ciary cesta KNMCesta 1/11 patrí medzi najfrekventovanejšie cesty na Slovensku. Stav vodorovného dopravného značenia však nezodpovedá jej významu.

O potrebe budovania diaľnice sa už napísalo mnoho. Kým však nedôjde k dostavbe D3 na Kysuciach je potrebné robiť aspoň čiastkové riešenia. Údržba ciest by mala byť samozrejmosťou a vodorovné dopravné značenie je jednou z nich.
Značenie síce dopravnú situáciu nezlepší, ale môže pomôcť k zníženiu nehodovosti v danom úseku. Nehôd v tomto úseku bolo za posledné obdobie mnoho. Zdá sa, že cestári ceste 1/11 nevenujú náležitú pozornosť, aj keď už bolo na to upozorňované a vodorovné značenie je podľa mnohých, v úseku Žilina - Oščadnica v zlom stave. Cez deň je značenie ako tak vidieť, ale za zníženej viditeľnosti, či mokrej vozovke je nepostačujúce. Na tento problém poukazujú aj samotní vodiči, ktorí nás na tento problém upozornili.

cesta znacenie knm1

Starostka Poviny Alena Dudeková: "žiadam o obnovu deliacich a vodiacich čiar"

Tento stav potvrdzujú aj slová starostky obce Povina Aleny Dudekovej, ktorá cestárov už dlhodobo upozorňuje na tento nevyhovujúci stav. Ešte v auguste 2020 kontaktovala Slovenskú správu ciest, dodnes bez odpovede: "V zastúpení obce Povina Vás žiadam o obnovu deliacich a vodiacich čiar v katastrálnom území Povina. Čiary sú na niektorých miestach slabo viditeľné, na niektorých ich vidieť už vôbec nie je, čo môže byť príčinou dopravných nehôd."
Jedným dychom dodáva: "Dodnes sa mi nikto neozval, na email nikto ani neodpísal. Je smutné, aby tak jednoduché a základné veci ako namaľovanie čiar na ceste I/11, bol problém. Podľa mojich informácií, túto cestu má na starosti SSC Žilina."
Opačnú skúsenosť má so správou cesty 3 triedy: "Cestu 3. triedy v obci spravuje SSC KNM a tú musím veľmi pochváliť, reagujú okamžite, sú spoľahliví a vždy nápomocní" dodáva starostka obce.

cesta znacenie knm2

Slovenská správa ciest nereaguje

My sme SSC kontaktovali taktiež. Prvýkrát sme písali v júli 2020 a druhýkrát tento mesiac (február 2021). Spýtali sme sa, kedy plánujú s obnovou vodorovného značenia. Do dnešného dňa nám neprišlo žiadne vyjadrenie.

Kedy sa Kysučania dočkajú nového, kvalitného vodorovného značenia je otázne. Vodiči však dúfajú, že s príchodom jari dôjde k náprave. Cesta medzinárodného významu si to určite zaslúži.

Prečítajte si aj:

autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: