kniha rozhovor galierikTomášove korene siahajú na Kysuce, pochádza zo známej učiteľskej rodiny Galierikovcov. Toto meno je známe hlavne Zborovanom. Teraz vydal knihu, takže sme sa porozprávali o jeho najnovšom diele a taktiež o vzťahu k rodným Kysuciam.

Práve si vydal knihu Linda a kľúč od Andary. Ako si sa dostal k písaniu kníh?

Chcel som využiť čas, ktorý by bol inak premrhaný. Hlavou sa mi preženie viacero nápadov, ale tento konkrétny dával určitú logiku a samého ma zaujímalo, ako to bude pokračovať. Začiatok Lindy a časť o "Stĺpe odvahy" spomínanom v druhej polovici knihy sú inšpirované mojím snom :)

Chcel som na písanie využiť čas, keď deti spia alebo cestu do práce či z práce - skrátka čas, ktorý nikomu nechýba.

Je v tých snoch a príbehoch aj tvoj rodný kraj Kysuce?

Určite bol inšpiráciou, no aby to príbehovo pasovalo, tak sa tam žiadne kysucké názvy neobjavujú.

kniha rozhovor tomas galierikSi Kysučan a žiješ v Senci. Ako to svoje "kysučanstvo" vnímaš a ako sa z diaľky pozeráš na náš kraj?

Pre mňa to bude vždy miesto alebo viacero miest, kde sa môžem kedykoľvek zastaviť a som vítaný - nemusím sa hlásiť vopred ako ohlásená návšteva. Takéto niečo nie je bežné pre mnoho ľudí okolo mňa. Mám rodinu v Čadci, v Oščadnici, v Zborove, v Klubine, či v Radôstke.

Sú to miesta, kde môžem kedykoľvek prísť a takáto istota znamená veľa. Nehovoriac o lesoch Radôstky po Klubinu a prázdniny u dedka, na ktoré si spomeniem v priemere každý druhý deň.

Si z učiteľskej rodiny. Meno Galierik je hlavne v Bystrickej doline pojem...

Áno, ako dieťa som bol na Zborove pašovaný do triedy cez okno a sedel v lavici so skutočnými žiakmi. Pamätám si hlavne hodiny hudobnej výchovy a veľký priestor vnútri v škole, či stromami lemovanú alej po učiteľskú bytovku. O pár rokov neskôr som tiež zavítal za katedru. Na chvíľu na Rakovej, potom aj v Bratislave.

Ktoré konkrétne miesta máš na Kysuciach najradšej?

Najradšej mám miesta v lesoch nad Radôstkou z oboch strán po Klubinu či Lodno. Mám rád každú historickú zaujímavosť. Keď chcem „pofrajeriť“ Kysucami, nezabudnem na ropný prameň či milión rokov staré gule v Megoňkách.

Rád sa pozriem do Starej Bystrice – ani nie kvôli orloju, ale na ľudí a ich záujem. V obci sa spravilo niečo pre turizmus, pritiahlo to záujem, investície. Vyštudoval som kulturológiu a riadenie turizmu. Hodnotím ako úspech, ak o orloji vedia ľudia v širšom rádiuse, smerujú tam preto, aby tam strávili čas a počkali si na odbíjanie celej hodiny.

Máme však niekoľko unikátnych miest a mali by sme ich viac zviditeľniť. Napríklad história kostola v Zborove nad Bystricou, jeho architektúra a vzácne Hložníkove vitráže sú toho príkladom. A ľudia idú na Jánošikove dni, mihnú sa okolo a ani netušia, čo práve bez povšimnutia minuli. A tie autobusové zastávky - vytvoriť z dizajnu jedného objektu dizajn pre ďalšie, to je krása.

kniha rozhovor galierik v

Vráťme sa ku knihe. O čom je?

Kniha Linda a kľúč od Andary je únikom do fantázie. Stále som ale chcel vytvoriť príbeh, ktorý ak by sa stal, bol by reálny dobe a bežnému životu bežného Slováka, teda v niečom krásny a v niečom škaredý. Trochu je inšpirovaný dávnymi, naozaj dávnymi dejinami a predsa je zo súčasnosti. Keď som videl, že sa tá myšlienka páči ľuďom okolo mňa, ktorí už nejaké knihy vydali a majú tisícové predaje, šiel som s tým von.

Kde si knihu môžem kúpiť?

Linda a kľúč od Andary je ako elektronická kniha už pár dní v predaji. Kto má rád dobrodružné čítanie a fantasy, knižku určite nájde pod takto označeným žánrom v každom dobrom kníhkupectve. Verím, že sa k nej čoskoro dostanú aj knižnice. Knižka práve vychádza, takže to môže trvať určitý čas, než sa dostane aj do knižníc.

kniha rozhovor galierik

Ďakujem za rozhovor.

Zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: