film zelary2Skanzen vo Vychylovke už viackrát poslúžil ako filmová kulisa. Viete, ktoré snímky sa v ňom natáčali?

Českí aj slovenskí filmári sa už veľakrát rozhodli pre Kysuce pri výbere lokality na natáčanie. Ak ste videli filmy Želary (2003), Sedím na konári a je mi dobre (1989) alebo Dom (2011), mohli ste v nich vidieť aj zábery z nášho regiónu.

Najviac filmov sa v rámci regiónu natáčalo v skanzene vo Vychylovke. Prvenstvo si drží vďaka filmom Želary, Lietajúci Cyprián (2010), Letný strom radosti (1983) alebo Jaškov sen (1996).

Vo filme Želary, ktorý je o mladej Židovke ukrývajúcej sa v horách pred nacistami, ste mohli vidieť kostolík, pred ktorým pribudla drevená prístavba. V kostolíku sa natáčala scéna, v ktorej počas omše vtrhli dnu nemeckí vojaci. Svadobná scéna sa natáčala v stodole od Poništa, nad touto stodolou sa natáčala aj scéna so sovietskymi vojakmi. Vo filme sa objavia aj známy mlyn a píla z Klubiny.

zelary1

Skanzen bol vybratý aj pri natáčaní filmu Lietajúceho Cypriána – snímke o živote tohto pustovníka. V záberoch, v ktorých sa bratia Cyprián a Martin bežia pozrieť do dediny čo sa stalo ich bratovi môžete vidieť objekty, ktoré sú však mimo expozície.

lietajuci cyprian1

lietajuci cyprian2

Vo Vychylovke sa natáčal aj trojdielny televízny film Ako divé husi (2000) o osudoch slovenského drotárskeho rodu a rovnako aj tajomná rodinná dráma Jaškov sen, ktorá si vyžadovala výstavbu ďalších filmových kulís - doma a záhrada Etelky a jej otca boli kulisy postavené neďaleko píly a mlynu z Klubiny, ktoré taktiež môžete v snímke zahliadnuť.

Zábery z filmu Jaškov sen

teta filmZáber zo seriálu TetaRovnako to bolo aj v prípade scén pre sedemdielny koprodukčný seriál Teta (1987), pre ktorý sa na stanici historickej lesnej úvraťovej železničky pristavili ďalšie kulisy. V seriáli nesie stanička názov Frankensteinovo, po skončení natáčania boli kulisy odstránené.

Skanzen bol vyhľadávaným aj pre ďalšie filmy, ktoré vznikli v 80. rokoch. Poslúžil ako lokalita pre filmy Živá voda (1980) o Ivanovi Hálkovi, českom lekárovi slúžiacom na Kysuciach na začiatku 20. storočia.


O tri roky neskôr vyšiel film Letný strom radosti, v ktorom sa chlapec Ondtko snaží zvyknúť na život v meste. Dreveničky vo Vychylovke sa objavujú v jeho spomienkach na dedinu.

letny strom radosti1

letny strom radosti2

Aj rozprávky Pehavý Max a strašidlá (1987) a Plavčík a Vratko (1981) našli v skanzene vhodné miesta na zrealizovanie scén. Pred dvomi rokmi k nim pribudla ďalšia rozprávka s názvom Čertovo pero (2018) a napr. v záberoch, kde sú čerti v hostinci je použitá práve drevenica vo Vychylovke.

certovo pero2

certovo pero6

 

O Kysuciach sa natočilo aj viacero dokumentov. Pozrite si dokument o železničke vo Vychylovke.


Zdroj: Kysucké múzeum


Ďalšie videá o Kysuciach:

 

autor: redakcia
foto: www.filmovamista.cz

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: