korna vcelinMomentálne prebieha v Korni v lokalite zvanej Vígľaš výstavba včelína a altánku. Stavajú sa neďaleko storočných líp.

Z Korne opäť prichádzajú správy o realizovaní ďalšieho pekného projektu, ktorými budú včelín a altánok. Nedávno sme vám priniesli správy o tom, že v obci ošetrili vzácne mohutné lipy. Práve pri stáročných lipách teraz prebieha výstavba včelína a altánku. Stavajú sa v rámci projektu "Dedičstvo erbov a tradičných remesiel obcí Korňa a Bílá - Vybudovanie turisticky atraktívnych objektov pre zatraktívnenie prírodného dedičstva". V rámci tohto projektu prebehlo aj ošetrenie spomínaných líp začiatkom júna.

Pôjde o jednoduché stavby s prvkami tradičnej architektúry horných Kysúc.

korna vcelin v

Projekt podrobnejšie opisuje starostka Korne Marianna Bebčáková:

"Vo včelíne bude osem úľov, v jeho blízkosti realizujeme výstavbu altánku, ktorý bude slúžiť ako turistické odpočinkové miesto a zároveň priestor pre prezentáciu prírodného dedičstva. Pracovníci realizačnej firmy, ktorá vyhrala zákazku na základe verejného obstarávania, pracujú ako včeličky. Stavby zo dňa na deň rastú na vidom oči. Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je v polovici augusta. Priestory včelína a altánu budú vybavené včelárskymi ochrannými pomôckami pre návštevníkov."

korna vcelin v2Starostka Korne Marianna Bebčáková a včelár Anton Sabela

Čarokrásne miesto a nádherné výhľady

korna vcelin 2Výhľad z novej včelniceProstredie, v ktorom budú včelnica spolu s altánkom vybudované, je podľa slov starostky čarokrásne. Z lokality je nádherný výhľad nielen na pútnické miesto Živčáková, ropný prameň ale na celú dolinu Nižnej Korne.

M. Bebčáková sa už teší na to, kedy budú obe miesta dostavané a slávnostne otvorené - budú podľa nej slúžiť na realizovanie seminárov a prednášok pre včelárov, deti, seniorov, teda pre všetky vekové skupiny.

Myšlienka s vybudovaním obecnej včelnice jej napadla na potulkách krásnou prírodou v obci.

To, že včelnica bude slúžiť verejnosti nám potvrdil aj dlhoročný včelár Anton Sabela, ktorý tiež stojí za projektom včelnice:

Áno, tento priestor bude slúžiť pre všetkých včelárov, pre návštevníkov. Budú sa tu robiť ukážky pre deti základných škôl. Ak budem mať možnosť a čas tak návštevníkom, čo sa chcú pozrieť na tie lipy veľmi rád ukážem nejaké konkrétne ukážky, samozrejme podľa včelárskej sezóny, lebo nie vždy sa dá ísť ku včelám.

autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: