riecnicaV druhej časti sa dozviete o filmoch, ktoré sa natáčali v Čadci a Riečnici.

Ako filmové kulisy poslúžili okrem skanzenu vo Vychylovke aj ďalšie miesta na Kysuciach. Tentokrát vám priblížime dve snímky, ktoré sa realizovali v Čadci a v Riečnici.

Čadca ako filmové dejisko

V roku 2011 vyšiel český film Dom. Dráma rozoberá komplikovaný vzťah otca a dcéry a strety snov rôznych generácií. Hlavná hrdinka Eva sa vo filme pohybuje po viacerých miestach v Čadci a pozornému oku tieto miesta určite neuniknú.

Vo filme tak môžete vidieť sídlisko na Okružnej:

dom okruzna2


Exteriér a interiér školy, do ktorej chodí hlavná hrdinka Eva sa natáčal na ZŠ Komenského.

dom komenskeho1


Vo filme môžete vidieť aj  interiér Kysuckej nemocnice alebo autobusovú zastávku na Kysuckej ceste.

dom nemocnica

dom kysucka cesta1


Natáčanie prebiehalo aj na Staničnej ulici, ulici A. Hlinku a v časti Drahošanka – ide o scény, v ktorých Eva s priateľom Jakubom spoločne jazdia autom.


Tými najznámejšími miestami vo filme sú Matičné námestie, priestory v Kultúrnom dome kde si Eva privyrába čistením okien.

dom maticne nam2dom maticne nam1


Evu uvidíte prechádzať aj cez Palárikovu ulicu.

dom palarikova1dom palarikova2


Riečnica v Jakubiskovom filme

Poznáte film Sedím na konári a je mi dobre (1989) od Juraja Jakubiska? Zásadnú úlohu v ňom zohráva vyše 250-ročná lipa v Riečnici v osade u Novosadov. Režisér Juraj Jakubisko ju použil ako symbol pre svoj film, v ktorom môžete v závere vidieť i ďalšie osady a riečnicku dolinu.

riecnica

Lipa bola pre Riečnicu významným miestom, kde sa stretávali obyvatelia. V minulosti sa medzi jej dvoma kmeňmi nachádzala socha sv. Antona, ktorá však zmizla a kamenný podstavec pod ňou sa zrútil.

Zaujímavosťou je, že film vznikal v čase, keď už bola väčšina obyvateľstva vysťahovaná a začala sa napĺňať vodná nádrž. Zábery vo filme tak plnia úlohu akejsi pamiatky na Riečnicu – môžete v ňom vidieť osady Cingelovia-Varinčiakovia, Jelenčiakovia, Michalkovia, Dávidikovia, Hruškuliakovia, Buchovia a ďalšie.

Vo filme, ktorý rozpráva príbeh mladého židovského dievčaťa na konci druhej svetovej vojny, môžete vidieť napr. osadu u Novosadov. Po vysťahovaní obyvateľov boli kvôli filmu ponechané staré chalupy, po natáčaní boli zapálené.

novosadov1

novosadov2

Natáčalo sa aj v blízkosti tejto horskej osady, a to na lúkach medzi Škútovým vrchom a vrchom Opálka.

Spomienky na Riečnicu tak nežijú len prostredníctvom fotografií či iných dobových dokumentov. Aj tento film zachytil niečo vzácne, čo pre rodákov má veľký význam.


Prečítajte si aj:

Kysuce ako filmové miesta (1. časť) - Skanzen vo Vychylovke


Ďalšie videá o Kysuciach:

autor: redakcia
foto: www.filmovamista.cz

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: