bikeshering 800Čo to je ten bikesharing? Inak povedané verejné zdieľanie bicyklov. Služba, ktorá zabezpečuje voľné požičiavanie bicyklov osobám z vopred stanovených miest - stanovíšť. Krásno ohlásilo túto službu na jar. O prvenstvo ale zabojuje s Kysuckým Novým Mestom, ku ktorému sa pripája aj Radoľa spolu s Povinou.

Hlavnou myšlienkou tejto služby je poskytovať bicykle na krátke cesty predovšetkým v mestských častiach ako alternatívu k individuálnej či k hromadnej či doprave. Ako vieme, doprava v rôznych častiach miest kolabuje, a je omnoho rýchlejšie dostať sa z bodu A do bodu B iným spôsobom, napríklad na bicykli. Pri väčšom využívaní nemotorových dopravných prostriedkov môžeme zmenšiť doprané zápchy a to má samozrejme aj pozitívny vplyv na prírodu, ovzdušie či vlastné zdravie. Verejné bicykle majú slúžiť na prekonanie menších vzdialenosti zvyčajne v meste a sprístupniť tak užívateľom sieť verejnej dopravy.
Dôležitou podmienkou je, aby bolo mesto prispôsobené na cyklistiku, teda malo dostatočne prepracované cyklospojenia.


Ako prvé na Kysuciach zavádza bikesharing mesto Krásno nad Kysucou.


Podľa primátora mesta Ing. Jozefa Grapu, Krásno má viacero dôvodov na zavedenie bikesheringu: „Jedným z hlavných dôvodov je, že sme dobudovali cyklotrasy, ktoré prepájajú centrum mesta a dôležité centrá v meste skoro so všetkými mestskými časťami a tak sa dá bezpečne využiť alternatívna doprava pri návšteve inštitúcií, nákupov, či cestovaní.
Druhou dôležitou vecou je, že mesto Krásno je rozťahané a má excentricky položené niektoré objekty, ako napr. železničná stanica, ktorá sa nachádza až na konci Krásna smerom na Žilinu a doprava peši preto odrádza niektorých cestovať železnicou.
Pri jednaniach partner zdôraznil, že pre také malé mesto túto službu nedávajú, ale vzhľadom na uvedené dôvody, sme ho presvedčili, že bikeshering v Krásne je potrebný.“


Bikeshering sa v Krásne spustí na jar


„Podľa zmluvy, ktorú sme odpísali, chceme túto službu občanom spustiť v jarných mesiacoch, nakoľko na zimu sme nechceli začať prevádzkovanie bikesheringu, vzhľadom na naše poveternostné podmienky. Podľa zmluvy ktorú máme so spoločnosťou, táto rozmiestni v Krásne 35-40 bicyklov na niekoľkých parkovacích staniciach“ dodáva primátor mesta.

cyklo krasno


Dostatok parkovacích staníc v centre i v odľahlejších častiach mesta


Podľa našich informácií, mesto navrhuje niekoľko parkovacích staníc a to v centre pred kultúrnym domom, v starej časti pri dome služieb, kde je poblíž aj pošta, na železničnej stanici v blízkosti ktorej prechádza i nová cyklotrasa spájajúca tieto dva body teda poštu, centrum a sídliska v Krásne. S umiestnením staníc sa uvažuje aj v mestskej časti Kalinov.

stanice bikeshering


Primátor nás ďalej informoval: „Tieto body boli vybrané pre ich polohu, aby sa občania mohli na bicykli premiestniť či už na železničnú stanicu k vlakovým spojom a odtiaľ odísť na sídliská, prípadne do centra mesta alebo do najvzdialenejšej mestskej časti Kalinov. Tiež bude možné dostať sa z mestských častí a sídlisk do centra, na mestský úrad, kultúrny dom i k ďalším strategickým bodom ako je pošta a ďalšie služby, prípadne do kostola. Cena za požičiavanie je tak ako v iných mestách a závisí od dodávateľa, ktorý bude cenu prispôsobovať intenzite využívania bicyklov.“

 

O bikesharing-u rokujú aj v Kysuckom Novom Meste

Krásno nad Kysucou sa možno o prvenstvo "pobije" s Kysuckým Novým Mestom. Termín spustenia zdieľaných bicykloch je taktiež naplánovaný na jar (predpokladaný je apríl) budúceho roka. Ku projektu bikeshering-u v KNM sa chce pripojiť aj obec Radoľa a obec Povina. Túto informáciu nám potvrdila aj starostka obce Povina Alena Dudeková.

Autor: redakcia
Foto: ilustračné

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: