie je označená termínom osada, samota, majer, ako býva zvykom pri osadách. Napriek tomu sa jedná o zaujímavú lokalitu, ktorá bola zahrnutá i do I. (18. storočie) a II. (19. storočie) vojenského mapovania. Na listoch II. vojenského mapovania sa osada uvádza pod názvom „Bolgufsja“ (?). Z osady viedla cez kopce stará cesta, ktorá bola napojená na osadu Michalcovci (v súčasnosti v Novej Bystrici) a odtiaľ pokračovala ďalej na Terchovú i Hornú Tižinu.

osada bolgusovci stara bystrica 013

V minulosti bol v tejto doline vybudovaný panský majer, veľkostatok. Zobrazený je pod skratkou „m.h.“ na listoch oboch vojenských mapovaní. Majer údajne začiatkom 18. storočia prepadol a vypálil Juraj Jánošík, svedčia o tom záznamy z vypočúvania legendárneho zbojníka, zdroj: www.starabystrica.sk

Zaujímavé je, že v doline Skríželné čiastočne objekt majera stojí dodnes, mapy ho označujú pod názvom „horáreň.“ Azda preto, že majer v minulosti čiastočne slúžil ako poľovnícka základňa. Zápisky prvého vojenského mapovania zo sedemdesiatych rokov 18. storočia uvádzajú, že majer pozostával z hlavných budov a niekoľkých prislúchajúcich, ležiacich hlbšie v doline. Cesta bola vozom zjazdná len po majer a k ďalším budovám, ležiacim pravdepodobne v oblasti Bolgušovcov, bol prechod možný len pešo, zdroj: www.starabystrica.sk

osada bolgusovci stara bystrica 021

Dnes sa do osady dostanete z časti Starej Bystrice, ktorá sa nazýva „Lány.“

Prejdete rieku Bystrica a užšia asfaltová cesta, ktorá je zároveň cyklotrasa, Vás bude viesť takmer 3 kilometre krásnou dolinou „Skríželné.“ Dolinou preteká Lysinský potok. Posledných približne 100 metrov do osady odporúčam prejsť pešo. Cesta je to vhodná skôr pre terénne auto.

osada bolgusovci stara bystrica 018

Osada slúži prevažne na rekreáciu, i tak tu nájdeme pár zaujímavých objektov, napríklad chalupa s krásnymi drevenými dverami a zárubňou. Nad vstupom do chalupy sa nachádza vročenie 1909, rok je oddelený krížom. Nad rokom je do dreva vyryté i meno (pôvodný vlastník, staviteľ?). Drevenica, ktorá sa nachádza na začiatku osady a je žiaľ v dezolátnom stave. Druhý, menší objekt sa nachádza nižšie v doline pri potoku. Osada zaujme krásnou prírodou i malou kaplnkou s krížom. Nižšie v doline sa nachádza samota/ usadlosť U Tabaka.  

Doplňujúce informácie o osade:

  • Alternatívny názov osady: Bolgušovia
  • Historický názov osady: Bolgufsja (?), II. vojenské mapovanie
  • Prístup do osady: nenáročný, ak budete cestovať dolinou Skríželné autom. Cesta je asfaltová. Posledných cca 100 m je lepšie ísť pešo.
  • Začiatok trasy, meranie od: Stará Bystrica - Lány
  • Dĺžka trasy: cca 3,37 km, zdroj: mapy.cz
  • Prevýšenie trasy: cca 214 m, zdroj: mapy.cz
  • Nadmorská výška osady: cca 727 m n. m., zdroj: mapy.cz
  • Zaujímavosti v osade: malá kaplnka s krížom (GPS: 49.323692, 18.984238)
  • GPS osady: 49.324613, 18.983686

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: