d3 cadca svrcinovec6Spustenie do ostrej prevádzky D3 sa posunulo z 13. hodiny pravdepodobne na 16.30 hod. Národná diaľničná spoločnosť dnes 21. decembra odovzdáva do užívania motoristom nový, dlhoočakávaný úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec.

"Verím, že motoristi aj občania regiónu ocenia nový úsek, že im bude dobre slúžiť. Šesťkilometrový obchvat Čadce totiž skráti v dopravnej špičke čas jazdy cez Kysuce až o 30 minút. A my pokračujeme ďalej, v príprave zvyšných úsekov na ťahu D3," uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR.

Pozor na zmenu organizácie dopravy

Polícia upozorňuje na zmenu organizácie dopravy na ceste I/11 za tunelom Horelica v smere od Žiliny do mesta Čadca z dôvodu uvedenia do prevádzky diaľničného úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Doprava je usmerňovaná dopravnými značkami a dopravnými zariadeniami na diaľnicu D3. Polícia žiada účastníkov cestnej premávky o zvýšenú pozornosť v tomto úseku a dôsledné rešpektovanie dopravného značenia.

Foto: Polícia SR

Pre jazdu po úseku potrebujete diaľničnú známku

Úsek D3 je spoplatnený v zmysle dopravného značenia. Vodiči motorových vozidiel do 3,5 t potrebujú mať pred vstupom na diaľnicu uhradenú elektronickú diaľničnú známku. Zakúpiť si ju môžu prostredníctvom internetového portálu www.eznamka.sk, mobilnej aplikácie eznamka alebo na pumpách. Nákladné vozidlá nad 3,5 t a autobusy budú mať prejazd úsekom spoplatnený elektronickým mýtom od 1. januára 2021.

Výstavba trvala štyri roky

Výstavba 5 673 metrov dlhého úseku začala koncom roka 2016 a na jeho realizácii sa podieľali stavebné firmy Strabag, Porr a Hochtief. Novootvorený úsek diaľnice D3 je súčasťou európskeho multimodálneho koridoru. Zmluvná cena za stavbu, spolufinancovanú Európskou úniou, predstavuje 239 miliónov eur bez DPH.

Odľahčenie severnej časti Čadce

Sprevádzkovaním diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec príde k odľahčeniu cesty I/11 v intraviláne mesta  o tranzitnú dopravu s intenzitou na úrovni zhruba 12 000 - 14 000 vozidiel denne, z ktorých okolo 35% bude tvoriť nákladná doprava. Výskumný ústav dopravný odhaduje, že v severnej časti mesta poklesnú dopravné intenzity na zhruba 4 000 vozidiel za deň z pôvodného celkového objemu dopravy na úrovni okolo 17 000 vozidiel. Obyvateľom Čadce, ale aj širšieho okolia to prinesie značné odbremenenie od negatívnych sprievodných javov dopravy, hluku, exhalátov a dopravnej nehodovosti.

Obchvat Čadce v číslach

  • 43% z celkovej trasy tvoria mosty
  • celkovo 19 mostov
  • najdlhší most má 832 metrov
  • 11 554 m protihlukových stien
  • vyviezlo sa 618 358 m3 zeminy
  • do násypov bolo uloženého 504 499 m3 materiálu
  • 173 203 m3 použitého betónu
  • vozovku tvorí 82 145 ton asfaltovej zmesi
  • na stavbe pracovalo 649 pracovníkov

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
Foto: Strabag s.r.o.

 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: