krizovatka hranicaDostali sme zaujímavý postreh a zároveň otázku od nášho čitateľa. Od križovatky vo Svrčinovci po hranicu s Poľskom nie je žiadny vjazd na diaľnicu. Ako sa teda majú obyvatelia Skalitého napojiť na D3?

Úsek je dlhý 14 km a prechádza obcami, kde žije cca 9 000 obyvateľov. Ak sa chcete dostať na diaľnicu, musíte zájsť 2 km do vnútrozemia Poľska, čo je v dnešnej dobe nemožne (je december 2020 - keď zájdem do Poľska, čaká ma 10-dňova karanténa...)

sirsie vztahy 06

Na mape je vidieť ako to poriešili susedné štáty. V Čechách aj Poľsku majú mimoúrovňové križovatky pri každej väčšej obci. Čísla medzi križovatkami uvádzajú vzdialenosť v metroch.

Doteraz ma to, že nie je prípoj na diaľnicu až tak netrápilo. Neoplatilo sa isť do Poľska, potom ísť po diaľnici na Svrčinovec a zaradiť sa do hodinovej kolóny pred Čadcou. Čadcu sme radšej obchádzali po miestnych komunikáciach cez Vrešščovku, Rovné a Oščadnicu.

Teraz keď sa má otvoriť obchvat Čadce, začína byť diaľnica zaujímavá aj pre nás - len ako sa na ňu dostať...

Najjednoduchšie riešenie

Najjednoduchšie riešenie je dovoliť pripojiť sa na diaľnicu hneď na hranici s Poľskom. Je tam odstavný pruh, ktorý používajú autá na vybavovanie mýta. V danom úseku sa dá len opustiť diaľnicu smerom na Skalité. Stačilo by odstrániť zvodidla a spevniť cca 10 m cesty (samozrejme zmeniť značenie).

Vysvetľujúce obrázky:

napojenie 1

napojenie 2

napojenie 3

Prípojné body

Ďalší bod napojenia by bol možný hneď za Kožakovým mostom na úrovni terajšieho zjazdu z diaľnice.

Ako definitívne by bolo vhodné napojenie v miestnej časti Čadečka. Ešte v roku 2000 sa tam uvažovalo s kompletnou mimoúrovňovou križovatkou. Momentálne je tam vybudovaná prístupová cesta až k diaľnici. Toto by bolo tiež len dočasné riešenie. Taktiež by slúžila i pre Poliakov z Istebného a Jaworzynki (Poliaci vybudovali novú cestu až po hranicu).

navrh odbociek

navrh odbociek 1

Je mi jasné, že tento stav sa zdedil (ďalší kostlivec v skrini...) a budem rád ak sa problematika dostane do popredia.

Autor: Peter Gonščák

Na podnet nášho čitateľa sme túto otázku zaslali aj kompetentné úrady (ministerstvo dopravy, NDS, kraj). Po získaní odpovede vás budeme informovať.

Prečítajte si aj:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: