bicykleBikeshering - zdieľanie bicyklov sa stáva trendom, ktorý bol doménou hlavne väčších miest. Tomuto modernému spôsobu prepravy prichádzajú na chuť aj menšie mestá.

O bikeshering-u v Krásne nad Kysucou sme vás už informovali, Kysucké Nové Mesto má pripravený podobný projekt a chcú túto službu spustiť už na jar.

Na naše otázky nám ohľadom tejto novinky odpovedal primátor z Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.

"Áno, chcem potvrdiť, že aj Kysucké Nové Mesto sa zaoberá projektom bikeshering-u už dlhodobejšie. Rozbehli sme v tomto smere spoluprácu s firmou Antik Telecom, s.r.o. a momentálne sme už v poslednej fáze prípravy, kedy riešime návrh zmluvy na podpis."


Aký je predpokladný termín spustenia tohto projektu?

"Máme záujem rozbehnúť tento zaujímavý projekt už v jarných mesiacoch nasledujúceho roka 2020. Ako vedenie mesta sme sa rozhodli podpísať zmluvu s naším partnerom zatiaľ na dobu určitú, teda v trvaní jedného roka. Považujeme to za krok vpred a veríme, že sa tento náš zámer stretne s pochopením a so záujmom našich občanov."

Koľko bude mať KNM bicyklov a kde budú zdieľacie stanice – stojiská?

"Konkrétnejšie by sa malo v prvom roku prevádzky rátať s cca 30 až 50 kusov bicyklov. Momentálne ešte dolaďujeme spomínané stojiská, teda miesta, kde by sa mali tieto bicykle sústreďovať.
Len pre spresnenie významu týchto stojísk je nutné povedať, že nezohrávajú v prípade tohto konkrétneho projektu tú najdôležitejšiu úlohu, nakoľko tieto bicykle nebude potrebné po použití sústreďovať na tieto stojiská. Klient ponechá tento bicykel prakticky kdekoľvek, kde mu to vyhovuje. Nie však na miestach mimo územia katastra mesta."

Akú úlohu bude mať mesto pri prevádzke bisheringu?

"Úlohou mesta bude zabezpečiť najmä servis drobných opráv a dozerať na prevádzku a zmysluplné využívanie bicyklov. V prípade, že sa nejaký bicykel nebude dlhodobejšie z daného miesta takpovediac hýbať, zabezpečíme aj jeho prevoz na jedno z dopredu vytipovaných stojísk.

Ako vždy aj v tomto prípade sme sa pri predstavení tohto zámeru stretli s nevôľou niektorých poslancov, ktorí argumentovali nesúhlas s týmto projektom najmä kvôli chýbajúcej cyklistickej infraštruktúre. Dá sa s tým do istej miery súhlasiť, no my chápeme tento krok ako službu pre občanov a aj alternatívnu dopravu v rámci mesta. Aj preto sme pristúpili k podpisu zmluvy na dobu jedného roka, kde nepotrebujeme súhlas zastupiteľstva s cieľom zistiť, či bude mať bikesharing v Kysuckom Novom Meste úspech. Všetky detaily budú vysvetlené aj v obchodných podmienkach tejto spoločnosti.

cyklo knm

Počas tohto obdobia bude možné prostredníctvom GPS zariadení, ktorými sú tieto bicykle vybavené, zistiť, či sa táto služba ujala, v akých intervaloch, aké trasy sú najviac využívané atď. Až po získaní dát budeme môcť s určitosťou povedať, či to bol dobrý nápad. Ako vedenie mesta však nechceme tento zaujímavý projekt stopnúť ešte predtým, ako by sme mu dali šancu. Verím, že bikesharing sa ukáže aj u nás, presne tak ako v iných mestách ako zmysluplný," dodal na záver primátor Kysuckého Nového Mesta.

Chceli by sme pripomenúť, že primátor mesta Marián Mihalda spolu s ďalšími zainteresovanými členmi sa angažujú pre výstavbu a prepojenie cyklotrasy. Všetci sa zhodli, že dôležitosť tejto pripravovanej bezpečnej cyklotrasy, ktorá sa bude na jednej strane priamo napájať na vybudovanú cyklotrasu v Dunajove a na druhej strane na BikeKIU v Budatíne, je jednoznačná.

 Autor: redakcia
Foto: Ilustračné, vlastný archív

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: