korna vcelnicaJe predsedom včelárskej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Turzovke a aktuálne sa podieľa na príprave nového včelína v Korni.

Včelára Antona Sabelu sme stretli pri výstavbe novej obecnej včelnice v Korni. Je to krásny darček včelárom, ktorí tento rok oslávia 90. výročie založenia spolku včelárov v Turzovke.

Pán Sabela, čo na tomto krásnom mieste práve vyrastá?

Bude tu včelnica. Ale nie taká klasická veľká včelnica, lebo to bude miesto pre návštevníkov tohto úžasného miesta, kde máme tieto úžasné lipy. Bude tu altánok s miestnosťou na natáčanie medu a vedľa bude menší včelín pre osem včelstiev a budeme tam včeláriť.

Koľko včiel dokážu uživiť tieto krásne lipy?

To sa nedá jednoznačne povedať, ale tento rok to bolo pre včielky úžasné - lipa medovala nenormálne a bola úžasná značka lipového medu.

korna vcelin v

Aká teda bude sezóna?

Ukazuje sa, že sezóna bude veľmi dobrá. Po dlhých rokoch veľmi dobrá sezóna.

Vy už svoju včelnicu máte. Táto bude trošku pod patronátom obce?

Áno, samozrejme.

Budú sa tu konať aj nejaké podujatia?

Áno, tento priestor bude slúžiť pre všetkých včelárov, pre návštevníkov. Budú sa tu robiť ukážky pre deti základných škôl. Ak budem mať možnosť a čas tak návštevníkom, čo sa chcú pozrieť na tie lipy veľmi rád ukážem nejaké konkrétne ukážky, samozrejme podľa včelárskej sezóny, lebo nie vždy sa dá ísť ku včelám.

Toto krásne miesto ste nevybrali len kvôli lipám, ale aj blízkosti ku Korňanskému prameňu...

Je to krásne miesto. Naša dedinka má toľko úžasných miest. Máme sa čim pochváliť návštevníkom našej prekrásnej dedinky.

korna vcelin v3

Nebola nedávno vyhlásená včelia karanténa? O čo konkrétne išlo?

Áno, bola. Som predsedom včelárskej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Turzovke. Dlhé roky sme úspešne bojovali s tým morom, no a tento rok sa nám objavilo jedno ohnisko. Pán priateľ včelár v Turzovke v miestnej časti Hlinené mal dve včelnice, jednu v tom Hlinenom a druhú v Klokočove, miestna časť Rybárie. Na jar sa tam zistil pozitívny nález moru včelieho plodu. Bohužiaľ, muselo sa to všetko zlikvidovať - môžem povedať, že sa zlikvidovalo asi 19 kompletných úľových zostáv, ešte k tým samozrejme kompletné vybavenie. Takže priateľ prišiel o takéto dve včelnice. Ale urobil všetky opatrenia, ktoré mu Okresná veterinárna sprava nariadila.

Mám správu o tom, že už nejaké obmedzenia boli zo strany Okresnej veterinárnej správy zrušené a tento pán kolega, veľmi dobrý včelár, môže už na budúci rok znovu začať včeláriť. Ďalšie ohnisko sme zatiaľ nezistili. V rámci našej organizácie sa robia v tejto dobe prehliadky na tento mor. Bohužiaľ sa to nedá liečiť, táto choroba. Jedine totálnou likvidáciou, spálením.

Podporujete zakladanie ďalších včelníc alebo myslíte, že je včelárov a včelníc dosť?

Naša organizácia Turzovská, pod ktorú patrí aj Korňa má užasnú členskú základňu, veľa mladých včelárov. Ja nemám absolútne strach o budúcnosť včelárenia v našej oblasti. Ako hovorím, toto miesto bude slúžiť aj pre nejaké školské návštevy a veľmi rád sprostredkujem a poskytnem informácie aj pre deti. Bude sa zabezpečovať aj ochranné vybavenie pre tieto návštevy. S nápadom prišla pani starostka , ktorej veľmi ďakujem, a ja som sa k tomu pridal. Som veľmi šťastný, že to ide, tak ako to ide.

korna vcelin v2Starostka Korne Marianna Bebčáková a včelár Anton Sabela

Koľko máme na Horných Kysuciach včelstiev?

Naša organizácia má 105 členov a pod našu organizáciu patria obce Makov, Vysoká, Turzovka, Dlhá nad Kysucou, Korňa, Klokočov. Ak sa nemýlim, minulú zimu sme zimovali 957 včelstiev. Máme necelých 1000 včelstiev, takže tvrdím, že je to veľmi dobré. Musím si ale zaklopať na drevo, lebo sa nám vyskytla táto nešťastná príhoda s morom. Ale myslím, že to raz príde všade. Je to pliaga, s ktorou sa veľmi ťažko bojuje. Je dôležité, ako sa k tomu včelári postavia - je dôležité aby sa postavili čestne k tej chorobe a nezatajovali ak sa vyskytne ďalšia choroba. Hygiena je vo včelárstve veľmi dôležitá. Starým spôsobom, akým včelárili naši otcovia a dedovia sa už včeláriť nedá. Na tie naše včely pôsobí všetko - počasie, klimatické zmeny. Verím tomu, že sa tu so všetkým vysporiadame a budeme úspešní včelári.

Dopočul som sa, že váš spolok bude sláviť veľké výročie

Áno, v roku 1933, ak sa dobre pamätám, bol založený prvý včelársky spolok v Turzovke, to znamená, že o dva roky budeme mať 90. výročie založenia prvého včelárskeho spolku v Turzovke. No a pri tej príležitosti chceme podľa finančných možností takú spomienku. Chceme ju venovať hlavne tým starým včelárom. V rámci tejto včelnice by sme chceli aj galériu - zháňame fotografie tých starých včelárov, ktorí už nie sú medzi nami. Zbierame, zháňame staré úle, ak sa ešte zachovali. Chceme teda takú oficiálnu spomienku. Tí starí včelári si to zaslúžia.

Ďakujem za rozhovor.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: