oz pre krajsie kysuceS Marcelom sme robili rozhovor po viac ako roku. Aj to hovorí o tom, že chalani z OZ pre krajšie Kysuce sú skromní. Kysuciam však nezištne pomáhajú ako sa dá. Prečítajte si rozhovor s Marcelom Hlaváčom, predsedom Občianskeho združenia pre krajšie Kysuce.

Prečo vaše združenie vzniklo? Čo všetko ste od založenia už urobili?

Občianske združenie som založil s bratom Ondrejom Hlaváčom a kamarátom Jánom Benkom, aby sme sa mohli aktívne podieľať na tvorbe a rozvoji nášho regiónu. Ako občianske združenie máme väčšie možnosti na oslovenie samospráv, sponzorov a samotných občanov. 

oz pre krajsie kysuce2Začali sme pomaličky - najmä čistením turistických chodníkov od odpadu, lesných studničiek a lesov. Spustili sme našu dlhodobú akciu SomČistýLes, v ktorej sa snažíme postupne čistiť naše lesy od odpadu. Aj napriek pandemickej situácii sme v minulom roku vyzbierali z lesov vyše 10 000 litrov odpadu.

V tomto roku pokračujeme v čistení prírody od odpadu v lese, ale začíname už aj priamo v obciach. Začali sme robiť separovaný zber odpadu, aby sme čo najviac pomohli nášmu prostrediu. Naberáme nových členov a ľudia sa nám ozývajú s ponukami o pomoc, čo si nesmierne vážime a vždy uvítame každú pomocnú ruku. Nechceme byť ale spájaní len s upratovacími aktivitami, snažíme sa získavať granty na rozvoj, skrášlenie a zútulnenie našich obcí. 

Zrekonštruovali sme turistický prístrešok, snažíme sa robiť osvetu o separovaní odpadu a správnemu postoju správania sa v prírode. V roku 2020 sme si splnili malý sen a vybudovali  v obci Svrčinovec oddychovú zónu, ktorá tam tak veľmi chýbala. V našej réžií  bolo všetko od naprojektovania, rozpočtu až po realizáciu.  Posúva a motivuje nás odozva od ľudí, ich zapájanie sa chuť spolupracovať. Je ťažké skĺbiť osobný a pracovný život a popri tom si nájsť čas aj na dobrovoľnícke aktivity, ale snažíme sa zmaximalizovať náš čas a podať pomocnú ruku tam kde treba. 

Upratovanie vo Svrčinovci

Aké máte plány na tento rok? Hlásia sa k vám aj ľudia z iných častí Kysúc?

Okrem čistiacich akcií sa snažíme v tomto roku zapájať do dostupných grantových programov, či už na rozšírenie detského ihriska, informačné tabule, plánujeme zveľadenie bunkrov z obdobia 2. svetovej vojny v obci Svrčinovec, o ktorých vie len málo ľudí, ale uvidíme čo ešte tento rok prinesie. Zatiaľ sa sústreďujeme vo Svrčinovci, Čiernom, Čadci a chystáme sa aj na Skalité. Z týchto lokalít sa nám hlásia aj dobrovoľníci. Časom máme určite ambície rozrásť sa ďalej, vybudovať základne, ale všetko chce čas.

svrcinovec upratovanieTuristi za sebou nechávajú aj takúto spúšť

Poďme ešte na začiatok: ako sa zrodila u teba myšlienka, že by bolo dobré niečo urobiť pre svoje okolie? Predsa len, väčšina ľudí len kritizuje pomery ale sami nič neurobia...

Za myšlienkou založiť občianske združenie nebolo žiadne rozhorčenie nad nečinnosťou ľudí alebo samospráv. Bola to vôľa aktívne sa zapojiť do budovania a zveľadenia svojho okolia spolu s ľuďmi, s ktorými rád trávim čas a zdieľajú rovnaké hodnoty.

oz pre krajsie kysuceMarcel Hlaváč a ďalší dobrovoľníci pri upratovaní

Aj my (mojekysuce.sk) chceme vašu aktivitu podporiť a motivovať ľudí k čisteniu svojho okolia. Čo by si im chcel odkázať?

Je potrebné priložiť ruku k dielu, aby sme žili v čistom a útulnom prostredí. Ak by som mohol niečo odkázať ľuďom tak to, nech sa nehanbia začať. Pocit, ktorý nasleduje po čistiacej akcii je návykový - čo mi potvrdili všetci. Stačí len vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, je to oslobodzujúce.

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Prečítajte si viac o výzve Čisté KysuceZapojte sa do zbierania

Vyčistite svoje okolie, pošlite nám fotografie z miesta a zasúťažte si o úžasné ceny.

tlacitko sutaz

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: