filmove miesta kniha2Pri písaní našiel množstvo miest, o ktorých neexistuje zmienka. Tomáš Galierik vydal knihu, ktorá vás prevedie po lokalitách, kde sa natáčali filmy. Už zrejme tušíte, že jedným z miest je aj Vychylovka. Prečítate si náš rozhovor.

Prečo si sa rozhodol písať o filmových miestach?

Nápad s knihou pôvodne vôbec nebol o knihe. Niekde okolo roku 2001 som si začal zapisovať miesta, kde sa odohrávajú rôzne filmy. Občasne som sa k tomu vracal a je pravdou, že keď sa stal internet prístupnejším, pochopil som viac o tom, ako funguje filmová scéna. Takže mnoho zápiskov som musel poopraviť. Bolo zábavné zistiť, čo je skutočným miestom a čo filmovým ateliérom. Postupne som sa dostal k slovenskému filmu. Pred pár rokmi už však táto zábava nabrala celkom iné rozmery a rozhodol som sa tomu dať systém. Dovolím si tvrdiť, že po úspešnom predstavení myšlienky ešte na škole som sa pevne rozhodol, že je to na knihu. Nakoniec som nebol jediný, čo veril v túto tému. Za to som môjmu vydavateľovi naozaj vďačný.

galierik tomas

Sú filmové miesta niečo, kde by sa mal fanúšik pozrieť osobne?

Vo svete je pojem „filmový turizmus“ rovnocenný k iným druhom turizmu. Pozrite na chorvátske lokality z Winnetua, miesta, kde sa nakrúcali Hviezdne vojny, Angelika, ešte aj odľahlý ostrov niekde na Fiji, kde sa nakrúcal Stroskotanec je cieľom turistov z celého sveta. V Čechách Hoštice u Volyně, alebo pivovar Dalešice slávny pre Postřižiny, priťahujú pozornosť Čechov aj Slovákov. U nás? Nakrúcalo sa u nás množstvo filmov domácich aj zahraničných a nepropagujeme takmer žiadne. Filmové miesta sú tak rôzne, aké rôzne vznikajú filmy. Nemusíme tvoriť filmový turizmus nasilu. Môže byť doplnkom, akousi zaujímavosťou na zvýšenie atraktivity. Každý máme nejaké očakávania.

Niekde sa miesto na to filmové nepodobá, inde bolo použité bez zmeny. Taký Oravský hrad prilákal niekoľko rozprávok, aj prvý či posledný sfilmovaný slávny upírsky príbeh. No kým tu sa k filmu priznávajú, inde ho taja, alebo vraj „nepotrebujú“. Má niečo do seba pozrieť si také miesta. Alebo aspoň vedieť, že my Slováci máme na to, aby sme prilákali filmárov a pokojne aj tých zahraničných. Vyraziť sa oplatí do Slovenského raja na Tomášovský výhľad (objaví sa v Perinbabe 2), na Bojnický zámok (kde sa preháňala a vykrikovala exmanželka Sylvestera Stalloneho v úlohe kráľovnej vo Fantagirhó II.), do Trnavy na Námestie sv. Mikuláša (kde vzniklo mnoho filmov)... ale boli by sme tu ešte dlho.🙂

filmove miesta kniha

Ktorý slovenský film je pre teba naj?

Každý rok sa to mení. Stále mám však rád Pacha Matrtaja a jeho družinu. No práve pri práci na knihe som spoznal filmy, na ktoré by som inak nenarazil. Napríklad film s mimoriadne zaujímavými kulisami Trnavy s názvom Posledná bosorka (1957) mi trochu vizuálne pripomínal slávnu dvojicu Císařův Pekař a Pekařův Císař. S týmto filmom sa spája toľko zaujímavostí a mien, že diváka skrátka musí nadchnúť to množstvo zaujímavostí. Najväčším prekvapením bola pre mňa Zmluva s diablom (1967). Kam sa hrabe Prci Prci Prcičky (American Pie, 2001) s ich dohodou straty panenstva!? Zmluva s diablom na svoju dobu priniesla odvážny námet, trochu nahoty, aj pohľad do vtedajšej spoločnosti. A opäť ide o film, ktorý je zaujímavý mnohými detailmi, scénami zo Žiliny, Smoleníc a Červeného Kameňa. Slovenská kinematografia v tomto diele prekonala dobu. Už nejaký čas nepozerám na film len „z hora“. Občas viac nadchne spôsob, akým vznikala scéna, kde a čím si tvorcovia museli prejsť.

filmove miesta riecnica

Na Slovensku sa točili aj svetové filmy. Ktoré nájdeme v knihe?

Do knihy som sa pokúšal vybrať to najznámejšie. Bolo to však ťažké, pretože hoci som nechcel uvádzať všetko, nakoniec som si nedokázal odpustiť vynechať čokoľvek z tých známejších zahraničných kúskov. Lenže je dôležité, aby sa na žiaden z nich nezabúdalo. So Slovenskom sa dlhodobo spája slávne americké fantasy Dračie srdce (Dragon Hearth, 1996), alebo Mierotvorca (Peacemaker, 1997) s dvojicou George Clooney a Nicole Kidman. Slovensko poskytlo filmárom množstvo miest aj pre vojnový Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line, 2001), po ktorom nám v obci Háj pri Košiciach zostal slávny anjel. Ešte ich je niekoľko desiatok, končiac s posledným sfilmovaným Drakulom, alebo upírskym Krvavo červená obloha (Red Blood Sky, 2021) z Netflixu. Je toho pomerne dosť a v knihe majú tieto filmy svoj dôležitý priestor. Nezabudnime ani na talianske, francúzske a britské filmy, ktorých tu tiež vzniklo niekoľko. A čo tak tie ruské, či iránske?

Sú v nej aj miesta na Kysuciach? Ktoré?

Musia. Celé roky som sa opakovane dostával k zmienkam, ako bola Riečnica využitá, zneužitá aj použitá do hneď niekoľkých filmov. Samozrejme, že aj Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke musí mať v knihe priestor. Vždy keď „dávali“ Pehavého Maxa, niekto prízvukoval, že to „nakrúcali u nás“. Pamätám si dodnes, ako som pri sledovaní filmu Želary (2003) spoznal kostolík zo Zborova nad Bystricou a myslím že práve Želary boli prvým slovenským filmom v mojich zápiskoch. Druhým bola Nevera po slovensky a Čierny Balog. Spomínam si tiež ako som pri sledovaní premiéry Legendy o lietajúcom Cypriánovi (2010) narazil na scénu, ktorá sa priveľmi nápadne podobala architektúrou na osamotené domy v osade U Romana nad bežnými trasami v skanzene Vychylovka. A toto miesto použili aj v ďalších filmoch.

filmove miesta vychylovka

Narazil si pri písaní knihy na niečo zaujímavé, čo bolo doteraz tajomstvom?

Pri písaní knihy som našiel množstvo filmových miest, spoznal aj také, o ktorých neexistuje nikde zmienka. Prezradili ich okenice, veže, strechy konkrétnych hradov, riešenie ulíc, či za desaťročia nezmenená dlažba tak, ako napríklad v Trnave. Ešte aj dobrý kamarát, ktorý priamo pracoval na Červenom Kameni netušil, čo všetko sa s hradom spája. Je toho naozaj veľa. Aj drobné detaily sa mi podarilo získať od hercov po desaťročiach. Niektoré miesta mi pomohla odhaliť náhoda, či staré mapy. Alebo len obrovské šťastie, ako keď som hľadal miesta z jedného Jakubiskovho filmu a náhodou som našiel zmienku o budove pred demoláciou, ktorá už nestojí a tvorila úvodnú scénu jedného z jeho filmov.

Je naozaj veľa zaujímavostí, ktoré sa doteraz nedostali von, pretože možno v dobe nakrúcania neboli považované za zaujímavé, alebo sa len na ne zabudlo. Dnes sa ale na filmy dá pozerať rôznymi očami. Ja verím, že manažéri v cestovnom ruchu si niektoré myšlienky vezmú k srdcu a pojem „filmový turizmus“ začnú brať vážne. Aj Bilíkova chata pri tatranskom Hrebienku sa zdá o štipku zaujímavejšia, keď si pozriete 30 Prípadov majora Zemana a diel Tatranské pastorálie, ktorý sa vo výraznej miere odohráva práve tam.

Kedy kniha vychádza? Kde si ju môžem kúpiť?

Kniha Filmové miesta vyšla 11. novembra 2021 a kúpiť si ju môžete kdekoľvek s ponukou dobrých kníh. Ide o knižku v sériu Krásy Slovenska od vydavateľstva Dajama a jej knihy sú vlastne všade, takže verím, že sa ku knihe dostane každý filmový fanúšik a fanúšik potulkách po Slovensku.

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.