metod caderMUDr. Metod Čáder nám v rozhovore porozprával o komplikáciách, ktoré môžu nastať po prekonaní covidu.

Pán doktor, môžete nám povedať viac o komplikáciách po prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o „long covide“?

Syndróm po COVID-19 alebo „dlhý (long) COVID“ je stav po prekonaní infekcie koronavírusu, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov alebo mesiacov. Zatiaľ jednotná definícia neexistuje. Zdá sa, že dlhodobý Covid-19 („long covid”) je multisystémové ochorenie, ktoré nastupuje po úvodných príznakoch koronavírusovej infekcie.

Charakterizuje ho nešpecifický klinický obraz, dominantnými prejavmi sú extrémna únava a dyspnoe. Symptómy pretrvávajú viac ako 12 týždňov. Medzi ďalšie príznaky dlhodobého Covidu patria: bolesti kĺbov, poruchy kognitívnych funkcií (pamäť, pozornosť, reč), búšenie srdca, závraty, zmätenosť, ťažkosti s dýchaním, kašeľ, bolesti na hrudníku, depresia, úzkosť, hučanie v ušiach, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy, zmeny čuchu alebo chuti.

Aké vyšetrenia by ste odporučili pacientom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú komplikácie?

oxygenoterapia medmedical oscadnicaOxygenoterapiaV odborných ambulanciách našej kliniky ponúkame možnosť komplexného vyšetrenia všetkých orgánových systémov vrátane odberu krvi, vyšetrenie tlaku krvi, EKG a pulzovej frekvencie v pokoji, RTG pľúc, krvné testy na zistenie hladiny protilátok na COVID -19. Ďalej vyšetrenie kognitívnych funkcií, sonografické vyšetrenie vnútorných orgánov, neurologické vyšetrenie.

Aké možnosti terapie pri problémoch po Covid-19 ponúkate vo vašej klinike?

Pacientom ponúkame rôzne druhy terapie, ktoré pomáhajú zlepšiť ich zdravotný stav a nadobudnúť im návrat fyzickej a psychickej pohody.

Pán doktor, môžete nám to vysvetliť podrobnejšie?

Samozrejme, veľmi rád vám to vysvetlím. Ponúkame tieto terapie:

Inhalačnú terapiu kyselinou hyaluronovou používame ako podpornú liečbu pri ochoreniach dýchacích ciest a tiež na obnovu slizníc dýchacích ciest.

inhalacna terapia medmedical oscadnicaInhalačná terapia kyselinou hyaluronovou

Oxygenoterapiu, ktorá sa indikuje ako liečebná a regeneračná metóda intervalového tréningu hypoxie a hyperoxie. Táto terapia priaznivo pôsobí na celý organizmus, ovplyvňuje fyzickú a psychickú kondíciu, posilňuje imunitný systém, spomaľuje proces starnutia, výrazne zlepšuje získavanie energie do buniek. Počas terapie hypoxická fáza poskytuje impulz na urýchlenie množenia zdravých mitochondrií tkz. mitochondriálny bunkový tréning, ktorý taktiež pomáha pri liečbe mnohých ochorení ako sú cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, astma ale taktiež sa využíva v estetike, športovej medicíne, redukcii hmotnosti.

Infúznu terapiu vitamínom C ako podpornú liečba pre správne fungovanie imunitného systému, ale taktiež pre tvorbu väziva a obnovu kolagénu, pri odstraňovaní škodlivých látok z organizmu, na tvorbu žlčových kyselín, adrenalínu, na metabolizme kostí. Veľmi dôležitý je aj pre nervovú a mozgovú činnosť a psychiku, pôsobí preventívne proti bakteriálnym a vírusovým infekciám.

infuzna terapia medmedical oscadnicaStacionár – podávanie infúznej terapie

Vlasovú mezoterapiu, ktorú injekčne podávame pacientom po prekonaní ochorenia Covid-19 a majú problémy s vypadávaním vlasov - je to metóda, ktorá sa v estetickej dermatológii používa pri revitalizácii vlasov a vlasovej pokožky a redukcii vypadávania vlasov. Do vlasovej pokožky sa priamo ku korienkom vlasov injekčne aplikuje špeciálny prípravok s obsahom účinných látok: zinok, minerály, aminokyseliny, rastové faktory a vitamíny skupiny B.

vlasova mezoterapiaVlasová mezoterapia

U mnohých pacientov sa po prekonaní COVID-19 objavili poruchy pamäte, pozornosti, depresie. Naši klinickí psychológovia takýmto pacientom ponúkajú individuálnu psychoterapiu a rôzne relaxačné techniky pri poruchách spánku, nácvik kognitívnych funkcií.

Aké novinky pripravujete vo vašej klinike?

Tak ako som už spomenul, začali sme ponúkať pacientom oxygenoterapiu a to inovatívnym prístrojom od spoločnosti CELLGYM, ktorý získal Nobelové ocenenie v Európe a získali sme ho ako tretie zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Taktiež pripravujeme koncom mája otvorenie neurochirurgickej ambulancie, kde plánujeme vykonávať konzultácie MRI a CT vyšetrení a taktiež rôzne zákroky pri ochoreniach a bolestiach chrbtice a kĺbov.

Ako sa k vám dá objednať?

Na našu kliniku sa môžu pacienti objednať osobne alebo prostredníctvom nášho call centra na t.č 041/5092 112 alebo 0949 000 113. Podrobné informácie nájdete na našej webovej stránke www.medmedicalklinik.sk

metod cader m

MUDr. Metod Čáder

V roku 1999 ukončil štúdium na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine. Následne hneď v roku 1999 nastúpil na oddelenie úrazovej chirurgie v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci. V roku 2002 získal atestáciu v odbore chirurgia prvého stupňa a v roku 2007 špecializačnú atestáciu v odbore úrazová chirurgia. Od roku 2008 pracuje aj ako znalec v oblasti zdravotníctva a farmácie v odbore úrazovej chirurgie. Od roku 2018 do 2020 zastával funkciu zástupcu primára na oddelení Úrazovej chirurgii v KNsP v Čadci.


Prečítajte si viac:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: