Skanzen vo Vychylovke už viackrát poslúžil ako filmová kulisa. Viete, ktoré snímky sa v ňom natáčali?
Českí aj slovenskí filmári sa už veľakrát rozhodli pre Kysuce pri výbere lokality na natáčanie. Ak ste videli filmy Želary (2003), Sedím na konári a je mi dobre (1989) alebo Dom (2011), mohli ste v nich vidieť aj zábery z nášho regiónu.
Najviac filmov sa v rámci regiónu natáčalo v skanzene vo Vychylovke. Prvenstvo si drží vďaka filmom Želary, Lietajúci Cyprián (2010), Letný strom radosti (1983) alebo Jaškov sen (1996).
Vo filme Želary, ktorý je o mladej Židovke ukrývajúcej sa v horách pred nacistami, ste mohli vidieť kostolík, pred ktorým pribudla drevená prístavba. V kostolíku sa natáčala scéna, v ktorej počas omše vtrhli dnu nemeckí vojaci. Svadobná scéna sa natáčala v stodole od Poništa, nad touto stodolou sa natáčala aj scéna so sovietskymi vojakmi. Vo filme sa objavia aj známy mlyn a píla z Klubiny.
https://www.mojekysuce.sk/turistika/kysuce-ako-filmove-miesta-1-cast-skanzen-vo-vychylovke#sigProIddb0d177de1
Skanzen bol vybratý aj pri natáčaní filmu Lietajúceho Cypriána – snímke o živote tohto pustovníka. V záberoch, v ktorých sa bratia Cyprián a Martin bežia pozrieť do dediny čo sa stalo ich bratovi môžete vidieť objekty, ktoré sú však mimo expozície.
Vo Vychylovke sa natáčal aj trojdielny televízny film Ako divé husi (2000) o osudoch slovenského drotárskeho rodu a rovnako aj tajomná rodinná dráma Jaškov sen, ktorá si vyžadovala výstavbu ďalších filmových kulís - doma a záhrada Etelky a jej otca boli kulisy postavené neďaleko píly a mlynu z Klubiny, ktoré taktiež môžete v snímke zahliadnuť.
Zábery z filmu Jaškov sen
https://www.mojekysuce.sk/turistika/kysuce-ako-filmove-miesta-1-cast-skanzen-vo-vychylovke#sigProId0b0a29008e
Záber zo seriálu TetaRovnako to bolo aj v prípade scén pre sedemdielny koprodukčný seriál Teta (1987), pre ktorý sa na stanici historickej lesnej úvraťovej železničky pristavili ďalšie kulisy. V seriáli nesie stanička názov Frankensteinovo, po skončení natáčania boli kulisy odstránené.
Skanzen bol vyhľadávaným aj pre ďalšie filmy, ktoré vznikli v 80. rokoch. Poslúžil ako lokalita pre filmy Živá voda (1980) o Ivanovi Hálkovi, českom lekárovi slúžiacom na Kysuciach na začiatku 20. storočia.
O tri roky neskôr vyšiel film Letný strom radosti, v ktorom sa chlapec Ondtko snaží zvyknúť na život v meste. Dreveničky vo Vychylovke sa objavujú v jeho spomienkach na dedinu.
Aj rozprávky Pehavý Max a strašidlá (1987) a Plavčík a Vratko (1981) našli v skanzene vhodné miesta na zrealizovanie scén. Pred dvomi rokmi k nim pribudla ďalšia rozprávka s názvom Čertovo pero (2018) a napr. v záberoch, kde sú čerti v hostinci je použitá práve drevenica vo Vychylovke.
https://www.mojekysuce.sk/turistika/kysuce-ako-filmove-miesta-1-cast-skanzen-vo-vychylovke#sigProId89a984914e
O Kysuciach sa natočilo aj viacero dokumentov. Pozrite si dokument o železničke vo Vychylovke.
Zdroj: Kysucké múzeum
Ďalšie videá o Kysuciach:
- Poetické video o živote na Kysuciach
- Ako vnímali ženy život na Kysuciach v roku 1696
- Príbeh Živčákovej
autor: redakcia
foto: www.filmovamista.cz