zadna satina osadaMáte radi tradičnú ľudovú architektúru Kysúc a turistiku? Potom Vám odporúčame návštevu troch osád v obci Vysoká nad Kysucou.

Dnes spoločne navštívime tri osady obce Vysoká nad Kysucou; tri „Šatiny.“ Osady sa nachádzajú v časti obce Vysoká nad Kysucou; Jedľovník, do ktorej sa pohodlne dopravíte i autom po trošku rozbitej asfaltovej ceste, potrebné je odbočiť vľavo z hlavnej cesty, ktorá vedie smer Makov, cesta prechádza železničným priecestím. Vzdialenosť z hlavnej cesty do Jedľovníka predstavuje cca 2,3 kilometra. Jedľovník patril až do roku 1902 k obci Veľké Rovné, zdroj: www.vysokanadkysucou.sk Jedľovník je zaujímavá lokalita s krásnou kaplnkou.

Kaplnka Panny Márie Lurdskej

Kaplnka Panny Márie Lurdskej bola postavená v roku 1888 a jej staviteľom bol Jozef Krutošík, bohatý obyvateľ obce, ktorý do veže zaobstaral i 100 kg zvon. Jozef Krutošík spoločne so Štefanom Hunčíkom (starším) založili v roku 1868 v Moskve továreň, ktorá produkovala drôtené a plechové výrobky, zdroj: Monografia Vysoká nad Kysucou. DEJINY FARNOSTI DO ROKU 1918. Mgr. Drahomír Velička, PhD. Dostupné: www.mojekysuce.sk

kaplnka panny marie lurdskej vysoka nad kysucouKaplnka Panny Márie Lurdskej postavená v roku 1888 vo Vysokej nad Kysucou v časti Jedľovník.

Osady Predná, Stredná a Zadná Šatina

Späť k osadám. Osady Predná, Stredná a Zadná Šatina sú situované pod vrchom Vrchtretina s nadmorskou výškou 925 metrov, dolinou preteká potok Jedľovník. Vrch Vrchtretina sa pôvodne volal "Szatina", tak uvádzajú mapy II. vojenského mapovania z 19. storočia. Podľa pomenovania vrchu zrejme neskôr dostali meno i jednotlivé osady.

Do osád turistický chodník nevedie, napriek tomu prístup k jednotlivým osídleniam nie je náročný. Osady sú od seba vzdialené približne 300 metrov.

Predná Šatia

Z Jedľovníka sa do osady Predná Šatina dostaneme peši po približne 400 metroch. Prvé osídlenie sa pravdepodobne v minulosti nazývalo "Melotovja." V osade nájdete krásnu prírodu a niekoľko zaujímavých chalúp s hospodárskym zázemím. Osada je využívaná najmä na rekreačné účely.

Stredná Šatina

Z Prednej Šatiny pokračujeme po lesnej cestičke do Strednej Šatiny. Trasa predstavuje príjemnú prechádzku lesom. V súčasnosti je táto „stredná osada“ doslova ukrytá v lesoch a podľa katastrálnych máp ju tvorí veľmi málo domov, ku ktorým ešte kde - tu patria hospodárske objekty.

stredna satina vysoka 005

Podľa webovej stránky obce Vysoká nad Kysucou sa jedná o zanikajúcu osadu, ktorá skôr pripomína samotu. Avšak v minulosti v tejto lokalite musel panovať pomerne veľký ruch. Podľa vojenských mapovaní z 19. storočia (II. mapovanie) tu stáli dve až tri osady, možno pľace. Z máp vieme vyčítať i ich názvy; Ssuratzi, Gjurtsitzi a Drabek (Drabek možno tvoril základ dnešnej osady Zadná Šatina). Hustota osídlenia bola v tomto období značne početnejšia - oproti súčasnosti.

Rozhodne zaujímavou chalupou v osade je uzatvorený objekt, ktorý je tvorený obytnou a hospodárskou časťou. Podobná chalupa sa nachádza v neďalekej osade Adaše, časť Vrchrieka, obec Vysoká nad Kysucou. Jedná sa tzv.: Starú izbu, rodný dom drotára Štefana Hunčíka, ktorý ho v osade dal postaviť v roku 1872.

Zadná Šatina

Zo Strednej Šatiny sa vydávame lesom smerom k vrchu Vrchtretina. Po chvíľke zbadáme prvé chalupy Zadnej Šatiny. Zadná Šatina predstavuje pomerne roztrúsené osídlenie, akoby rozdelené na tri časti. Prvú časť tvoria asi dve chalupy, kaplnka a chatky využívané rekreačne. Druhá časť osady je podstatne väčšia a tretia opäť pozostáva z menšieho počtu objektov. Jednotlivé „časti“ osady vždy oddeľuje menší lesík. Uvedené „časti - delenie osady“ má zrejme svoje opodstatnenie. Súčasnú Zadnú Šatinu v minulosti tvorili menšie osady, možno samoty. Podľa webovej stránky obce Vysoká nad Kysucou a II. vojenského mapovania z 19. storočia to mohli byť osady/samoty uvedené pod názvami; Drabek, Bugalovja a Hossovja.

V osade bola v roku 1964 vysvätená malá kaplnka s dvomi vežičkami. Jej staviteľom bol miestny obyvateľ Juraj Šurlák, postavil ju i vďaka pomoci svojich najbližších. Finančné prostriedky na výstavbu poskytla z Ameriky Anna Drábiková, rod. Šurláková, zdroj: www.vysokanadkysucou.sk Kaplnka je pravdepodobne zasvätená Panne Márii a v interiéri krásne zdobená.

Informácie o jednotlivých osadách:

Predná Šatina;

 • Nadmorská výška osady: cca 668 m n. m., zdroj: mapy.cz.
 • Zaujímavosti v osade: v časti Jedľovník určite stojí za návštevu kaplnka, GPS: 49.3579819, 18.5178262.
 • GPS osady: 49.359161, 18.513958.
 • Znázornenie trasy na mapy cz: sk.mapy.cz

Stredná Šatina;

 • Nadmorská výška osady: cca 690 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
 • GPS osady: 49.355244, 18.510332.
 • Znázornenie trasy na mapy.cz: sk.mapy.cz

Zadná Šatina;

 • Nadmorská výška osady: cca 620 m n. m., zdroj: mapy.cz.  
 • Zaujímavosti v osade:  kaplnka (GPS: 49.353464, 18.507602).
 • GPS osady: 49.353604, 18.507784.
 • Znázornenie trasy na mapy.cz: sk.mapy.cz

Webové sídlo; https://kysuckoukrajinou.sk/
Facebook: /groups/kysuckoukrajinou/
Instagram; www.instagram.com
YouTube; youtube.com/@kysuckou_krajinou

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: