covid rozhovor olashynPrečítajte si rozhovor s lekárom O. Olashynom, s ktorým sme sa rozprávali nielen o ochorení COVID-19, ale aj o možných následných komplikáciách spojených s touto chorobou.

Pán doktor, pracovali ste priamo s osobami pozitívnymi na COVID-19?

V dnešnej dobe je ťažké si predstaviť lekára, ktorý by s takýmto pacientom neprišiel do kontaktu. Stretával som ich, keď som pracoval v nemocnici, ale aj tu v ambulancii. Takýmto pacientom sa nedá vyhnúť. Vyšetroval som ich na urgente, ale aj počas hospitalizácie.

Teraz na ambulancii často vidíme aj pacientov po prekonaní COVID-19 a, samozrejme, mali sme tu aj takých, ktorých sme zachytili ako pozitívnych. Tomuto ochoreniu sa, bohužiaľ, ťažko vyhne nejaký lekár, ktorý aktívne pracuje v zdravotníctve.

Ako to vyzerá na urgentnom príjme?

Na urgente už nejakú dobu nepracujem. V nemocnici som skončil v polovici novembra a odvtedy pracujem v ambulantnej starostlivosti. Na urgentnom príjme bola vždy ťažká práca, pretože je tam lekár, ktorý sa za jednu službu musí nespočetne veľakrát prezliekať medzi príjmami pacientov, lebo lekár nikdy nevie, či ten pacient nie je náhodou pozitívny. Taktiež je veľmi ťažká tá neistota, keď lekár vyšetruje pacienta a je pozitívny, čo mňa ako lekára čaká. V podstate je aj ten lekár len človek, ktorý sa môže nakaziť a toto ochorenie doniesť domov.

Pamätám si z urgentu ako veľký problém to, že ľudia nehovorili pravdu - zatajovali či boli niekde odcestovaní, či boli v styku s podozrivým či potvrdeným pacientom na COVID-19. Toto zavádzanie vždy malo nejakú dohru a mnoho kolegov sa nakazilo práve takouto cestou. Na urgente je to naozaj ťažké, pretože tam prvotne prichádza pacient a jeho stav je vo väčšine prípadov vážny.

Je alebo nie je COVID-19 nafúknutá bublina?

covid komplikacie1Nepoznám lekára, ktorý by na túto otázku odpovedal, že to je nejaký výmysel. Keď je to človek, ktorý pracoval alebo pracuje v zdravotníctve a stretol sa s pozitívnym pacientom, ktorý má ťažkosti. Nehovorím o tých asymptomatických pacientoch a náhodných nálezoch. Ale kto videl a stretol pacienta s COVID-19, ten vie, čo to je. Pozná ten stav, keď sa pozerá, ako sa človek dusí, ako človek slabne. Za jednu službu urobí tri telefonáty. Niekedy viac – niekedy menej a oznámi niekomu, že tento dotyčný pacient sa domov nevráti, pretože podľahol tejto chorobe. Potom je vylúčené, že človek, ktorý toto videl môže povedať, že je to len bublina. Je to ozajstné ochorenie a podľa mňa tu nie je o čom debatovať.

Veľký problém je u tých, ktorí mali asymptomatický priebeh - oni ťažko uveria tomu, že niekto niekde to ťažko znáša a situáciu zľahčujú. To percento (cca 10%), čo COVID-19 znáša horšie nie je až také vysoké, ale keď to zoberieme globálne z počtu nakazených, zrazu ide o obrovské číslo tých, ktorí COVID-19 znášajú horšie.

Tvrdenia tých, čo to zľahčujú sú na kilometre vzdialené od pravdy a od toho, čo sa v skutočnosti v zariadeniach deje.

Aký je najčastejší priebeh tohto ochorenia?

Priebeh tohto ochorenia býva ľahký, ale aj ťažký. Niektorí nemajú žiadne ťažkosti, niektorí mierne ako pri bežnej chrípke. Iní sú však napojení na pľúcnu ventiláciu či dokonca podľahnú tomuto ochoreniu. Takže tento priebeh nie je nejaký klasický, že všetci majú rovnaké príznaky. Chvála bohu, že pri tom obrovskom počte pacientov má iba malé percento ťažkosti, ale aj to malé percento je obrovský počet pacientov.

Priebeh môže byť naozaj rôzny – pacienti môžu mať neurologické ťažkosti, bolesti hlavy, dokonca cievne príhody, často sa stretávame s tráviacimi ťažkosťami, dýchacími problémami, hematologickými. Pozoruje sa zvýšená tvorba zrazenín…

Ak to mám zjednodušene povedať - miesta, kam sa môže vírus dostať, kde môže zaútočiť sú rôzne, preto aj priebeh ochorenia je rozličný a s tým aj spojené komplikácie. Ten priebeh je naozaj veľmi široký a akosi jednoznačne odpovedať na túto otázku je ťažké.

covid komplikacie2

Teraz už skoro každý pozná niekoho, kto prekonal COVID-19. Môžu nastať komplikácie aj po prekonaní tohto ochorenia, keď mala osoba len mierne príznaky?

Čo sa týka komplikácií po COVIDE-19, sú rôzne štúdie, kde dokonca aj pacienti s miernym priebehom, ktorí mali napr. iba stratu čuchu a chute a uzdravili sa relatívne rýchlo, mali následne komplikácie. V prevahe to boli mladé ženy vo veku okolo 40 rokov. Prejavovali sa komplikácie ako búšenie srdca, bolesti hlavy, nechutenstvo, celková slabosť, srdcové ťažkosti, tráviace ťažkosti, kožné prejavy, vypadávanie vlasov…

Sú štúdie, kde 40% ľudí uvádza zníženie kvality života po prekonaní koronavírusu. Takže tie komplikácie, ktoré môžu vzniknúť po prekonaní sú multidisciplinárne.

Čoho sa máme vyvarovať po prekonaní koronavírusu?

Treba sa vyvarovať podceňovaniu situácie. To, že nejaký pacient prekonal COVID-19 neznamená automaticky, že nebude mať komplikácie. Ak je nezodpovedný, tak sa zvyšuje riziko, že môžu tieto komplikácie nastať. To je podobné ako fajčenie – ten, kto fajčí automaticky nedostane infarkt, ale fajčenie toto riziko zvyšuje. Ale nepoznám nikoho, kto by začal fajčiť preto, aby dostal infarkt...

Tak isto netreba hľadať ten COVID-19, nech ho dostanem a nech to už bude za mnou. Riziko, že budú nejaké komplikácie skutočne existuje. Opäť sa budem opakovať – aj keď to bude aj malé %, ale pri tom počte nakazených je to obrovský počet ľudí.

Netreba sa nejako preceňovať, keď pociťujeme ťažkosti, že sa napríklad ťažko dýcha, keď prejdem po miestnosti a musím si oddýchnuť, alebo vybehnem na poschodie a cítim búšenie srdce. Netreba sa ponáhľať, nebežte hneď do práce, však to bola iba chrípka. To nebola chrípka – to bol COVID-19 a môžu byť potom naozaj ťažkosti, ktoré sa budú ťažko liečiť. Treba na to myslieť a dávať si pozor a nepreceňovať svoje sily.

Po prekonaní COVIDU-19 by som sa mal dať nejako špeciálne vyšetriť?

Či to je internista, či to je obvodný lekár, neurológ či iný lekár, pri každom príznaku musí lekár myslieť aj na to, že to môže byť komplikácia zapríčinená COVID-19. Keď sa bude na to myslieť, tak potom sa to neprehliadne. Nesmieme zabúdať na to, že to môže byť spojené s predchádzajúcim stavom.

Ako dlho môže mať človek tieto ťažkosti?

To zatiaľ nikto nevie. Je to nové ochorenie, poznáme ho relatívne krátko, takže nejaké dlhodobé predpovede čo bude tak o dva, tri, päť, desať rokov... to zatiaľ nikto nevie. Preto treba pri komplikáciách vždy myslieť a upozorniť lekára na to, že ste prekonali toto ochorenie a problémy môžu byť s tým spojené.

medmedical interna ambulancia1

Je dobré ísť na komplexné vyšetrenie?

V prípade, že sa objavia akékoľvek ťažkosti, či to sú dýchacie ťažkosti – sťažené dýchanie, chronický kašeľ. To je jedna z takých najčastejších a veľmi závažných komplikácií, ktoré môžu vzniknúť. Taktiež ak pociťujete búšenie srdca, bolesti na hrudníku, chronickú únavu, bolesti kĺbov, celkovú slabosť alebo iné, treba sa dať vyšetriť. Môže to mať súvislosť s ochorením COVID-19, preto to netreba podceňovať. Včasná diagnostika je dôležitá a vo veľkej miere úspešná.

Pán doktor, kde k vám pacienti môžu prísť na vyšetrenie?

Môžu prísť na vyšetrenie do zariadenia Medmedical Klinik v Oščadnici osobne, prípadne nás môžu kontaktovať telefonicky +421 41 5092 112, +421 949 000 113 alebo e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Vykonáme komplexné interné vyšetrenie, v prípade potreby RTG pľúc. Ak sa vyskytnú neurologické komplikácie, majú možnosť ísť na vyšetrenie u neurológa. Pacienti by určite nemali odkladať vyšetrenie ak sa u nich vyskytnú problémy a nemusia sa báť prísť k nám na kliniku. Naši pracovníci pracujú s covidovými pacientmi a majú všetko, čo je potrebné na komplexné vyšetrenie.

medmedical klinik

Aký máte názor na očkovanie - áno alebo nie?

Nie som infektológ ani epidemiológ či virológ. Poviem vám to ako obyčajný človek. Teraz sa topíme v akomsi covidovom oceáne. Keď to nie sú vyslovene zdravotné problémy, tak sú to problémy ekonomické, sú to preťažené nemocnice. Postihnutý je nejakým spôsobom každý z nás. Keď sa topíme v tomto oceáne a príde nejaká loď, ktorá dá pomocnú ruku, samozrejme nemôžeme mať úplnú istotu, že to nebude nejaký pirát, ktorý potom bude od nás vymáhať výkupné, nemôžeme mať istotu. Ale nepoužiť toto a radšej sa utopiť to by nebolo správne riešenie. Takže keď je cesta, ktorá sa teraz ukazuje ako pomocná ruka pri topení, tak tú cestu treba využiť a treba sa zaočkovať. Ak sa chcete spýtať či sa idem očkovať, áno idem sa aj ja zaočkovať :-)

Pochádzate z Ukrajiny. Páči sa vám na Slovensku?

Samozrejme, že sa mi tu páči. Našiel som tu pokoj, našiel som tu stabilitu a v podstate som tu našiel spokojnosť. Som vďačný za ten čas, čo som tu na Slovensku, či už to bolo takmer 9-ročné pôsobenie v nemocnici alebo terajšie pôsobenie v internej ambulancii v Medmedical Klinik. Stále boli okolo mňa dobrí ľudia, dobrý kolektív, na ktorý sa dalo spoľahnúť a s ktorými sa mi dobre pracovalo a pracuje. Toto všetko okolo vytvorilo taký pocit, že som nikam ani neodcestoval. Cítim sa tu dobre, ďakujem.

Pán doktor, ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

oleksandr olashyn

lekár Oleksandr Olashyn

V roku 2008 ukončil štúdium na Lekárskej fakulte Užhorodskej národnej univerzity. V roku 2010 absolvoval špecializáciu z vnútorného lekárstva na Fakulte postgraduálneho vzdelávania Užhorodskej národnej univerzity s praxou v Užhorodskej mestskej nemocnici. Do roku 2012 pôsobil ako ašpirant v Zakarpatskom krajskom kardiologickom dispenzári. Od roku 2012 pôsobil ako internista na Internom oddelení KNsP v Čadci. V roku 2018 absolvoval na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine špecializačnú skúšku v odbore vnútorné lekárstvo.

 

Vyšetrenie v Medmedical Klinik

  • Na vyšetrenie môžete prísť do zariadenia Medmedical Klinik osobne, pracovníkov môžete kontaktovať telefonicky +421 41 5092 112, +421 949 000 113 alebo e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.